Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich uzytkowników ;)

astronomią interesuje się od zawsze, raz trochę mniej, raz lepiej, lecz nie przepuszczam żadnego większego zjawiska ;P

nieststy nie posiadam, żadnego sprzętu, zbieram na jakiś ciekawy teleskopik..

jestem z okolic Krosna podkarpackie, chętnie bym poyczył się z kimś i poszerzył swoją pasję, mam zamiar pojawić się na zlocie w Bieszczadach, ale raczej jako chwilowy gość..

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich uzytkowników ;)

astronomią interesuje się od zawsze, raz trochę mniej, raz lepiej, lecz nie przepuszczam żadnego większego zjawiska ;P

nieststy nie posiadam, żadnego sprzętu, zbieram na jakiś ciekawy teleskopik..

jestem z okolic Krosna podkarpackie, chętnie bym poyczył się z kimś i poszerzył swoją pasję, mam zamiar pojawić się na zlocie w Bieszczadach, ale raczej jako chwilowy gość..

 

pozdrawiam :)

 

Dlaczego chwilowy ? :D

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fiorina01 no chwilowy, troszkę za późno się dowiedziałem o zlocie i ciężko będzie mi uzbierać pieniążki, ale zawsze przyjadę na jeden wieczór, może się dowiem czegoś ciekawego ;)

 

.przemas. chciałbym się wyposażyć na najbliższe wakacje, myślę że ponad 1000zł wydam, a narazie właśnie tylko na lornetce mogę sobie oglądać, po tym co zobaczyłem, jakie zamieszczacie tu zdjęcia, jestem pod wielkim wrażeniem, jednak do tego mi jeszcze daleko.. i dziwię się że większość z was ma tu rangę astro-amator zamiast profesjonalista ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.... zacznę od tego, że jak na razie żaden ze mnie astroamator :unsure: A to mianowicie z dwóch powodów: nie mam jeszcze swojego teleskopu- kiedyś obiecała mi teleskop pewna dziewczyna, ale od tego czasu minęło 13 lat, dziewczyna ta została moja żoną, i jak od czasu do czasu się pytam kiedy dostanę swój wymarzony prezent znacząco puka się w czoło. A poważniej, to zawsze chciałem mieć własny sprzęt i na żywo oglądać to co dla większości dostępne jest tylko na zdjęciach. I mam wielką nadzieję, że w najbliższych dniach te moje przekładane latami -z różnych życiowych powodów- marzenia się spełnią :D Od kilkunastu dni przeglądam różne oferty, sklepy, allegro itp... a kilka dni temu trafiłem na to cudowne miejsce jakim jest to forum :D :D :D I tak czytając różne tematy, posty, porady na poważnie się wystraszyłem ilością wiedzy, której nie posiadam!!! Ale spoko- nie daję za wygraną i systematycznie obiecuję zgłębiać tajniki nowego hobby :rolleyes:

Co do sprzętu to rozważam dwa modele: Teleskop Sky Watcher LEGEND DOB 8" PYREX lub TELESKOP MESSIER N-130 BRESSER . Gdyby ktoś chciał podzielić się ze mną jakąś sugestią to będę wdzięczny :notworthy:

Wracając do początku mojego -mam nadzieję niezbyt nudnego- powitania, drugim powodem(że żaden ze mnie astroamator) jest fakt, że nigdy nie patrzyłem na niebo przez teleskop :mellow: -prawda że smutne. I tutaj mam gorącą prośbę do kolegów z Lublina i okolic- czy mógłby mnie ktoś zaprosić na małe "sky session" i zademonstrować to i owo??? A może posiada ten ktoś jeden z interesujących mnie modeli???

Licząc na wyrozumiałość i zrozumienie POZDRAWIAM !!!! :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Tutaj Magdalena :) Skąd taka pasja? Otóż jednym z działów fizyki w drugiej klasie liceum była astronomia... I tak się zaczęło... Obserwacje nieba gołym okiem, czasem przez lornetkę, odnajdywanie gwiazdozbiorów i planet... Po pewnym czasie już wiedziałam co gdzie jest i powoli stało się to mało ciekawe... Trzeba zrobić krok do przodu, w czym mam nadzieję pomoże mi zlot w Bieszczadach ;) Super połączenie dwóch ulubionych przeze mnie "rzeczy" - astronomii i Bieszczad, moich ukochanych gór... Taki sobie zrobiłam prezent na urodziny, he he :D

A skąd wiem o forum? Na polskiej oficjalnej witrynie MRA2009 jest podana informacja o zlocie. Wyłuskałam ją spośród innych informacji. Muszę przyznać, że to właśnie MRA2009 mnie zmobilizował do odnowienia pasji... I może kiedyś stanę się szczęśliwą posiadaczką własnego teleskopu? Hm...

Edytowane przez Elemelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już rozumiem tak więc przejdę do ostatniej fazy

 

Otóż chodzi mi o to że wybrałem już teleskopy do których przywiązuję szczególną uwagę tak więc zanim wybiorę chciałbym się poradzic was

 

Teleskopy wybierałem według opinii człowieka z celestii z artykułu "teleskop za jak najmniej" (dużo forumowiczów dawało ten artykuł różnym początkującym)

 

1. Reflektor Sky-Watcher SK1309EQ2 - http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5625s

 

2. Refraktor Sky-Watcher SK909AZ3 - http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-...-sk909az3,6031s

 

I to chyba wszystko jeżeli chodzi o te które były we wspomnianym wcześniej artykule

 

A t propozycja moja

 

3. Celestron PowerSeeker 127 EQ http://fotozakupy.pl/teleskop/celestron-po...127-eq,3463s,0d

 

No i to wszystko tak więc proszę o komentarze i rady a może propozycje innych teleskopów i co ewentualnie do kupic do niego

Edytowane przez Patricius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Nie doczytałem nigdzie jakie masz warunki obserwacyjne. Napisz proszę czy na miejscówkę musisz gdzieś chodzić, czy nie. Czy obserwujesz z miasta, z balkonu czy ogródka i czy mobilność jest ważna. Jest to dość istotne, ponieważ jeżeli nigdzie daleko nie będziesz sprzętu targał, albo masz samochód to najlepszym wg mnie rozwiązaniem w założonym przez Ciebie budżecie będzie Synta 6" Dobson. Jest to już kawałek lustra na banalnie prostym w obsłudze montażu dobsona. W paralityki raczej nie ma sensu się bawić, lepiej jest brać to, co ma największą aperturę. Te dolnopółkowe montaże paralaktyczne(tak do EQ2) mają to do siebie, że

 

pozdrawiam

Mateusz

 

Synta 6" To jest telep o który mi chodziło. Co prawda kosztuje prawie 1000zł ale jeszcze dwa miesiące temu było to 650zł.... Możesz śledzić giełdę forumową. A nóż widelec trafisz na okazję i kupisz używaną synte 6". Albo 8" może sie trafić w przystępnej cenie :D

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zrobic tą fajną rzecz z kamerką i oglądac przez monitor..

 

PS:Czy teleskopem o załóżmy powiększeniu 200x zobacze choc troche szczegółów powieszchni marsa?

 

1 to gruba przesadziłeś, chyba że masz ponad 50 tyś na sprzęt :D

a 2 to zobaczysz czerwoną kropkę a nie powierzchnię :D

a tak wogóle to masz zerową wiedzę więc lepiej wstrzymaj się z zakupami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak wogóle to masz zerową wiedzę więc lepiej wstrzymaj się z zakupami...

 

To go chłopie pocieszyłeś... zamiast podpowiedzieć, czy pomóc to Ty człowieka jeszcze dołujesz... :unsure: a Ty jak zaczynałeś to byłeś wszystkowiedzący?? No sory ale takie podejście jest nie fair w stosunku do Patryka. :angry:

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)bo jak czytam posty w stylu czy zobaczę powierzchnię Mars to sorry...

 

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi... faktem jest że Patryk mógłby(ś) poszukać informacji które na pewno mogłyby się znaleźć na forum. Ale skoro już pytanie padło, to nie należy od razu mówić że sie nie zna i niech się najlepiej schowa... jak już się ma pisać odpowiedź to lepiej napisać coś konkretnego, wytłumaczyć o co biega. Lepiej jest pomóc choć troszkę niż dołować... a jak nie chce się pomóc to lepiej siedzieć cicho.. Takie są moje odczucia

 

pozdrawiam

mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Reflektor Sky-Watcher SK1309EQ2 - http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5625s

najlepsza propozycja w tych 3

planujesz mini astro-foto, to f/10 i montaż azymutalny trochę go dyskwalifikują.

Strasznie krótki jak na ogniskową 1m ... chyba ma wbudowanego barlowa , a jeszcze okular 4 mm i barlow 3x (i to powiększenie 750x) ... Celestron zaczyna mnie wkurzać, bo wciska ludziom takie badziewie - mam na myśli serię "powerseeker" :angry:

No i to wszystko tak więc proszę o komentarze i rady a może propozycje innych teleskopów i co ewentualnie do kupic do niego

Przyłączam się do propozycji mattman12 - 999 zł i 15 cm szkła na dobsonie - sam obserwuję 18,5 cm szkłem na dobsonie, i to z miasta, i nie narzekam..

 

MK

PS.

koledzy już potarzali, więc również się przyłączę: opcja "szukaj" nie boli, aczkolwiek chętnie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za celestię!! Nadal czekam na linki do ciekawych stron.:)

Właśnie trafiłeś na bardzo ciekawą stronę!

Witaj.

Koledzy doradzając Ci lekturę Forum mają rację i jak najlepsze intencje.

Np. tutaj:Obserwacje Marsa

Na naszym Forum jest tego naprawdę dużo!

Zapraszamy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mattman12 mieszkam w mieście w bloku :) czyli na północ okno na południe balkon (pod księżycem) ale tak jak napisałem wcześniej mam możliwośc oberwacji (działka) no ze 2 km od domu ale mam za to samochód także nie ma problemu z mobilnością i dostępem do nieba (ostatecznością byłoby pole ze 400 m od bloku)

 

A co do Synta 6" to nie wiem czy uda mi się kupic nowy a używanego się boję ze względu na możliwe porysowania... lub inne wady

także jeżeli kupno takiego teleskopu to tylko nowy. Jeżeli nie znajdę funduszy na taki zakup to pozostaje mi Sky-Watcher SK1309EQ2 (od początku wiedziałem ze ten bedzie najlepszy z tych 3 co podałem )

 

 

Dawid20 Racja zbłaźniłem się z tym marsem:D ale to nie znaczy że mam zrezygnowac z kupna, fakt nauka się kłania ale świat się nie zawali jeżeli już teraz kupię teleskop chocby po to by uczyc się już teraz z niego korzystac lub po prostu go miec

 

tak więc przepraszam was jeszcze raz za te głupie pytania ale nawet w mniejszym stopniu forum służy także do odpowiedzi na pytania i nie ma znaczenia jakie one będą.. Ale oczywiscie co innego pytania które wymagają długich i złożonych odpowiedzi wtedy należy wysłac na celestie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciagle mamy za malo danych, zeby dobrze doradzic zakup teleskopu.

Nie wiadomo czy mieszkasz w duzym czy malym miejscie (jest roznica np: Wroclaw a 15tysieczna Trzebnica). Nie wiemy czy mieszkasz w centrum czy na obrzerzach. Nie wiemy czy balkon masz skierowany w kierunku centrum czy w kierunku przedmiesc. Nie wiemy jakiej wielkosci masz balkon.

 

Te wszystkie rzeczy sa wazne przy wyborze teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Synta 6" to nie wiem czy uda mi się kupic nowy a używanego się boję ze względu na możliwe porysowania... lub inne wady

także jeżeli kupno takiego teleskopu to tylko nowy.

Takich rzeczy nie ma się co bać. Nikt nie wciśnie Ci rozwalonego teleskopu. I nawet nie chcę mówić co MY zrobilibyśmy z klientem, który odważyłby się taką rzecz zrobić. Oczywiście do niczego Cię nikt zmusić nie może ale z całą odpowiedzialnością mówię, że kupowanie na naszej forumowej giełdzie jest bardzo bezpieczne. Ale ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie. Jednak gdyby trafiła się okazja kupienia 8" Synty na giełdzie za atrakcyjną cenę(no bo nikt używki po cenach sklepowych sprzedawał nie będzie) to mając samochód bez wahania brałbym taki teleskop. Apertura jest już przyzwoita i osiągi duże. Tylko że ja jestem z natury ufnym człowiekiem, ale jakoś nie czuję się z tym źle B)

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość trus992

No to moje pięć groszy :D ,miałem taki sam problem co ty mój drogi przyjacielu...astronomia jako hobby zająłem się od ponad roku i wiadomo,że początki są trudne.Na początek mogę ci polecić czerpania wiedzy z książek o tematyce astronomii:sklep astrohobby w którym nieraz coś kupię:http://www.sklep.astrohobby.pl/index.php

Jeszcze taką jedną rzeczą jest to,że jak zaczynałem to była mapa nieba i zapoznawanie się z gwiazdozbiorami i łączenie je w przeróżne kształty...Tak było...Więc jeszcze raz książka i jeszcze raz książka.

Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak :) Balkon mam długości około 3m i szerokości 1m mieszkam na parterze i mieszkam na "widoku" to są takie przedmieścia ale jest sporo wieżowców zasłaniających mi trochę nieba tak więc przy dobrej pogodzie wychodził bym gdzieś na otwarte niebo

 

Mateusz co do Synty to chyba mi funduszy nie starczy:( ten sky-watcher mi chyba wystarczy jak na początek:)

 

 

Co do książek o astronomii to wlasnie na jakies poluję:D na mapę nieba tez

 

Pozdrawiam

Patryk

Edytowane przez Patricius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :)

 

Tak od jakiegoś czasu tutaj zaglądam, czytam i uczę się :)

doszedłem do wniosku, że warto założyć konto i zacząć się udzielać, chociaż w małym stopniu :szczerbaty:

 

Od zawsze jak pamiętam fascynowało mnie niebo, szczególnie nocne i tak pozostało.

w tym momencie zastanawiam się nad zakupem teleskopu, zainteresowany jestem słynną syntą 8" na montażu dobsona z wyciągiem Cryford'a (a może chce ktoś używaną sprzedać w rozsądnej cenie?).

Wiele czytałem i dochodzę do wniosku, że chyba będzie to najlepszy wybór. (fakt faktem duże to cudeńko jest)

dotychczas moje spoglądanie się w niebo ograniczało się do gołego oka i lornetki. heh samo to już fascynowało.

poza tym pociąga mnie również wypatrywanie meteorów wchodzących w naszą atmosferę (raz miałem okazję dostrzec bolid, oddający charakterystyczny dźwięk :) )

a dodatkowo interesuję się grafiką komputerową, fotografią, matematyką, o też autkiem lubię bardzo jeździć ;p.

 

Jeżeli ktoś z rejonów Gdańsk/Malbork/Sztum/Kwidzyn byłby zainteresowany do jakiś wypadów zorganizowanych w celach obserwacyjnych to w sumie bylbym chętny, bo zawsze dużo więcej można się nauczyć.

 

Od pewnego czasu też przyglądałem się "sprawą" Adama Jesiona (np. sprzedaż astro-forum.org, budowa jego obserwatorium).

Życzę Ci dużo cierpliwości i siły w walce z tymi "złymi", to co ludzie wypisują jest czasem chore, istna zazdrość ;/. Obserwatorium własnej roboty, rewelacyjne. Powodzenia. i nie poddawaj się :)

 

to chyba prawie wszystko co chciałem napisać ;p

jeszcze tylko to:

 

Pozdrawiam użytkowników forum :szczerbaty:

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.