Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam na imie Tomek, od kilku lat mieszkam w Londynie. Niedawno wrocilem do spogladania w niebo za pomoca MTO 11CA ktorego troche doposazylem w dobrej klasy akcesoria. Tylko to niebo w Londynie... Kiedy zaczalem interesowac sie astronomia, mieszkalem na wsi, z daleka od wiekszych miast, gdzie niebo bylo wymarzone. Tyle ze nie mialem wtedy przez co w nie patrzyc :-P

 

 

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomek

 

Jak byś niał ochote na wsólne obserwowanie to mogłbyś wpaść do Southend on Sea. Mam miejscówkę przy ujściu Tamizy, co prawda blisko miasta, ale horyzont pólnocno wschodni patrzy w morze i LP nie jest najgorszy. Tylko ta angielska pogoda... Jakby co to daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jestem uzależniony od Astro-Forum od jakichś 4-5 miesięcy, więc chyba najwyższy czas się ujawnić (leczenia na razie nie chcę podejmować).

Trafiłem tu przez przypadek(?) kiedy szwagier poprosił mnie o pomoc w wyborze teleskopu dla swoich synów (12 i 10 lat). Teleskop został zakupiony (Synta 8” na dobsonie, a jakże!) a ja tu dalej wracałem i wracałem...

W sumie „świat” interesował mnie od zawsze (i w skali makro, i mikro, i takiej którą jestem w stanie ogarnąć, czyli coś pomiędzy ;-))) , a samą astronomią nieco głębiej zainteresowałem się mniej więcej pod koniec podstawówki – wtedy też bez żadnych przyrządów zacząłem poznawać niebo. Nieocenioną pozycją było dla mnie „Niebo na dłoni” (dalej mam ogromny sentyment do tej książki), dzięki niej zapoznałem się z większością gwiazdozbiorów północnego nieba.

Po okresie wzmożonego zainteresowania na przełomie podstawówki i liceum (nie zapomnę, jakie zainteresowanie – głównie wśród płci pięknej – wzbudzało zdanie, że wbrew temu, co Pani w Telewizji powiedziała, że „dziś Słońce weszło w gwiazdozbiór Koziorożca”, Słońce jest teraz w Strzelcu i trochę tam jeszcze pobędzie – i wtedy większość koleżanek zapragnęła się dowiedzieć jaki jest ich „prawdziwy znak Zodiaku”), pasja dała się na kilkanaście lat uśpić – z paru powodów. Obszarów zainteresowań zawsze miałem kilka, być może astro-zapał wygasł lub przeszedł na inna dziedzinę. Pozostała jednak znajomość nieba i świadomość, jakie fajne mgiełki można tam dostrzec (cały czas kołatało mi w głowie wielokrotnie powtarzane zdanie z „Nieba na dłoni” że taką a taką mgławicę czy galaktykę „dostrzeżemy już za pomocą niewielkiej lunetki jako małą mgiełkę”)... Inne też były realia odnoście dostępności sprzętu obserwacyjnego, czasem jedynie w lombardach widywałem jakieś mniejsze Tał-y, a szczytem marzeń był oczywiście „Szukacz Komet” firmy U.

No a teraz trafiła się „szwagrowa Synta”... Dzięki niej udało mi się wyszukać kilkanaście tych mgiełek, ciągle jednak pierwsza poważniejsza sesja obserwacyjna jest cały czas przede mną, gdyż teleskop ten (mówię o konkretnym egzemplarzu) ma kilka ograniczeń, o których na forum nikt nie wspomniał:

- dwaj mali chłopcy jako „szukacze” – powodują częste trzęsienie się tubusa i gubienie obiektu;

- ziewanie i marznięcie dwóch małych chłopców jako sygnał, że czas wracać do domu;

- brak dwóch małych chłopców na obserwacji – jakoś tak pusto... Obserwacje w kupie są dużo ciekawsze :-)

A czym jest dla mnie astronomia? Chyba przede wszystkim doznaniem estetycznym, bo choć te mgiełki w okularze nie wyglądają „jak z habla” to i tak ich piękno (w połączeniu ze świadomością na co się właśnie patrzy) niesamowicie urzeka (długo majaczył mi w pamięci pierwszy widok M13 – no dobra, drugi, pierwszy był w szukaczu ;-))).

Na pewno astronomia daje mi też coś, czego doświadczam np. w górach, a mianowicie – właściwe poczucie skali i małości człowieka wobec wielkości natury. Słowem – jest głębokim, duchowym przeżyciem.

Najbliższe plany – to z pewnością zakup własnego teleskopu, dostępnego kiedy tylko będę chciał, gdzie i jak długo – a te ograniczenia ma w/w Synta ;-) Mam nadzieję, że z własną „rurą” pasja mnie nie opuści, ale zapewne, żeby nabrać co do tego pewności – najpierw podejmę ryzyko w wysokości ceny Synty 8” i będę obserwował... również siebie, jak „choroba” się rozwija :-)

...

A co do samego Forum – nie mogę nie napisać jednej rzeczy. Jak wcześniej wspomniałem, z racji kilku różnych pasji „kręcę się” w różnych towarzystwach i to, co mnie tu uderzyło, to naprawdę wielka otwartość i chęć pomocy drugiemu, napędzanie się nawzajem we wspólnej pasji, takie wzajemne przekazywanie sobie płomienia i podsycanie go, żeby przypadkiem nie zgasł w żadnym miejscu. Być może jest to dla Was oczywiste, ale niestety, w wielu kręgach ludzie mają tendencję do udowadniania swojej wyższości poprzez wskazywanie na niższość innych. Tak więc dziękuję, że tworzycie (tworzymy?) tak piękną społeczność.

 

...

 

Nie zasnęliście?

Pozdrawiam i – oby – do zobaczenia na jakimś zlocie! Pogodnego nieba!

Maras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wśród astroamatorów !

Albo jakby to powiedział Imperator Palpatine : "Know the power of the dark sky !" :burza:

Albo Mistrz Yoda : "Once you step on the path of the dark sky, forever it will rule your destiny".

 

Chciałbym, żeby każdy nowy astroamator się tak witał na forum :)

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj serdecznie :Beer:

 

Astronomia to piękne hobby, zrzeszające wspaniałych ludzi.

Odważę się nawet napisać, że Astronomia jest jedną z najpiękniejszych pasji człowieka :) dającą wiele satysfakcji, spokoju i wzruszeń.

Osobiście im więcej czasu jej poświęcam tym bardziej się jej poddaję

 

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się dolącze do komitetu powitalnego mimo, że jestem początkującym. Czytając Twojego posta szczerze się wzruszyłem bo miałem podobne odczucia co Ty gdy odkryłem AstroForum. Człowiek czuje się szczęśliwszym w takich chwilach, gdy ludzie stanowią jednośc.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum B)

 

P.S Prosiłbym o jakieś zrozumiałe dla mnie poradniki, czyli bez tekstów typu: "miernik ( czy co tam ) paralaktyczny" ...

 

Na początek to obowiązkowo Celestia KLIK i lektura forum. Później możesz się zainteresować jakimś poradnikiem wprowadzającym w świat astronomii amatorskiej, np. Niebo na weekend itp. Dalej to już zależy co konkretnie będzie Cię interesował w astro, ale zakładając, że będą to obserwacje wizualne, więc pewnie jakieś bardziej szczegółowe książki, np. The Night Sky Observer's Guide itp. Na pewno musisz pozyskiwać wiedzę na temat obiektów, które planujesz obserwować więc potrzebujesz generalnie trzech rzeczy (to tylko propozycje):

 

Programu typu planetarium (jest z czego wybierać):

1. Cartes du Ciel KLIK

2. Stellarium KLIK

3. Hallo northern sky KLIK

itd.

 

Bazy danych z podstawowymi informacjami o DSO:

1. SEDS Messier Database KLIK

2. NGCIC Project KLIK (mam nadzieję, że tylko chwilowo nie działają)

3. Lista 110 :D podobno najładniejszych obiektów DS katalogu NGC autorstwa A. Crayon i S. Coe KLIK

4. Celestia (jak na razie nie jest za dużo obiektów opisanych, ale z czasem będzie więcej...)

5. SIMBAD link http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/

itd.

 

Szkice obserwacyjne zawsze są dobre aby wiedzieć czego można się spodziewać w okularze:

1. SkyRover KLIK (też mam nadzieję, że tylko chwilowo nie działają)

2. SkyTour KLIK

3. The Belt od Venus, czyli szkice Jeremyego Pereza KLIK

itd.

 

Dodatkowo notatki, raporty itp. rzeczy z obserwacji, ale tutaj już musisz poszukać głębiej w sieci (fora internetowe, blogi itp.)

 

P.S2 Prosiłbym jeszcze o jakiś program do sprawdzania pogody przyszłej .

 

1. meteorogramy ICM, czyli numeryczna prognoza pogody KLIK

2. zdjęcia satelitarne, np. SAT24 KLIK

itd.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uprościć sprawę odpowiedzi nowym użytkownikom, proponuję lech abyś skopiował swoją wypowiedź do jakiegoś notatnika u siebie na kompie, a potem przy tego typu pytaniach po prostu wklejał. Pytania są wciąż te same, więc dlaczego odpowiedzi miałyby być inne? Twój post wyczerpuje wszystkie wątpliwości nowych. Z jednym tylko bym się nie zgodził. "Sprawdzanie przyszłej pogody" - z tym to chyba do wróżki, bo prognozy ICM już od dawna rozbiegają się z rzeczywistością. :D

PS. Aby nie trzeba było daleko szukać proponuję, abyś przy następnej wypowiedzi dopisał balkonowe szkice wimmera, jego listę fajnych obiektów i listę obiektów dla lornetek.

http://astro-forum.org/Forum/DSy-z-miasta-and33-t23281.html

http://astro-forum.org/Forum/Tabela-Wimmera-t22620.html

http://astro-forum.org/Forum/Najladniejsze...kowe-t4922.html

 

Pozdro.

Oby chmury wreszcie sobie poszły....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wykonać taki szkic? Bierzesz kartkę i ołówek?

 

Zaglądałeś w ogóle do działu Szkice obserwacyjne ? <_< Odpowiedź na twoje pytanie jest podpięta na samym początku:

1. Świetny cykl art. Aresa: Część 1 KLIK, Część 2 KLIK, Część 3 KLIK

2. Przyczyny wimmer`owej rewolucji, czyli Pastelowe szkicowanie KLIK

 

EDIT:

 

balkonowe szkice wimmera, jego listę fajnych obiektów i listę obiektów dla lornetek.

 

racja, dzięki za przypomnienie B)

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja też cały czas szukam, jak tu najpewniej zbadać pogodę, ale pewności nigdy nie ma :)

Zajrzę czasem na:

 

http://www.pogodynka.pl/miasto.php?miasto=%A3%F3d%BC

 

http://www.sat24.com/Region.aspx?country=p...r&type=loop

 

Dodatkowo na początek program "Stellarium"

http://www.instalki.pl/programy/download/f.../Stellarium.php

 

Takich programów jest dużo, ale są trochę skomplikowane :), a ten nie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników forum. Tak naprawdę zaglądam tu już od dłuższego czasu.

 

Nazywam się Kamil. Obecnie mieszkam w Warszawie na zielonej Saskiej Kępie. Studiuję na UW.

 

Planuję w niedalekiej przyszłości zakup Synty 8" - oczywiście po kilku ładnych tygodniach spędzonych w gąszczu odpowiednich wątków na forum.

 

Mam też mnóstwo pytań dotyczących obserwacji oraz sprzętu i nie zawaham się ich zadać :D

 

Na razie tyle ode mnie.

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.