Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!
Astronomią zainteresowałem się będąc 10-latkiem, wtedy też dostałem mój pierwszy teleskop (Sky-Watcher 60/900). Na forum natrafiłem przypadkiem, gdy szukałem opinii o dużych Newtonach, bo stwierdziłem, że muszę zrobić jakiś progres i zakupić coś "mocniejszego" :emotion-5:. Także pozdrawiam wszystkich forumowiczów i do zobaczenia w różnych tematach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich użytkowników Astropolis.

Mam na imię Piotrek i oto spełniło się długo oczekiwane marzenie - udało się przytargać do domu pierwszy sprzęt do obserwacji nieba. Pierwsze testy w warunkach "balkonowych" mam za sobą i jest moc :firefire:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,jako że byłem już zalogowany na tym forum od jakiegoś czasu i nie wiedzieć czemu nie mogłem sie zalogowac  pod nikiem "joachim61",założyłem nowe konto pod jako joachim63.Witam więc ponownie jako wieloletni miłośnik nieba bedący już prawie na emeryturze.Mieszkam w K-Kożlu ,mam do dyspozycji balkon na 4piętrze z widokiem na południowo-wschodnią część nieba.Miasto dość zaświtlone,bo namnożyło się dookoła pełno super marketów typu Aldi, Lidl ,Biedronka ,Tesco wszystko prawie na jednym placu i to koło mojego bloku.Astronomią jak pisałem już pierwszy raz interesowałem sie od małego.Zawsze lubiłem patrzeć w niebo,rodzina mówi że zawsze"bujałem w obłokach".W wieku 20lat pierwszy raz gołym okiem zobaczyłem M31Galaktykę Andromedy jako dość wyrażna mgiełkę,to było w mojej rodzinnej miejscowości Polska Cerekiew,pow.Kożle.woj.Opole.Mam trochę sprzętu,Byłem  na takim małym zlocie na Kudłaczach, na perseidach2016.Witam jeszcze raz wszystkich...Joachim

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

Zaglądam tu od jakiegoś czasu. Jestem z małej mieściny chociaż nie z najmniejszej Nowa Dęba(takie małe coś koło wielkiego poligonu) jeśli komuś coś to mówi to pozdrawiam. Astronomią nigdy przedtem specjalnie się nie interesowałem ale wiedziałem że coś jest w  tym ciekawego. Sprzętowo to jeszcze słabo lornetka 12x60 , SW90/900 z montażem paralaktycznym i EOS 1300D no i jakoś się to kręci. Do tej pory przekonałem się że księżyca w pełni się nie obserwuje że lornetki są "ciężkie" , jeśli mówią że w f10 nie widać DS to nie widać jeśli podepnę bezpośrednio DSLR (lustrzankę) do teleskopu to mi obraz wyprostuje, lunetka biegunowa to lipa a kalibruje się ją w dzień chociaż i tak będzie źle, Jowisz i Mars to one nie lecą tylko zapierdzielają że nie złapiesz dłużej niż 2 min. Teraz jestem na etapie zastanawiania się co mi ostrość złapie na zestawie teleskop + barlow + aparat. Obserwacje: Księżyc (ładnie widać) Jowisz (jasna kropka z widocznymi księżycami) Mars to tylko punkt (czekam do lipca 2018 ma być większy) Plejady bardzo ładnie widać , gwiazdy pasa Oriona rewelacja, mgławica w Orionie to tylko słabo widoczny obłok , gwiazdy w Orionie Byku Bliźniętach ok.  Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, jestem na tym forum już od dość dawna, zaglądam tu czasem, kiedy szukam jakichś odpowiedzi na interesujące mnie tematy. Tematyką astronomii interesuję się hobbystycznie od zawsze, pewnie jak każdy, kto chociaż raz popatrzył z uwagą w rozgwieżdżone niebo Nie prowadzę żadnych poważnych obserwacji, ale śledzę na bieżąco doniesienia naukowe i po prostu pasjonuję się tym. Dzisiaj jednak chciałabym zadać pytanie idioty. Moja wiedza z zakresu fizyki jest, oględnie mówiąc, licealna, ale przyszło mi do głowy takie pytanie, może ktoś uprzejmie zechce mi odpowiedzieć, bo mimo szczerych chęci jednej rzeczy nie rozumiem. Otóż, jeżeli jest tak, że -
- im dalej od nas położona jest jakaś galaktyka (czy jakikolwiek obiekt we wszechświecie), tym większe przesunięcie ku czerwieni, co oznacza, że tym prędzej się od nas oddala - co stwierdził Edwin Hubble
- najdalej położony obiekt zaobserwowany za pomocą teleskopu Hubble'a, położony jest w odległości ok. 13,3 mld lat świetlnych od nas to galaktyka UDFj-39546284
- wiek wszechświata szacowany jest obecnie na 13,82 mld lat
- jeśli galaktyka UDFj-39546284 leży 13,3 mld lat świetlnych od nas, to znaczy, że obecnie obserwujemy jej parametry sprzed 13,3 mld lat. W tym jej rosnącą prędkość, wyznaczaną przez przesunięcie ku czerwieni wynoszące w danym przypadku 11,9
- czyli ta galaktyka miała taką prędkość 13,3 mld lat temu.
- dlaczego widząc jej obraz sprzed 13,3 mld lat, wnioskujemy, że ona nadal przyspiesza? Co daje nam takie prawo w przypadku obserwacji stanu sprzed 13 mld lat?
Zastrzeżenie - tak, wiem, że w przypadku tej konkretnej galaktyki są pewne zastrzeżenia dotyczące jej odległości, ale obserwując inne obiekty głębokiego nieba, posługujemy się tą samą metodą, by stwierdzić, że się one oddalają. Im są dalej od nas w czasie i przestrzeni, tym szybciej. Ale... skoro im są dalej, tym starszy obraz widzimy, więc sensowny wniosek powinien być taki, że im bliższe początku wszechświata obiekty obserwujemy, tym ich prędkość była większa wówczas.
Z góry przepraszam za ignorancję i proszę o cierpliwość :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam Wszystkich,

 

astronomią interesuje sie od jakis 2 lat. Jak narazie posiafdam lornetke Nikon Action EX 10x50 z ktorą zamierzam nauczyc sie nieba. W najblizszym czasie czeka mnie zakup pierwszego teleskopu.

Pozdrawiam

Edytowane przez Nethron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2018 o 19:51, lukasmat napisał:

astronomia interesuje sie od jakis 17 lat

 

W dniu 8.04.2018 o 01:48, Nethron napisał:

astronomią interesuje sie od jakis 2 lat

 

W obu przypadkach powinno być "jakichś". Liczba pojedyncza - jakiś, liczba mnoga - jakichś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami nie mogę się powstrzymać. A ten błąd razi mnie szczególnie mocno. Zapewniam, że nie tylko mnie tutaj.

 

P.S. kiedyś był tu aktywny wątek o błędach ortograficznych i językowych. I wcale nie ja go założyłem (po szybkich poszukiwaniach okazało się, że nawet co najmniej trzy):

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Nethron napisał:

 

Miodek ? ;);)

To jest nasz strażnik poprawnej polszczyzny. Każde forum takiego ma, i my też możemy się pochwalić posiadaniem takowego :)

Poza tym, witaj na forum! Mam nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania i rozwiniesz astronomiczną pasję.

P.S: Ale racji mu odmówić nie możemy :) Trza pisać poprawnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich! Jestem Paulina i od roku mieszkam w Gorlicach, choć korzeniami spod samiućkich Tatar:happy:

Pod namową przemiłych osób z XV Bieszczadzkiego Zlotu Miłośników Astronomii który zakończył się.....dziś:original:  i był dla mnie niesamowity jeżeli chodzi o praktykę z doświadczonymi osobami postanowiłam dołączyć do Waszej społeczności i pogłębiać swoją pasję do nieba i gwiazd.Nie jestem na etapie "hardcor" ale  jako młody adept chciałabym bardziej rozwinąć temat astrofotografii którą zainteresowalam sie 3 lata temu na innych zlotach,oraz podziwiać Wasze wspaniałe prace.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie!

 

Jest mi niezmiernie miło powrócić na Astropolis po 7 latach nieobecności. Ile tutaj się zmieniło, szok! Niegdyś pisałem pod nickiem KubaJ, ale niestety utraciłem e-mail, na który konto było rejestrowane... no i klops :szczerbaty: Nie wiem, ile osób ze Starej Gwardii pozostało, niemniej kilkoro z Was oraz wiele nowych twarzy miałem przyjemność poznać teraz w Bieszczadach. I dzięki Wam wszystkim jestem nakręcony jak kiedyś, tylko że możliwości mam bez porównania większe.

 

Jeżeli chodzi o obserwacje i wypady, to liczę, że grupa wrocławska nadal jest silna, ponieważ teraz będzie z mojej strony mniej gadania, a więcej działania! :friends: 

 

PS. Z uwagi na swoje biologiczno-genetyczne wykształcenie (obrona mgr lada chwila), bardzo chętnie mogę dzielić się wiedzą tutaj na forum, jeżeli tylko znajdzie się jakiś kącik i będą chętni do czytanki :)

Edytowane przez JakubJ
Czasownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przywitam się mimo że juz zacząłem coś pisać na forum. Obserwuję forum od 3 lat ale dopiero się zarejestrowałem. Typowo astro nie będę bo brak sprzętu ale jeśli coś innego widać na niebie to mnie interesuje - chmury, burze, tęcze, srebrzaki, zorze, mleczna itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nazywam się Krzysztof.Mieszkam w miejscowości Wykroty.To jest 25 km od Zgorzelca i 23 km od Bolesławca.Astronomia zainteresowałem się stawiając sobie pytanie skąd to wszystko się tutaj wzięło.Od paru dni praktykuje na swoim pierwsZym sw 10 dobson.Jednak bardzo wielu rzecZy nie wiem mam nadzieje ze forum mi pomoże.Jestem równie amatorem krotkofalowcem sq6roa.Witam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

No mam refleks.... zarejestrowałem się na tym forum 12 maja 2004 roku, ale do tej pory jakoś i temat mi umknął i raczej byłem biernym i "ukrytym" forumowiczem. Stwierdziłem, że czas (najwyższy) się przywitać i zapodać kilka słów o sobie.

Astronomia - interesowałem się od "zawsze" aczkolwiek niewyczynowo. W dzieciństwie miałem (i mam dalej) lunetkę 10-30x30mm, obserwowałem księżyc, Jowisza i kombinowałem co więcej. Uczyłem się nieba ale w powodiz innych zajęć nie bardzo był czas na poważne zajęcie się obserwacjami. W czasie studiów (korzystając z bałaganu po przemianach ustrojowych) byłem jedną z osób które doprowadziły do tego, że jako przedmiot "humanizujący" mogliśmy zaliczyć astronomię zamiast ekonomii (do tego "politycznej" :D). Kilka lat temu zakupiłem lornetkę, dorobiłem żurawia i od czasu do czasu korzystając z ciemnego nieba u teściowej oglądam sobie różne ciekawostki. Dwa lata temu dostałem na urodziny teleskop (od żony więc ŻADNYCH słów krytyki - proszę, chcę przeżyć) SW 1309EQ i równolegle coś nim oglądam jak i staram się usprawniać metodą "pełzającej kontrrewolucji" (a to jakiś szukacz, a to okularek nowy się pojawi....). Aktualnie przymierzam się do mocnego upgrade - porządniejszego montażu (paralaktycznego - bo ten sprzęt pełni również funkcję pokazowo - edukacyjną dla rodziny).

 

Co do wykształcenia bazowego t bardzo dawno temu skończyłem informatykę na UJ jednakżę 75% mojej aktywności zawodowej odbywa się na pograniczu medycyny i technologii - zajmuję się pomiarami układu oddechowego i zaburzeniami oddychania w czasie snu.   

 

Oczekiwania? Czasem pogadać, a przede wszystkim chłonąć Waszą wiedzę.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzien Dobry

Nazywam sie Michal Szalonek

Obserwacje zaczalem dwa lata temu z rosnacym zainteresowaniem Astronomia, ostatnio takze optyka i mozliwosciami budowy teleskopow. Mam 52 lata. Uwazam, ze patrzac w Kosmos poglebiamy swiadomosc tego, kim jestesmy.

Dziekuje za przyjecie do spolecznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. Na imię mam Jarek. Na forum jestem zarejestrowany od kilkunastu lat. Do obserwacji powróciłem w tym roku po kilkunastu latach. Obserwuję MAK - iem 127 na AZ4. Do tego bino SW itp. jak w profilu. Obecnie "walczę" z Marsem z balkonu na pierwszym piętrze. Serdecznie pozdrawiam wszystkich użytkowników Forum i miłośników nocnego nieba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie,

Mam na imię Maciej i jestem astroholikiem.

Pochodzę z WLKP i nie mam z kim dzielić swojego nałogu w mojej miejscówce.

Mam RODO lat, jestem RODO i mam RODO RODO. 

Wszystkim życzę czystego nieba, stabilnej atmosfery i egipskich ciemności.

Cieszę się, że trafiłem na to forum i mam nadzieję że coś stąd wyniosę (a może i coś wniosę). 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Szukałem takiego tematu jak zakładałem konto, ale nie udało mi się znaleźć :) Mam 33 lata jestem z Gdańska- Osowa. Na razie nie mam pojęcia o astronomii, ale codziennie przeszukuję forum i czytam co mądrego piszą inni. Zdjęciami nieba zainteresowałem się, kiedy chciałem mieć porządna Drogę Mleczną. Kupiłem całkiem jasne szkiełko i Star Adventurer. Po jakimś czasie dostałem propozycję wspólnego wypadu na fotki od jednego z mało aktywnego usera tego forum. Jak zobaczyłem jakie zdjęcia robi, to mi szczęka opadła. Nie miałem do tej pory pojęcia, że można takie rzeczy na balkonie robić :D Kupiłem Tamrona 150-600 (akurat pod wyjazd krajobrazowy, bo taką fotografią się zajmuję) ale też jako kompromis na naukę zdjęć układu słonecznego. 

 

To forum znalazłem szukając filtrów planetarnych. Zarejestrowałem się, filtry kupiłem i jestem z nich bardzo zadowolony, na forum oczywiście zostałem. Na koncie mam Księżyc w RGB, Saturna, Plejady. Może kiedyś się pochwalę.

 

Niestety pogoda u mnie marna od długiego czasu, a chęć porobienia zdjęć coraz większa. Nigdy też nie byłem na obserwacjach przez teleskop i szczerze mówiąc jeszcze nie patrzyłem przez "prawdziwy" teleskop :no: No, ale od czegoś trzeba zacząć. Mam Nikona D7100, ZWO ASI 178, Tokinę 11-16 F2,8 i ostatnio kupiłem "na próbę" Panagor 135mm F2,8. Poluję na koło filtrowe- manualne i planuję zakup ioptron CEM25P. Jak będę robił postępy, to i na jakiś refraktor się skuszę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.