Skocz do zawartości

Messier 81


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Skala robi wrażenie !! Pięknie Ci wyszła

 

Jakim teleskopem fotografowałeś ? CELESTRON 11" F/2.2 RASA ?

Piszesz , że zrobiłeś minimalny resize. On ma ogniskową tylko 620mm , nawet z kamerą o tak niewielkim chipie jak ASI178, pole widzenia wydaje się wyjątkowo małe. No chyba ,że używałeś jakiegoś extendera.

 

pozdr

M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając z pracy, powiększałem sobie ten "obrazek" na smartfonie do woli...podróżując po całej galaktyce.

Teraz na kompie prezentuje się jeszcze okazalej. W prawym dolnym rogu inna, bardzo odległa wyspa gwiazd się załapała :)

 

 

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz co pokazać ma zdjęciach przez co ja na twoim miejscu selektywnie wyostrzył bym pewne obszary by uwidocznić ten detal.

Obrabiasz chyba na szybko i tylko podstawowo. ;-) Nie to że bym ci zwracał uwagę..bo sam nie jestem lepszy..ale masz tu duży potencjał w materiale z którego nie korzystasz.;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie ma mega potencjał! - widać, że sprzęt ogarnięty - gratulacje! :-)

Teraz czas na obróbkę. Jestem bardzo ciekaw wersji kolorowej.

 

Kapkę kontrastu by nie zaszkodziło temu zdjęciu (oczywiście w granicach rozsądku, bo w tle kryje się szum) + może jakaś dekonwolucja

 

Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

Zastanawiałem się czy to ruszać i na razie odpuściłem.

Wszystko przed Tobą - eksperymentuj. Masz fantastyczną bazę wyjściową do dalszej obróbki.

 

Do tego zdjęcia aż się chce dopalić wodór i RGB - jak to złożysz to pozamiatasz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pav1007 napisał:

Zdjęcie ma mega potencjał! - widać, że sprzęt ogarnięty - gratulacje! :-)

Teraz czas na obróbkę. Jestem bardzo ciekaw wersji kolorowej.

 

Kapkę kontrastu by nie zaszkodziło temu zdjęciu (oczywiście w granicach rozsądku, bo w tle kryje się szum) + może jakaś dekonwolucja

 

Oby tak dalej.

Szum w zasadzie wyczyściłem odszumiając, ale później doszło sporo ziarna od wyostrzania i kontrastu/struktury w Vivezie.

Generalnie po odszumianiu nie ma nic widocznego w tle ale jest słaby kontrast. Podbijałem więc tracąc nieuchronnie na przejściach tonalnych. Stąd na ramionach jest trochę ziarna, również po wyostrzeniu i kontraście lokalnym (oczywiście selektywnie). Galaktyka w tej formie ma zasięg otoczki o jakieś 20% mniejszy niż po wywołaniu i sporo drobnicy uciekło z tła. Dalsze podbijanie kontrastu masakruje moim zdaniem najfajniejszą zaletę tego materiału - tonalność. Wydaje mi się, że dodanie koloru wypełni tę lukę i pozwoli podbić ramiona tak by ich nie trzeba było ciągnąć z utratą tonalności. Ale brakuje moim zdaniem już niewiele.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robię, zawsze pierwsze co po histo to robię odszumianie, jak mam jeszcze niewyrównane do lewej tło, oczywiście selektywnie. 

W przeciwnym razie pracuję na szumie i generuję kluchy w tle..

Pewnie efekt końcowy jest podobny, sprawa się rozbija o dobrą selekcję i algorytm odszumiania. Ja stosuje Dfine NIKa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

Tak robię, zawsze pierwsze co po histo to robię odszumianie, jak mam jeszcze niewyrównane do lewej tło, oczywiście selektywnie. 

W przeciwnym razie pracuję na szumie i generuję kluchy w tle..

Zapewne bedzie to oczywiste stwierdzenie, ale wiesz skad w pierwszej kolejnosci bierze sie Twoj niechciany szum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

... , to cecha sprzętu.

Ja jestem zdania że szum to tylko i wyłącznie działanie operatora, który poddaję obróbce materiał. Śmiem twierdzić że każdy materiał można tak obrobić aby nie było widać szumu bez odszumiania, tylko czy finalny efekt będzie zadowalający. 

 

Wg jak ktoś pisze ze materiał mu strasznie szumi i trzeba mocno odszumiac, detal w czasie tego ucieka, to patrz co napisałem akapit wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka, można ciągnąc w nieskończoność i wyciągnąć sobie szum. Ja nie musiałem jak widać, szum był bardzo mały bo zdjęcie jest bardzo mocno naświetlone.

Oczywiście tu powyżej nie było żadnej selekcji czy coś, tylko demonstracja różnicy. Szumu się nie uniknie, można go tylko schować w histogramie. Szum widać w lustrzankach przy ISO 400 w czasie zdjęć w dzień. Jeśli więc decydujemy się nie pokazywać szumu wcale, to moim zdaniem nie korzystamy z materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.