Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż moje drogi astronomii i finansów przetną sie w przyszłości, kiedy na moim koncie w banku znajdą sie astronomiczne wręcz zasoby finansowe ;)

 

tak więc witaj na pokładzie :Beer:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirekp,

:banan: ja mam taki sposób:) a jestesm zieloniutki i sprzęt jeszcze gorszy mam 76/700, otóż po 1 , wiem gdzie mam punkty kardynalne , wschod zachod polnoc poludnie , a do tego jeszcze mam programik Stellarium , i na nim opieram wszystko , oblukam gdzie co ma byc w programie , wyskakuje na dwór i wiem ze ten punkt to np. Saturn , a ten obok księżyca to Jowisz , więcej chyba nie dojrze na tym sprzecie , bo wczoraj próbowałem znaleźć M104 bardzo podobne do Saturna ale pewnie moj telep nie da rady tego obejrzec,bede próbował dalej ,jedyny tak mi sie zdaje minus takiej metody szukania to jest to ze jak wyjdziesz z oświetlonego pomieszczenia w całkowitą ciemność to troszke schodzi zanim oko ci sie przyzwyczai do ciemności:) pozdrawiam

:banan:

:Beer:

robię podobnie narazie ale nie udało mi się namierzyć nic poza księżycem i wenus a księżyc tak daje po oczach że kręci mi się w głowie (można go oglądać bez filtra?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry većer !

 

 

Chcialem dokonac mojej publicznej defloracji w tym niebianskim srodowisku i tak tez czynie...

Moznaby powiedziec, ze jestem astronomicznym (nie nie, nie nim ;) ) wyjadaczem bo astronomia interesuje sie juz .... 2 tyg. :D Ale w mojej rodzince na pewno to ja wymiatam...

A tak bardziej powaznie (co przychodzi mi na ogol z wielkim trudem) bylo juz wiele prob zaglebienia sie w ten temat... Zaczelo sie od ksiazki 10 lat temu...Potem kilka lat posuchy...Nastepnie masa checi, ale brak czasu...Po czym kolejny wysyp checi, ale brak funduszy... A teraz jest praca i brak kobiety wiec --> duuzo czasu i sa pieniadze :D

 

Poki co moj sprzet to okulary -0,75 dioptrie i "Niebo na weekend" , ale ale - juz wiem co kupie. W zwiazku iz z fotografia nie mialem nigdy nic wspolnego, a z astronomia jeszcze mniej to rozpoczne moja przygode od wizuala i szczesliwcem okaze sie byc Synta 10" DOB + sensowne szkla.

 

Zyczcie mi szczescia i wytrwalosci w pochlanianiu wiedzy...

 

HAL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wydrukować sobie jakieś mapki?? Wchodząc do jasnego pomieszczenia oko traci adaptacje do ciemności i wychodząc z niego masz co najmniej 30min przerwy w obserwacjach.

dzięki pewnie nic nie widzę dlatego hehe oprócz księżyca (ale ten daje za tak po oczach) zastanawiam się czy niezainwestować w jakiś lepszy okular mam PL25 i PL10 - zobaczę coś przez to ? (astar 900/114)

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nazywam się Adam i patrzeć się w górę lubiłem zawsze. To lepsze niż patrzenie się w dół. Od kąt pamiętam zawsze mnie taka tematyka interesowała. Pamiętam jak zawsze po szkole musiałem obejrzeć kwant, czy laboratorium. Szczególnie interesuje się połykaczami światła, czytałem książkę „Czarne dziury” Kitty Ferguson i „kosmiczne katastrofy” Dana Desonie. Inne moje zainteresowania; rozwój osobisty, metoda Silvy, NLP, masaż, aktywny tryb życia (sport), dobra muzyka (Led Zeppelin), dobra książka, dobry film. I tak by można by jeszcze wymieniać bo człowiek się rozwija i czerpie ze wszystkich stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nazywam się Adam i patrzeć się w górę lubiłem zawsze. To lepsze niż patrzenie się w dół. Od kąt pamiętam zawsze mnie taka tematyka interesowała. Pamiętam jak zawsze po szkole musiałem obejrzeć kwant, czy laboratorium. Szczególnie interesuje się połykaczami światła, czytałem książkę „Czarne dziury” Kitty Ferguson i „kosmiczne katastrofy” Dana Desonie. Inne moje zainteresowania; rozwój osobisty, metoda Silvy, NLP, masaż, aktywny tryb życia (sport), dobra muzyka (Led Zeppelin), dobra książka, dobry film. I tak by można by jeszcze wymieniać bo człowiek się rozwija i czerpie ze wszystkich stron.

 

 

witamy ,Adami a skad jestes,, ,dodalbys :):banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Chcesz pooglądać Saturna? Zallokaj nad południowy horyzont... Tam będzie taka pomarańczowo-czerwona gwiazdka, jasna(jeżeli masz pojęcie o Magnitudo to jasność Saturna waha się od -2 do -2,5mag.), z przewagą pomarańczy. Namierz telepem i już...

 

 

PS. Tylko nie pomyl mi tu Arktura w Wolarzu! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Chcesz pooglądać Saturna? Zallokaj nad południowy horyzont... Tam będzie taka pomarańczowo-czerwona gwiazdka, jasna(jeżeli masz pojęcie o Magnitudo to jasność Saturna waha się od -2 do -2,5mag.), z przewagą pomarańczy. Namierz telepem i już...

PS. Tylko nie pomyl mi tu Arktura w Wolarzu! :szczerbaty:

dzięki właśnie mi się chyba podoba ta gwiazdka ale nie widzę tam żadnych pierścieni próbuje wszystkiego PL10 PL25 +Barłow i gwiazdka jak wiele innych chociaż ostatnio chmurki u mnie często za czyszczenie lustra narazie boję się brać a po za tym dach mi dużo zasłania z drugiej strony od północy ulica i latarnie żeby zobaczyć w telepie tą pomarańczową na południu muszę prawie wyprostować telepa do granic możliwości i bardzo mi lata cały może kiedyś wybiorę się na jakiś zlot żeby popatrzeć przez prawdziwe sprzęty a jak nie to ozdoba na tarasie tylko (może opalające się laski nad rzeką hehe tylko do góry nogami)

Edytowane przez mirekp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki właśnie mi się chyba podoba ta gwiazdka ale nie widzę tam żadnych pierścieni próbuje wszystkiego PL10 PL25 +Barłow i gwiazdka jak wiele innych chociaż ostatnio chmurki u mnie często za czyszczenie lustra narazie boję się brać a po za tym dach mi dużo zasłania z drugiej strony od północy ulica i latarnie żeby zobaczyć w telepie tą pomarańczową na południu muszę prawie wyprostować telepa do granic możliwości

 

bo ty właśnie na arktura zapewne się pokierowałeś, a druga rzecz ja lustro myłem jakiś tydzień temu, a od ostatniego mycia mineło 6-7 miesięcy ,jak zdjąłem lustro z tuby i spojrzałem na nie to była całkiem niezła warstewka kurzu a po umyciu obraz tak 10-15% lepszy był, z balkonu w mieście triplet lwa i NGC3628 przewarznie była na granicy percepcji, a po umyciu zwierciadła, już byłem pewny, że to ona:D, a częściej niż raz na kilka miesięcy - pół roku racej nie będe mył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie ustawienia i obsługi sprzętu (na tym się nie znam :P ) uważam, że podstawową sprawą dla amatora (a jestem totalnym amatorem :szczerbaty: ) jest posiadanie atlasu nieba lub jeszcze lepiej programu, który za nas przeliczy czas oraz pozycję i pokaże obraz nieba w danej chwili i danej lokalizacji... do tego dochodzi jeszcze podstawowa znajomość poszczególnych gwiazdozbiorów i drukarka (ewentalni dobra pamięć) i bez problemów (prawie) znajdziesz na niebie wszystko na co Ci sprzęt i pogoda pozwoli...

imho bez takiego podejścia nic poza księżycem i kilkoma planetkami nie ustrzelisz (to z autopsji :/ )

 

pzdr :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam na imię Rafał i jestem z Krakowa. Zawsze troszkę zahaczałem o astronomię interesując się historią wszechświata , teoriami na jego temat , jak i samą jego budową. Z drugiej strony zawsze fascynował mnie sprzęt obserwacyjny , bardziej lornetki , celowniki optyczne do karabinów , noktowizory i inny tego rodzaju sprzęt wykorzystujący różne fale - broń do tego to inna historia. Interesuje mnie również fotografia , zjawiska niewytłumaczale naszym zasobem wiedzy. Wszystko to w pewien sposób łączy się z astronomią , więc oto jestem. Mój sprzęt to: wszystkim dobrze znana Taiga 16x80 - jeszcze do mnie nie dotarła , Berkut 20x50 i rosyjski celownik optyczny 3-9x40. Aparat to cyfrowa lustrzanka Olympus E-20. Uwielbiam lornetki , ale nie wykluczam , że przyjdzie czas na teleskop. Możecie również znaleźć mnie na Ford Probe Klub Polska i F-Body Klub Polska - moją inną pasją są samochody. Probe ma duży bagażnik , więc jakby ktoś potrzebował przewieźć duży teleskop - nie ma problemu , na spotkania w terenie w sam raz. :D Cieszę się , że będę mógł do Was dołączyć. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestie ustawienia i obsługi sprzętu (na tym się nie znam :P ) uważam, że podstawową sprawą dla amatora (a jestem totalnym amatorem :szczerbaty: ) jest posiadanie atlasu nieba lub jeszcze lepiej programu, który za nas przeliczy czas oraz pozycję i pokaże obraz nieba w danej chwili i danej lokalizacji... do tego dochodzi jeszcze podstawowa znajomość poszczególnych gwiazdozbiorów i drukarka (ewentalni dobra pamięć) i bez problemów (prawie) znajdziesz na niebie wszystko na co Ci sprzęt i pogoda pozwoli...

imho bez takiego podejścia nic poza księżycem i kilkoma planetkami nie ustrzelisz (to z autopsji :/ )

 

pzdr :D

dzięki czekam na bezchmurne niebo narazie myślę że będzie problem z tym drukowaniem mapek a nawet gdybym miał coś takiego trzeba mieć jakieś światło żeby to czytać na dworze a ze światlem wiadomo oczy raz się przyzwyczajają do ciemności a raz...... mogę brać laptopa ze sobą z programikiem ale też daje po oczach myślę że to na pamięć dla mnie będzie narazie najlepsze bardziej obawiam się że przez moje okulary i sprzęt nie bardzo coś zobaczę no ale może trochę nauczę się nieba.Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki czekam na bezchmurne niebo narazie myślę że będzie problem z tym drukowaniem mapek a nawet gdybym miał coś takiego trzeba mieć jakieś światło żeby to czytać na dworze a ze światlem wiadomo oczy raz się przyzwyczajają do ciemności a raz...... mogę brać laptopa ze sobą z programikiem ale też daje po oczach myślę że to na pamięć dla mnie będzie narazie najlepsze bardziej obawiam się że przez moje okulary i sprzęt nie bardzo coś zobaczę no ale może trochę nauczę się nieba.Pozdrawiam !

 

na balkonie to spokojnie można bez latarki ,a i tak wszystko widać na mapkach... a co do terenu i latarki to czerwone światło, albo jakieś kilka kartek przed latarką osłabia i to całkiem idealnie światło więc na wszystko jest rozwiązanie, bez mapek to ja też się nie obejdę, jeszcze nie mam takiego rozeznania co gdzie i jak, bez mapki to bym kilka minut mógł szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę brać laptopa ze sobą z programikiem ale też daje po oczach (...)

nie wiem jak z innymi programami, ale np Cartes du Ciel ma opcję przełączania obrazu na widok 'nocny'... kolorystyka programu zmienia się wtedy na czarno-czerwoną i po odpowiednim zmniejszeniu jasności nie powinno Cię to w żaden sposób oślepiać :D

co prawda jeszcze tego nie sprawdzałem, bo od kiedy załadowałem CdC na laptopa, mamy taką pogodę jak widać :szczerbaty:

(...) no ale może trochę nauczę się nieba (...)

od tego trzeba zacząć... powolutku poznasz całe niebo..

jeszcze niedawno myślałem, że bez większych problemów odnajdę wszystko na niebie... po tym jak nie udało mi się namierzyć kolosa M31 nabrałem troszkę pokory i bez mapek się nie ruszam :Boink:

 

pyntko_krtofli - zabiłeś mnie tym nickiem :ha::ha::ha: nie ma to jak ryknąć śmiechem przed kompem w pracy :szczerbaty:

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyntko_krtofli - zabiłeś mnie tym nickiem :ha::ha::ha: nie ma to jak ryknąć śmiechem przed kompem w pracy :szczerbaty:

 

pozdrawiam wszystkich

 

to nick z 5-6 lat temu kiedy wpisałem się dla jaj (początki half-life, counter-strike) i przypadkiem poprzestawiałem literki i tak już zostało, a przecież w internecie to nie jest ważne, może brzmi mało poważnie, ale już się przyzwyczaiłem i innego nick'a nie używam. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do używania laptopa dodam jeszcze, że problemem oprócz świecącego ekranu może być święcąca myszka optyczna.. choć to zależy pewnie od modelu... (moja w ogóle nie świeci w widzialnej części widma :P )

 

... a przecież w internecie to nie jest ważne, może brzmi mało poważnie, ale już się przyzwyczaiłem i innego nick'a nie używam. :P

mnie w każdym razie powalił na kolana :szczerbaty:

gratuluję inwencji i poczucia humoru :Salut:

 

jeszcze raz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie

Mam na imię Jacek i mieszkam obecnie w Bochni. Już od najmłodszych lat interesowałem się niebem, gwiazdami i kosmosem. Ojciec często zabierał mnie wieczorem przed dom i pokazywał gwiazdy, uczył je rozpoznawać i wyszukiwać ciekawe obiekty. Niestety nie miałem wcześniej czasu i możliwości na hobby, o którym zawsze marzyłem. Teraz się to zmieni. Niedawno kupiłem Newtona 200/1000 na montażu EQ5 ze śledzeniem i postanowiłem połączyć moją jedną rzecz którą lubię i która mnie fascynuje ( fotografia ) z moim nowym hobby.Zobaczymy co wyjdzie z astrofoto, ale jestem dobrej myśli.Mam nadzieję że dowiem się od Was wieluc ciekawych rzeczy o astronomi i o astrofoto.

Pozdrawiam

NeexuS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.