Skocz do zawartości
kubaman

Messier 81

Rekomendowane odpowiedzi

Skala robi wrażenie !! Pięknie Ci wyszła

Jakim teleskopem fotografowałeś ? CELESTRON 11" F/2.2 RASA ?

Piszesz , że zrobiłeś minimalny resize. On ma ogniskową tylko 620mm , nawet z kamerą o tak niewielkim chipie jak ASI178, pole widzenia wydaje się wyjątkowo małe. No chyba ,że używałeś jakiegoś extendera.

pozdr

M

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, to Rasa 11". Kamera ma 6mpx 3000x2000 I bardzo wąskie pole widzenia. Po stackowaniu zabrało mi z 5% kadru, a ja obcialem pewnie jeszcze z 10%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wracając z pracy, powiększałem sobie ten "obrazek" na smartfonie do woli...podróżując po całej galaktyce.

Teraz na kompie prezentuje się jeszcze okazalej. W prawym dolnym rogu inna, bardzo odległa wyspa gwiazd się załapała :)

Edytowane przez gawain74

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz co pokazać ma zdjęciach przez co ja na twoim miejscu selektywnie wyostrzył bym pewne obszary by uwidocznić ten detal.

Obrabiasz chyba na szybko i tylko podstawowo. ;-) Nie to że bym ci zwracał uwagę..bo sam nie jestem lepszy..ale masz tu duży potencjał w materiale z którego nie korzystasz.;-)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obrabiałem to zdjęcie trzykrotnie, w sumie tyle samo co naświetlałem. Cały proces był selektywny od odszumiania po ostrzenie. 

Edytowane przez kubaman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, kubaman napisał:

minimalny resize dla higieny

Fajne określenie.

To co powinno Cię zająć na jakiś czas to te halo wokół gwiazd.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdjęcie ma mega potencjał! - widać, że sprzęt ogarnięty - gratulacje! :-)

Teraz czas na obróbkę. Jestem bardzo ciekaw wersji kolorowej.

Kapkę kontrastu by nie zaszkodziło temu zdjęciu (oczywiście w granicach rozsądku, bo w tle kryje się szum) + może jakaś dekonwolucja

Oby tak dalej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawiałem się czy to ruszać i na razie odpuściłem.Tu nie mam żadnego doświadczenia i bałem się, że bardziej popsuję niż poprawię.i tak te trzy czy cztery przyciemniłem trochę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, kubaman napisał:

Zastanawiałem się czy to ruszać i na razie odpuściłem.

Wszystko przed Tobą - eksperymentuj. Masz fantastyczną bazę wyjściową do dalszej obróbki.

Do tego zdjęcia aż się chce dopalić wodór i RGB - jak to złożysz to pozamiatasz.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Pav1007 napisał:

Zdjęcie ma mega potencjał! - widać, że sprzęt ogarnięty - gratulacje! :-)

Teraz czas na obróbkę. Jestem bardzo ciekaw wersji kolorowej.

Kapkę kontrastu by nie zaszkodziło temu zdjęciu (oczywiście w granicach rozsądku, bo w tle kryje się szum) + może jakaś dekonwolucja

Oby tak dalej.

Szum w zasadzie wyczyściłem odszumiając, ale później doszło sporo ziarna od wyostrzania i kontrastu/struktury w Vivezie.

Generalnie po odszumianiu nie ma nic widocznego w tle ale jest słaby kontrast. Podbijałem więc tracąc nieuchronnie na przejściach tonalnych. Stąd na ramionach jest trochę ziarna, również po wyostrzeniu i kontraście lokalnym (oczywiście selektywnie). Galaktyka w tej formie ma zasięg otoczki o jakieś 20% mniejszy niż po wywołaniu i sporo drobnicy uciekło z tła. Dalsze podbijanie kontrastu masakruje moim zdaniem najfajniejszą zaletę tego materiału - tonalność. Wydaje mi się, że dodanie koloru wypełni tę lukę i pozwoli podbić ramiona tak by ich nie trzeba było ciągnąć z utratą tonalności. Ale brakuje moim zdaniem już niewiele.

Edytowane przez kubaman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wyostrzasz po odszumianiu? Powinno być raczej odwrotnie.

Bo odszumiając wpierw tracisz detal, który później wysostrzając chcesz  odzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak robię, zawsze pierwsze co po histo to robię odszumianie, jak mam jeszcze niewyrównane do lewej tło, oczywiście selektywnie. 

W przeciwnym razie pracuję na szumie i generuję kluchy w tle..

Pewnie efekt końcowy jest podobny, sprawa się rozbija o dobrą selekcję i algorytm odszumiania. Ja stosuje Dfine NIKa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy Filtry które zamówiłeś są do F2 ? czy tylko takich filtów można używać ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

LRGB nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też myślałem o tym teleskopie i jestem bardzo ciekaw jak ci się będzie układać współpraca z tym zestawem  skala super. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, kubaman napisał:

Tak robię, zawsze pierwsze co po histo to robię odszumianie, jak mam jeszcze niewyrównane do lewej tło, oczywiście selektywnie. 

W przeciwnym razie pracuję na szumie i generuję kluchy w tle..

Zapewne bedzie to oczywiste stwierdzenie, ale wiesz skad w pierwszej kolejnosci bierze sie Twoj niechciany szum?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem pytania. Szum jest zawsze niechciany i jest nieodzowny, to cecha sprzętu.

Surowe zdjęcie po wyciąganiu

1235411463_r_M81Lum_00001_pipp_stackedcroppix.jpg.f5a833ab9088560e6cce5955396cf39d.jpg

po odszumianiu

165554193_r_M81Lum_00001_pipp_stackedcroppixDfine.jpg.b26e5d2601a546caaa7ae48c184ffc99.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, kubaman napisał:

... , to cecha sprzętu.

Ja jestem zdania że szum to tylko i wyłącznie działanie operatora, który poddaję obróbce materiał. Śmiem twierdzić że każdy materiał można tak obrobić aby nie było widać szumu bez odszumiania, tylko czy finalny efekt będzie zadowalający. 

Wg jak ktoś pisze ze materiał mu strasznie szumi i trzeba mocno odszumiac, detal w czasie tego ucieka, to patrz co napisałem akapit wyżej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

temat rzeka, można ciągnąc w nieskończoność i wyciągnąć sobie szum. Ja nie musiałem jak widać, szum był bardzo mały bo zdjęcie jest bardzo mocno naświetlone.

Oczywiście tu powyżej nie było żadnej selekcji czy coś, tylko demonstracja różnicy. Szumu się nie uniknie, można go tylko schować w histogramie. Szum widać w lustrzankach przy ISO 400 w czasie zdjęć w dzień. Jeśli więc decydujemy się nie pokazywać szumu wcale, to moim zdaniem nie korzystamy z materiału.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No widzisz jak super!

A jeszcze niedawno walczyłeś z tele 600 mm przekonując, że było ok. Nie było.

Teraz jest ok!

Sprzęt mega i foty mega.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zapowiada się prawdziwa petarda :) jak będziesz składał finalne foto to koniecznie poszperaj w sygnale podczas wyciągania jądra - powinny się tam znaleźć drobne ciemne pyły. Jestem ciekaw finalnego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Super ! Świetnie ustawiłeś ostrość jak na f/2.2. Ustawiasz ręcznie czy automat ? Jak długo studziłeś tubę ?

pozdr

pawel 

Edytowane przez TUR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, Grzędziel napisał:

No widzisz jak super!

A jeszcze niedawno walczyłeś z tele 600 mm przekonując, że było ok. Nie było.

Teraz jest ok!

Sprzęt mega i foty mega.

Najlepszy sprzęt ever do obserwatorium :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi