Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Nazywam się Jerzy i jestem z Gdańska. Od dawna interesuję się astronomią oraz kosmosem (w szerokim tego słowa rozumieniu), a astropolis czytam już od dłuższego czasu.

Niedawno spełniło się moje marzenie o posiadaniu teleskopu, a udało się je zrealizować z okazji 40tych urodzin (w formie prezentu od Żony). Niewielki refraktor Meade Infinity 102 na montażu AZ-3 ze stalowym statywem (z polecenia Pana Aleksandra z teleskopy.pl).

Mimo jego niewielkich rozmiarów na nowo odkryłem przyjemność z patrzenia w gwiazdy (wcześniej tylko za pomocą lornetki) i na Księżyc. Choć dla wytrawnych użytkowników sprzętu jest to bardziej zabawka, to dla mnie - jako nowicjusza - jest fenomenalny i całkowicie przystępny. 

Mieszkam w całkiem przyjemnej do oglądania gwiazd lokacji (choć niebo nie jest tak ciemne jak bym chciał), więc na razie uczę się lepiej poznawać to, co nade mną (zgodnie ze słowami Kanta).

Następnym krokiem będzie zakup Synty 8" na dobsonie (już wiem, że na balkonie będzie "dawała radę"), bo marzy mi się jednak większy ogląd nieboskłonu.

Do profesjonalnej astrofotografii nawet nie próbuję pretendować, ale wiadomo że marzy mi się dokumentowanie tego, co widzę, więc czasami robię zdjęcie przez teleskop, a potem wrzucam na instagram "_mrteach".

Do zobaczenia pod Wielkim Niebem :)

Edytowane przez CityFinn
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, CityFinn napisał:

Choć dla wytrawnych użytkowników sprzętu jest to bardziej zabawka, to dla mnie - jako nowicjusza - jest fenomenalny i całkowicie przystępny.

Witaj, 102 mm szkła to nie jest już zabawka, sam zaczynałem i wiele lat korzystałem z refraktorka 68 mm i zawdzięczam mu najfajniejsze astro-chwile więc nie oglądaj się ani za siebie ani do przodu (z tym Dobsonem to powoli jeśli bawi Cię fotografia...) tylko ciesz się tym co masz i obserwuj - nie tylko niebo ale i siebie. Przekonaj się co Cię najbardziej kręci i dopiero wówczas zaczynaj myśleć o ewentualnych kolejnych zakupach. Nie chcę wszczynać tu sporów na temat Dobsonów i "kultowej Synty 8" ale z takimi decyzjami na prawdę warto poczekać korzystając z tego że masz już całkiem przyzwoity sprzęt, który podpowie Ci w jakim kierunku chcesz tak na prawdę pójść. Pobaw się nim najpierw.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100% zgody i słuszna uwaga z Twojej strony.

Jestem bardziej niż zadowolony z tego refraktora, a obrazy dają mi wiele radości. Największa zaleta to ostrość i mobilność. Otwieram balkon jedną ręką, a drugą wynoszę teleskop. Do auta też nie ma problemu, bo gabaryty niewielkie, a waga piórkowa. Długo będziemy towarzyszami, szczególnie że to prezent od Żony :)

 

Choć nie powiem, że gdybym trafił na naprawdę okazyjną tubę 150, to pewnie chętnie bym kupił, chociażby żeby zobaczyć szerzej. A 8 cali to dopiero w planach, nic na szybko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astronomów amatorów i nie tylko. Mam 13 lat mieszkam ok. 100km od Poznania. 

Pierwszy teleskop dostałem w wieku 7 lat wtedy tylko tata pokazywał mi księżyc szybko o nim zapomniałe. Teleskop przeleżał w szafie kilka lat do czasu, kiedy w lato zobaczyłem jasną czerwoną gwiazdę pomyślałem, że może to Mars i potem zagłębiłem się w tym temacie i przypomniałem sobie o moim małym 70/400 refraktorze. Teraz wiem, że dla wielu to zabawka ale naprawdę dokonałem nim niesamowitych jak dla mnie obserwacji:astronom:. Obecnie czekam aż przyjdzie nowa przesyłka (refraktor 102/500) i nie mogę się doczekać sierpnia bo wtedy niebo u mnie jest czarne jak smoła a noce już dłuższe. 

 

Pozdrawiam wszystkich:hiya: 

Edytowane przez Refraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w Twoim wieku lunetkę z plastikowymi soczewkami  (obiektyw 25 mm  / ogniskowa 200 mm), z NRD, zestawu do składania  powiększającą może z 4,5 razy :)  Patrzyłem na księżyc i dostrzegłem krater Kopernika i też miałem radość. Pozdrawiam serdecznie. :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Refraktor napisał:

Witam wszystkich astronomów amatorów i nie tylko. Mam 13 lat mieszkam ok. 100km od Poznania. 

Pierwszy teleskop dostałem w wieku 7 lat wtedy tylko tata pokazywał mi księżyc szybko o nim zapomniałe. Teleskop przeleżał w szafie kilka lat do czasu, kiedy w lato zobaczyłem jasną czerwoną gwiazdę pomyślałem, że może to Mars i potem zagłębiłem się w tym temacie i przypomniałem sobie o moim małym 70/400 refraktorze. Teraz wiem, że dla wielu to zabawka ale naprawdę dokonałem nim niesamowitych jak dla mnie obserwacji:astronom:. Obecnie czekam aż przyjdzie nowa przesyłka (refraktor 102/500) i nie mogę się doczekać sierpnia bo wtedy niebo u mnie jest czarne jak smoła a noce już dłuższe. 

 

Pozdrawiam wszystkich:hiya: 

A już myślałem że nie ma na forum nikogo w moim wieku

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M4teusz napisał:

A już myślałem że nie ma na forum nikogo w moim wieku

Ja też coraz częściej tak myślę :D

 

A tak poważniej.

Witam wszystkich nowych forowiczów.

Dziś Dzień Dziecka to jeszcze dzieciom życzę dużo radości w życiu obok też drobnego samozaparcia w nauce szkolnej od czasu do czasu. :)

***

Ten refraktor Meade 102 na AZ3 rewelacja i nowość jak dla mnie.

 

Siema

p.s.

Polecam też popatrzenie na poprzednią stronę tego wątku gdzie dałem mapkę nieba i namiary na program darmowy w necie i wspomniałem o cennej Tabeli.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ekolog napisał:

Ja też coraz częściej tak myślę :D

 

A tak poważniej.

Witam wszystkich nowych forowiczów.

Dziś Dzień Dziecka to jeszcze dzieciom życzę dużo radości w życiu obok też drobnego samozaparcia w nauce szkolnej od czasu do czasu. :)

***

Ten refraktor Meade 102 na AZ3 rewelacja i nowość jak dla mnie.

 

Siema

p.s.

Polecam też popatrzenie na poprzednią stronę tego wątku gdzie dałem mapkę nieba i namiary na program darmowy w necie i wspomniałem o cennej Tabeli.

 

 

 

 

 

Można się przyczepić do statywu i ew. do zmodyfikowanego montażu, ale sam refraktor + kitowe okulary+nasadka kątowa dla początkującego są rewelacyjne. 

 

Mapka i program już na komputerze :)

Dzięki!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, starry-night napisał:

Ja miałem w Twoim wieku lunetkę z plastikowymi soczewkami  (obiektyw 25 mm  / ogniskowa 200 mm), z NRD, zestawu do składania  powiększającą może z 4,5 razy :)  Patrzyłem na księżyc i dostrzegłem krater Kopernika i też miałem radość. Pozdrawiam serdecznie. :)

A ja wczoraj myszkowałem w piwnicy rodziców i znalazłem prawie kompletny zestaw Optic Cabinet. To były czasy. :)

 

ps. Witam Świeżaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam 32 lata, mieszkam niedaleko Warszawy interesuję wieloma rzeczami, m.in. kajakarstwem, nurkowaniem, historią, a ostatnio również obserwacjami astronomicznymi. Jestem tu od jakiegoś czasu, ale ten wątek mi gdzieś umknął na początku. Z częścią z was będę miał okazję poznać się osobiście już wkrótce na zlocie, którego nie mogę się doczekać :happy:.

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Andrzej87 napisał:

Cześć,

mam 32 lata, mieszkam niedaleko Warszawy interesuję wieloma rzeczami, m.in. kajakarstwem, nurkowaniem, historią, a ostatnio również obserwacjami astronomicznymi. Jestem tu od jakiegoś czasu, ale ten wątek mi gdzieś umknął na początku. Z częścią z was będę miał okazję poznać się osobiście już wkrótce na zlocie, którego nie mogę się doczekać :happy:.

Pozdrawiam

No to do zobaczenia na miejscu :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 minuty temu, H@MSTER napisał:

Introwertyczne cześć wszystkim! ;)

Od dłuższego czasu interesuję się fotografią, jednak dopiero teraz, zaczynam swoją przygodę z astrofotografią i mam nadzieję, że będziecie moją skarbnicą wiedzy i motywacji :)

 

Przyjemności dla wszystkich!

 


 

Swój chłop ;) introwertyczne cześć ode mnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, H@MSTER napisał:

Introwertyczne cześć wszystkim! ;)

Od dłuższego czasu interesuję się fotografią, jednak dopiero teraz, zaczynam swoją przygodę z astrofotografią i mam nadzieję, że będziecie moją skarbnicą wiedzy i motywacji :)

 

Przyjemności dla wszystkich!

 


 

Witam na pewno pozostaniesz tu na dłużej;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
7 godzin temu, Reglistunarek napisał:

Cześć wszystkim... Mam na imię Edward mieszkam w stolicy piosenki polskiej - Opolu.

Od zawsze fascynowało mnie niebo nocą 'Tak jak i was':) dlatego postanowiłem do was dołączyć.

Poniżej jest moja pierwsza w życiu fotka księżyca:)

 

 

IMG_20200627_212611.jpg

Witamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Reglistunarek napisał:

Cześć wszystkim... Mam na imię Edward mieszkam w stolicy piosenki polskiej - Opolu.

Od zawsze fascynowało mnie niebo nocą 'Tak jak i was':) dlatego postanowiłem do was dołączyć.

Poniżej jest moja pierwsza w życiu fotka księżyca:)

 

 

IMG_20200627_212611.jpg

Życzę powodzenia w dalszej drodze po astronomicznych zakątkach oraz forum;)

Edytowane przez Refraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć! Jestem tu od 2 miesięcy, przede wszystkim jako czytelnik. To fantastyczne miejsce, w którym można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy. :)

Kosmos fascynuje mnie od zawsze, ale jakoś nigdy nie było czasu na zgłębienie tematu. W końcu temat powrócił na tapetę dzięki moim dzieciom, które zainteresowały się tym co mają nad głową. ;) Mój mąż, mimo dobrych rokowań, uznał że jednak nie podziela mojej fascynacji. ;( W związku z tym chętnie poznam osoby z moich okolic (lewobrzeżna Warszawa i miejscowości na zachód od Warszawy), z którymi mogłabym nocą pojechać za miasto i obserwować niebo. Nie mam jeszcze teleskopu, na razie poznaję niebo gołym okiem i przez lornetkę. Coś tam już rozpoznaję, ale to dopiero początek i chcę rozwijać to dalej. Tylko boję się jeździć sama nocą w odludne miejsca. ;) A z osobami, które mają już doświadczenie w obserwacjach, byłoby mi raźniej i przyjemniej. :) 

Chociaż nie zawsze mogę sobie pozwolić na spontaniczny nocny wypad, to wierzę że od czasu do czasu coś by się udało zorganizować. Śledzę wątek Mazowiecka Grupa Obserwacyjna, ale przywitać się też wypada. ;)

Edytowane przez Anna W-ka
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie! Astropolis obserwuję od lat, ale jakoś nie miałem motywacji by i tutaj się rejestrować (od 2008r jestem na Astromaniaku i część z Was być może mnie kojarzy), do dziś byłem podglądaczem ;) 
Astronomią interesuję się gdzieś od 6 lub 7 roku życia, a w tej chwili mam 33lata. Przez te lata trochę obserwowałem, zaliczyłem też niestety sporą przerwę w ostatnich 10-11 latach (studia, potem rodzina i zafiksowanie się na fotografii, która jest moją drugą dużą pasją i pracą od kilku lat). Od paru miesięcy astronomia i gapienie się w gwiazdy na szczęście do mnie powraca, mam nadzieję, że uda mi się też wciągnąć w te hobby mojego prawie 7-letniego syna a później córkę :) 
Bardzo lubię obserwacje wizualne i rejestrowanie na szkicach tego co widzę w okularze - będę dorzucał coś czasem do wątku szkicowego.
Obecnie obserwuję głównie moją już nastoletnią Syntą 10", przeważnie z leśnego podwórka z dosyć przyzwoitym(21.30 SQM) niebem.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam 31 lat, od dziecka interesowałem się astronomią, na komunię kupiłem sobie mój pierwszy teleskop (luneta 7cm). Obserwowałem nim głównie planety, Księżyc i losowo wybrane fragmenty nieba. A w wieku nastoletnim skupiłem się na innych aktywnościach że tak powiem :movingtongue:

Po długiej przerwie w poprzednim roku mnie natchnęło żeby wrócić do tego jednak niezwykle pasjonującego i ciekawego hobby. Kupiłem sobie SW N150/750 (jako dziecko marzyłem o paralaktyku ;) ) i używam gdy tylko mam sposobność. Miejskie obserwacje prowadzę z balkonu lub z pobliskiego lotniska Warszawa-Babice ale oprócz (pierwszych "tak dużym" teleskopem) obserwacji planet ciągnie mnie do zaliczenia pierwszego etapu wtajemniczenia astroamatoara (czyli przede wszystkim messiery) więc sporadycznie mam okazje obserwować z ciemniejszych miejsc. 

Nie mogę się doczekać mojego pierwszego astrozlotu i poznania innych ludzi z podobną zajawką :) ale to raczej dopiero w następnym roku się uda

Pozdrawiam

Edytowane przez kozamx
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.