Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szacowne Grono!

 

Jestem z Wrocławia, forum odwiedzam regularnie od dłuższego czasu i już znalazłem tu wiele cennych informacji. Wszystko zaczęło się od lornetki, szukałem tylko informacji o kolimacji obiektywów i już 'wsiąkłem' tak, że stoi u mnie Synta 10 (bojlerek) i przypuszczam, że nie jest to ostatnie słowo :)

Zainteresowały mnie również obserwacje radiowe, antena i prosty system już ustawione, mam nadzieję, że będą ciekawe wyniki (thx FIEKA :)) Niedługo uzupełnię o kamerkę. Jak widać jest to nałóg, ale chociaż zdrowy ;)

Chciałem również podziękować brygadzie tworzącej Astrokalendarz - jeden już wisi na ścianie, drugi ktoś dostanie znajdzie pod choinką :)

Dziękuję PKiM za bogate wiadomości na swoich stronach.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję Tomkowi (dystrybucja Wrocław), pozdrawiam 'Pepelito' i 'Enkodera' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Z astronomia do tej pory miałem niewiele wspólnego, kiedyś jako dzieciak zafascynowany kosmosem pochłaniałem związane z nim książki, ale fakt faktem były to bardziej podstawowe pozycje, takie jakie byłem w stanie wtedy zrozumieć. Nie mniej jednak po latach pojawiła się u mnie możliwość zakupu teleskopu, więc chciałbym na nowo poznać ten fascynujący świat. W związku z tym mam małą prośbę o pomoc:

 

Czy moglibyście mi doradzić, od czego zacząć?

Chodzi mi o jakieś strony www lub też książki gdzie mógłbym poznać podstawy. Jak obserwować niebo, co można tam zobaczyć, definicje itd. podstawowe informacje na początek. Bo na razie mimo wszystko jest to dla mnie czarna magia:)

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Zanim dokonam zakupu teleskopu chciałbym to wszystko poznać aby nie wpaść na tzw. "głęboką wodę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście mi doradzić, od czego zacząć?

 

Witaj na forum.

 

Skoro już trafiłeś na to forum , najlepsze co możesz zrobić to nauczyć się korzystać z opcji "Szukaj".

Wpisujesz "początek" wybierasz opcję "szukaj tylko w tematach" i masz lekturę na Święta i nie tylko.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=%2Bpocz%B1tek

 

Forum to kopalnia wiedzy trzeba tylko po tą wiedzę sięgnąć.

Celestia oczywiście też.

Miłej lektury.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Nowego;)

 

Jak juz doradzali koledzy wcześniej, to forum jest naprawde wielką bazą informacji, oraz celestia (o czym tez była powa.)

Ja dodam jeszcze coś takiego:

www.teleskopy.net i tam jest wiele ciekawych treści na temat dobory sprzętu i jego parametrach, opisanych w prosty i zrozumiały (chyba) dla każdego sposób.

 

Przyjemnej lektury i wytrwałości w poszukiwaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i typowe, ale astronautyka i astronomia to wręcz wzajemnie uzupełniające się dziedziny i jedna napędza drugą i to z wzajemnością :)

tym bardziej wielkie dzięki Dawidzie, że do nas dołączyłeś i z miejsca wnosisz tyle fascynującej wiedzy w dziale astronautyki :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedzałem to Forum od dłuższego czasu i w końcu postanowiłem zostać jego "nieanonimowym" użytkownikiem. Astronomią zacząłem się interesować jeszcze dziecięciem będąc. ( o ile pamiętam zaciekawiły mnie trzy gwiazdy ułożone w regularnych odstępach na linii prostej - to było moje pierwsze odkrycie na niebie - Pas Oriona) Potem przeszukiwałem całe niebo lornetką 10x50 made in USSR. Dzięki niej zobaczyłem wszystkie planety Układu Słonecznego (obecne), kilka satelitów tych planet, wiele mgławic, gromad, kilka galaktyk, komet a także dzięki samodzielnie wykonanemu okularowi pierścienie Saturna i pasy równikowe Jowisza. Teraz po kilkunastu latach zapał nieco zmalał ale i tak zawsze staram się być na bieżąco z sytuacją rozgrywającą się na niebie. Witam wszystkich Forumowiczów i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najwyższy czas się przywitać ;)

Jestem Bartek, mieszkam w Oleśnicy koło Wrocławia, pasjonuję się astronomią od bardzo dawna :)

Aktualnie studiuję na PWr, II rok AiR na Elektronice, być może za rok spróbuję sił w Astronomi/Astrofizyce na UWr

... a może kiedyś rzucę to wszystko i wyjadę do Torunia na UMK? :D

Szalenie interesuje mnie fizyka, astrofizyka, kosmologia, ale kocham też muzykę we wszystkich postaciach, śpiewam w chórze...

Na forum wpadłem, szczerze mówiąc, szukając ciekawych zdjęć - znudziły mi się tapetki z Hubble.org :)

Niesamowicie wiele dowiedziałem się tutaj o teleskopach i prowadzeniu obserwacji, za co jestem niezmiernie wdzięczny, zaczynam powoli zbierać kaskę na jakiś lepszy sprzęt, oczywiście będę się kierował Waszymi radami przy zakupie ;). Na razie cieszę oczy za pomocą lunety ZRT...

No i to chyba tyle, w skrócie ;)

 

Aha - jak tylko zdobędę jakieś doświadczenie, to od razu będę się nim dzielił ^^

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astromaniakow, chcialbym odrazu z gory podziekowac za to iz istnieje tak wspaniala spolecznosc.

Od tygodnia zaglebiam sie w tematy, zdjecia, opisy sprzetu...

Po dlugich namyslach i wielu nieprzespanych nocach... chcac uniknac kompleksu "hubbla" ? chyba tak sie to pisze :)

Zakupilem... synte 200/1200 DOB 8" Pyrex + makulature dla nowicjusza.

Dziekuje uzytkownikom za tak dobre opisy sprzetu, za podzielenie sie wiedza.

Mam nadzieje ze i ja rowniez w przyszlosci bede pomocny.

 

Teleskop bedzie 1, ma sluzyc tylko i wylacznie obserwacjom, moze kiedys zdjecia ( ale to jak juz sie doczytalem inny montaz inny teleskop ). Wielka radosc bedzie z obejzenia jakiejs planety lub DS.

 

O sobie: Jestem z Legnicy, na codzien mecze w pracy oczy przed spora iloscia komputerow. Mam nadzieje ze jeszcze dlugo oczy mi sie nie zepsuja.. Tak pozatym od dziecka... zapatrzony w gwiazdy... niestety odwieczny brak funduszow... ale mam nadzieje ze synta 8" nie bedzie ostatnim w moim zyciu okiem na swiat :)

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum.

 

Karma to wewnętrzny system oceny wpisów. Karmę nadają inni członkowie forum, oceniając twoj wpis. Jeśli ktoś (użytkownik forum) ma ujemną karmę, oznacza to, że zebrał (jego twórczośc na forum zebrała) więcej ujemnych ocen niż dodatnich.

Dodatkowo wpisy, które uzyskały 5 ujemnych ocen stają się nie widoczne.

Artykuły, które uzyskały więcej niż 10 ocen dodatnich są specjalnie oznaczane, jak bardzo wartościowe i cenne dla innych.

W zamierzeniach system jest rodzajem społecznej moderacji. Działa bardzo dobrze jeśli chodzi o usuwanie wpisów typu: SPAM, obrażających innych lub po prostu głupich.

System punków dodatnich ma premiowac i zachęcac do pisania przemyślanych, wyważonych i wartościowych artykułów.

 

ciemnego nieba i dużo zabawy :)

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum.

 

Karma to wewnętrzny system oceny wpisów. Karmę nadają inni członkowie forum, oceniając twoj wpis. Jeśli ktoś (użytkownik forum) ma ujemną karmę, oznacza to, że zebrał (jego twórczośc na forum zebrała) więcej ujemnych ocen niż dodatnich.

Dodatkowo wpisy, które uzyskały 5 ujemnych ocen stają się nie widoczne.

Artykuły, które uzyskały więcej niż 10 ocen dodatnich są specjalnie oznaczane, jak bardzo wartościowe i cenne dla innych.

W zamierzeniach system jest rodzajem społecznej moderacji. Działa bardzo dobrze jeśli chodzi o usuwanie wpisów typu: SPAM, obrażających innych lub po prostu głupich.

System punków dodatnich ma premiowac i zachęcac do pisania przemyślanych, wyważonych i wartościowych artykułów.

 

ciemnego nieba i dużo zabawy :)

 

Dziekuję bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.