Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

WItaj, xHubertuSx.

Myślę że lornetka to dobry wybór na początek :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników Astropolis.

Mam na imię Piotrek i oto spełniło się długo oczekiwane marzenie - udało się przytargać do domu pierwszy sprzęt do obserwacji nieba. Pierwsze testy w warunkach "balkonowych" mam za sobą i jest moc :firefire:

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,jako że byłem już zalogowany na tym forum od jakiegoś czasu i nie wiedzieć czemu nie mogłem sie zalogowac  pod nikiem "joachim61",założyłem nowe konto pod jako joachim63.Witam więc ponownie jako wieloletni miłośnik nieba bedący już prawie na emeryturze.Mieszkam w K-Kożlu ,mam do dyspozycji balkon na 4piętrze z widokiem na południowo-wschodnią część nieba.Miasto dość zaświtlone,bo namnożyło się dookoła pełno super marketów typu Aldi, Lidl ,Biedronka ,Tesco wszystko prawie na jednym placu i to koło mojego bloku.Astronomią jak pisałem już pierwszy raz interesowałem sie od małego.Zawsze lubiłem patrzeć w niebo,rodzina mówi że zawsze"bujałem w obłokach".W wieku 20lat pierwszy raz gołym okiem zobaczyłem M31Galaktykę Andromedy jako dość wyrażna mgiełkę,to było w mojej rodzinnej miejscowości Polska Cerekiew,pow.Kożle.woj.Opole.Mam trochę sprzętu,Byłem  na takim małym zlocie na Kudłaczach, na perseidach2016.Witam jeszcze raz wszystkich...Joachim

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie 

Zaglądam tu od jakiegoś czasu. Jestem z małej mieściny chociaż nie z najmniejszej Nowa Dęba(takie małe coś koło wielkiego poligonu) jeśli komuś coś to mówi to pozdrawiam. Astronomią nigdy przedtem specjalnie się nie interesowałem ale wiedziałem że coś jest w  tym ciekawego. Sprzętowo to jeszcze słabo lornetka 12x60 , SW90/900 z montażem paralaktycznym i EOS 1300D no i jakoś się to kręci. Do tej pory przekonałem się że księżyca w pełni się nie obserwuje że lornetki są "ciężkie" , jeśli mówią że w f10 nie widać DS to nie widać jeśli podepnę bezpośrednio DSLR (lustrzankę) do teleskopu to mi obraz wyprostuje, lunetka biegunowa to lipa a kalibruje się ją w dzień chociaż i tak będzie źle, Jowisz i Mars to one nie lecą tylko zapierdzielają że nie złapiesz dłużej niż 2 min. Teraz jestem na etapie zastanawiania się co mi ostrość złapie na zestawie teleskop + barlow + aparat. Obserwacje: Księżyc (ładnie widać) Jowisz (jasna kropka z widocznymi księżycami) Mars to tylko punkt (czekam do lipca 2018 ma być większy) Plejady bardzo ładnie widać , gwiazdy pasa Oriona rewelacja, mgławica w Orionie to tylko słabo widoczny obłok , gwiazdy w Orionie Byku Bliźniętach ok.  Pozdrawiam   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Nowa Dęba(takie małe coś koło wielkiego poligonu) jeśli komuś coś to mówi to pozdrawiam

Komuś to coś mówi. Pozdrawiam "sąsiada" i witam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry wieczór, jestem na tym forum już od dość dawna, zaglądam tu czasem, kiedy szukam jakichś odpowiedzi na interesujące mnie tematy. Tematyką astronomii interesuję się hobbystycznie od zawsze, pewnie jak każdy, kto chociaż raz popatrzył z uwagą w rozgwieżdżone niebo Nie prowadzę żadnych poważnych obserwacji, ale śledzę na bieżąco doniesienia naukowe i po prostu pasjonuję się tym. Dzisiaj jednak chciałabym zadać pytanie idioty. Moja wiedza z zakresu fizyki jest, oględnie mówiąc, licealna, ale przyszło mi do głowy takie pytanie, może ktoś uprzejmie zechce mi odpowiedzieć, bo mimo szczerych chęci jednej rzeczy nie rozumiem. Otóż, jeżeli jest tak, że -
- im dalej od nas położona jest jakaś galaktyka (czy jakikolwiek obiekt we wszechświecie), tym większe przesunięcie ku czerwieni, co oznacza, że tym prędzej się od nas oddala - co stwierdził Edwin Hubble
- najdalej położony obiekt zaobserwowany za pomocą teleskopu Hubble'a, położony jest w odległości ok. 13,3 mld lat świetlnych od nas to galaktyka UDFj-39546284
- wiek wszechświata szacowany jest obecnie na 13,82 mld lat
- jeśli galaktyka UDFj-39546284 leży 13,3 mld lat świetlnych od nas, to znaczy, że obecnie obserwujemy jej parametry sprzed 13,3 mld lat. W tym jej rosnącą prędkość, wyznaczaną przez przesunięcie ku czerwieni wynoszące w danym przypadku 11,9
- czyli ta galaktyka miała taką prędkość 13,3 mld lat temu.
- dlaczego widząc jej obraz sprzed 13,3 mld lat, wnioskujemy, że ona nadal przyspiesza? Co daje nam takie prawo w przypadku obserwacji stanu sprzed 13 mld lat?
Zastrzeżenie - tak, wiem, że w przypadku tej konkretnej galaktyki są pewne zastrzeżenia dotyczące jej odległości, ale obserwując inne obiekty głębokiego nieba, posługujemy się tą samą metodą, by stwierdzić, że się one oddalają. Im są dalej od nas w czasie i przestrzeni, tym szybciej. Ale... skoro im są dalej, tym starszy obraz widzimy, więc sensowny wniosek powinien być taki, że im bliższe początku wszechświata obiekty obserwujemy, tym ich prędkość była większa wówczas.
Z góry przepraszam za ignorancję i proszę o cierpliwość :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam wszystkich forumowiczow!

Mam na imie Lukasz i astronomia interesuje sie od jakichs 17 lat.

Obecnie szukam drugiego sprzetu do obserwacji.

Pozdrawiam wszystkich:D

Edytowane przez lukasmat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam wszystkich forumowiczow!

Mam na imie Lukasz i astronomia interesuje sie od jakichs 17 lat.

Obecnie szukam drugiego sprzetu do obserwacji.

Pozdrawiam wszystkich:D

Edytowane przez lukasmat
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam Wszystkich,

astronomią interesuje sie od jakis 2 lat. Jak narazie posiafdam lornetke Nikon Action EX 10x50 z ktorą zamierzam nauczyc sie nieba. W najblizszym czasie czeka mnie zakup pierwszego teleskopu.

Pozdrawiam

Edytowane przez Nethron

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 2.04.2018 o 19:51, lukasmat napisał:

astronomia interesuje sie od jakis 17 lat

W dniu 8.04.2018 o 01:48, Nethron napisał:

astronomią interesuje sie od jakis 2 lat

W obu przypadkach powinno być "jakichś". Liczba pojedyncza - jakiś, liczba mnoga - jakichś.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.04.2018 o 02:09, majer napisał:

W obu przypadkach powinno być "jakichś". Liczba pojedyncza - jakiś, liczba mnoga - jakichś.

Miodek ? ;);)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasami nie mogę się powstrzymać. A ten błąd razi mnie szczególnie mocno. Zapewniam, że nie tylko mnie tutaj.

P.S. kiedyś był tu aktywny wątek o błędach ortograficznych i językowych. I wcale nie ja go założyłem (po szybkich poszukiwaniach okazało się, że nawet co najmniej trzy):

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Nethron napisał:

Miodek ? ;);)

To jest nasz strażnik poprawnej polszczyzny. Każde forum takiego ma, i my też możemy się pochwalić posiadaniem takowego :)

Poza tym, witaj na forum! Mam nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania i rozwiniesz astronomiczną pasję.

P.S: Ale racji mu odmówić nie możemy :) Trza pisać poprawnie.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich! Jestem Paulina i od roku mieszkam w Gorlicach, choć korzeniami spod samiućkich Tatar:happy:

Pod namową przemiłych osób z XV Bieszczadzkiego Zlotu Miłośników Astronomii który zakończył się.....dziś:original:  i był dla mnie niesamowity jeżeli chodzi o praktykę z doświadczonymi osobami postanowiłam dołączyć do Waszej społeczności i pogłębiać swoją pasję do nieba i gwiazd.Nie jestem na etapie "hardcor" ale  jako młody adept chciałabym bardziej rozwinąć temat astrofotografii którą zainteresowalam sie 3 lata temu na innych zlotach,oraz podziwiać Wasze wspaniałe prace.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam wszystkich serdecznie!

Jest mi niezmiernie miło powrócić na Astropolis po 7 latach nieobecności. Ile tutaj się zmieniło, szok! Niegdyś pisałem pod nickiem KubaJ, ale niestety utraciłem e-mail, na który konto było rejestrowane... no i klops :szczerbaty: Nie wiem, ile osób ze Starej Gwardii pozostało, niemniej kilkoro z Was oraz wiele nowych twarzy miałem przyjemność poznać teraz w Bieszczadach. I dzięki Wam wszystkim jestem nakręcony jak kiedyś, tylko że możliwości mam bez porównania większe.

Jeżeli chodzi o obserwacje i wypady, to liczę, że grupa wrocławska nadal jest silna, ponieważ teraz będzie z mojej strony mniej gadania, a więcej działania! :friends: 

PS. Z uwagi na swoje biologiczno-genetyczne wykształcenie (obrona mgr lada chwila), bardzo chętnie mogę dzielić się wiedzą tutaj na forum, jeżeli tylko znajdzie się jakiś kącik i będą chętni do czytanki :)

Edytowane przez JakubJ
Czasownik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przywitam się mimo że juz zacząłem coś pisać na forum. Obserwuję forum od 3 lat ale dopiero się zarejestrowałem. Typowo astro nie będę bo brak sprzętu ale jeśli coś innego widać na niebie to mnie interesuje - chmury, burze, tęcze, srebrzaki, zorze, mleczna itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam nazywam się Krzysztof.Mieszkam w miejscowości Wykroty.To jest 25 km od Zgorzelca i 23 km od Bolesławca.Astronomia zainteresowałem się stawiając sobie pytanie skąd to wszystko się tutaj wzięło.Od paru dni praktykuje na swoim pierwsZym sw 10 dobson.Jednak bardzo wielu rzecZy nie wiem mam nadzieje ze forum mi pomoże.Jestem równie amatorem krotkofalowcem sq6roa.Witam i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi