Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

to mogę się pochwalić swoim zakupem.

 

Od przedwczoraj jestem właścicielem Synty 8" :)

teleskop dzisiaj do mnie przyjechał. już stoi złożony i czeka pogodne niebo.

póki co niebo pochmurne, gdzieniegdzie widać błękit, cały czas nadzieja jest, że w nocy będzie można popatrzeć w czyste niebo, że chmury wywieje tam gdzie pieprz rośnie :szczerbaty::)

 

pierwsze wrażenie. rewelacja. nareszcie doczekałem się własnego teleskopu :)

teraz pora na okulary ;p

 

Pozdrawiam

mlody188

Chyba już dzisiaj miałeś szansę. We Wrocławiu było przez chwilę OK. Okulary pewnie dostałeś jakieś z telepem, więc powodzenia !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mogę się pochwalić swoim zakupem.

 

Od przedwczoraj jestem właścicielem Synty 8" :)

teleskop dzisiaj do mnie przyjechał. już stoi złożony i czeka pogodne niebo.

 

Witaj! Gratuluję... i życzę więcej szczęścia ode mnie hahah :D, kupiłem telepa i wiecznie niebo zawalone, a jak już co nie co widać to jestem w pracy :P

 

hehehe pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już dzisiaj miałeś szansę. We Wrocławiu było przez chwilę OK. Okulary pewnie dostałeś jakieś z telepem, więc powodzenia !!!

 

Tylko do Wrocławia mam paręset kilometrów ;p u Nas ( przynajmniej u mnie) na pomorzu pogoda straszna. niebo zawalone chmurami. liczyłem na pierwsze obserwacje bo kłębiła się nadzieja, że jednak jest szansa na rozpogodzenie, a do tej pory nic. chmury.

Dzięki :)

Pozdrawiam.

 

Witaj! Gratuluję... i życzę więcej szczęścia ode mnie hahah :D, kupiłem telepa i wiecznie niebo zawalone, a jak już co nie co widać to jestem w pracy :P

 

hehehe pozdrawiam!

 

jak na razie chmury. a miałem cichą nadzieję na ISS nawet ;p ale o 20 to ja już w ogóle nie wspominam o obserwacji. zero szans.

 

Również pozdrawiam :)

i pogodnego nieba. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ;)

 

Czytam i czytam, w końcu postanowiłam coś napisać.

Jestem uczennicą inowrocławskiego gimnazjum (cóż, już niedługo), a astronomią interesuję się od niedawna.

Udało mi się jednak przejść 2 etapy konkursu wojewódzkiego z fizyki i astronomii, jestem w trakcie przygotowywania się do finału :)

Stąd właśnie pierwsze pytania : czy brał ktoś z Was ( z Państwa? ;P) udział w takim konkursie? Czego można się na nim spodziewać?

Niestety, nie dysponuje ubiegłorocznymi pytaniami, a ogrom materiału wydaje się niemożliwy do zapamiętania.

Jeśli ktoś mógłby poświęcić chwilkę i podzielić się ze mną doświadczeniem, byłabym bardzo wdzięczna ;)

 

Pozdrawiam,

Martyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nie brałem, ale serdecznie witam wśród Nas.

 

często takie konkursy skupiają się bardziej na fizyce niż astronomii ;)

 

Działaj aktywnie na forum :) a tym samym będziesz się uczyć :)

 

Pozdrawiam

mlody188

 

 

albo jeszcze czegoś nas nauczy:);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja? Nauczyć? Oj, szczerze wątpię :)

Pisałam, że astronomią interesuję się od niedawna.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy jest sens czerpać informacje z książek z lat 70-tych, 80-tych? Zebrało mi się ich kilka, a nie jestem w stanie zweryfikować, czy informacje w nich są przedawnione, czy też nie.

 

Dziękuję za powitanie i dzień dobry wszystkim raz jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy serdecznie na forum :)

 

Tak się składa, że miałem okazję brać kiedyś udział w tym konkursie. Niestety akurat nie w zeszłym roku, ale mogę Ci powiedzieć jak wyglądało to w latach poprzednich.

Finał odbywa się w I LO w Toruniu. Dostajesz test, 25 pytań, 4 odpowiedzi do wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź 1 punkt, nie ma punktów ujemnych. Do tego zadanie obliczeniowe fizyczno-astronomiczne za 6 punktów. Na całość masz godzine albo więcej, nie wiem dokładnie, bo ja wyrabiałem się w 20 pare minut :P

Następnie idziecie do planetarium gdzie są zadania obserwacyjne, za które możesz dostać kolejne 10 punktów (zadania pod sztucznym niebem planetarium oczywiście). Potem chyba oglądacie seans w planetarium, a komisja sprawdza zadania. Po około godzinie ogłaszana jest lista laureatów i finalistów, a najlepsi (5-10 osób ) mają jeszcze pewnego rodzaju dogrywkę, która ostatecznie wyjaśnia sprawę pierwszych miejsc. Wręczenie nagród odbywa się zazwyczaj w Domu Kopernika chyba, że coś zmienili.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia :Salut:

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja? Nauczyć? Oj, szczerze wątpię :)

Pisałam, że astronomią interesuję się od niedawna.

 

Ale to nic nie szkodzi :)

wiedzę rozwijamy cały czas i od czasu do czasu odkrywamy coś nowego.

byle ta pasja w Tobie trwała i rozwijała się.

Po prostu niebo i to co w nim się kryje jest piękne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o książki z lat 70-80 tych,to naprawdę polecam czytać(sam posiadam ich 30).Jest tam najwięcej "napchanej wiedzy" i można bardzo dużo się dowiedzieć.Na allegro można takie książki kupić od 8 zł do 20zł w sprzyjającej cenie,wystarczy że wpiszesz na allegro ASTRONOMIA.Bardzo dużo pozycji się tam znajduje.

Jeszcze raz polecam Tobie jak i innym,czytajcie książki,bo książka to największe kompendium wiedzy,nie internet!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja z dwóch wydań astronomii współczesnej Ludwika Ostera z 1978 i 1982 , astronomii dla kazdego Detlev Block z 1995, i mojej perełki :) encyklopedi wszechświata pwn 512 stronicowa encyklopedia ilustrowana z 2007roku:) trochę mnie kosztowała ale warta swej ceny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, pozazdrościć ;)

 

Mam jeszcze kilka pytań (związanych z przygotowaniem do tego konkursu) mianowicie:

-Jakie gwiazdy "wypada" znać?

-Jakie daty warto pamiętać?

-O jakich wydarzeniach astronomicznych powinno się wiedzieć nieco więcej, niż o innych?

-Czy w ostatnim czasie wydarzyło się coś szczególnie ważnego? ;]

 

Za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki :)

 

pozdrawiam,

Martyna

 

edit/

Przeglądając forum natknęłam się na Celestie, wiec ostatnie pytanie już nieaktualne :)

Edytowane przez mloda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Swój pierwszy post zamieściłem w dziale dotyczącym pierwszego teleskopu.

Jestem Łukasz, od 10 lat interesuję się fotografią oraz modelarstwem RC. Jeżeli chodzi o astronomie to zaczynałem prawie równo z fotografowaniem jednak teleobiektyw to nie to samo co teleskop, więc pasja ta stanęła w miejscu. Wczoraj kupiłem, moim zdaniem okazjonalnie, używany teleskop firmy TCM. Co o nim sądzicie jak można go wzbogacić i zrobić z niego porządny sprzęt obserwacyjny, czy w ogóle da się to zrobić i czy warto?

Dziękuję z odpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk z Katowic witam wszystkich

 

Do Listopada 2008r wiedziałem tylko, że jest gwiazda Polarna i są dwa wozy mały i duży.

 

a było to tak:

 

w Listopadzie 2008r pojechałem w góry na kilka dni z nudów poszedłem do księgarni żeby kupić jakąś książkę szperałem i zobaczyłem taką małą pt: (Mój pierwszy przewodnik po niebie) kupiłem choć sam nie wiem jak to się stało, przeczytałem kilka stron później jeszcze kilka i tak do późnej nocy.

wróciłem do domu zaraz pojechałem do marketu kupiłem następna większą, poszperałem po necie i znalazłem AstroForum dalej czytałem i tak mnie wciągnęło, że na dziś dzień wieczorem wychodzę na podwórko ze starą lornetką 8X30 i patrze w zachmurzone niebo (chyba zwariowałem)

 

mam zamiar kupić jak najszybciej teleskop z opisów i sugestii na forum wnioskuje, że teleskop typu Synta 6" lub Synta 8" jest właściwym wyborem

jeśli macie jakiś namiar na kogoś kto ma do sprzedania taki teleskop a niekoniecznie wystawił go na forum to będę wdzięczny

patryk_poczta@op.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk z Katowic witam wszystkich

 

Do Listopada 2008r wiedziałem tylko, że jest gwiazda Polarna i są dwa wozy mały i duży.

 

a było to tak:

 

w Listopadzie 2008r pojechałem w góry na kilka dni z nudów poszedłem do księgarni żeby kupić jakąś książkę szperałem i zobaczyłem taką małą pt: (Mój pierwszy przewodnik po niebie) kupiłem choć sam nie wiem jak to się stało, przeczytałem kilka stron później jeszcze kilka i tak do późnej nocy.

wróciłem do domu zaraz pojechałem do marketu kupiłem następna większą, poszperałem po necie i znalazłem AstroForum dalej czytałem i tak mnie wciągnęło, że na dziś dzień wieczorem wychodzę na podwórko ze starą lornetką 8X30 i patrze w zachmurzone niebo (chyba zwariowałem)

 

mam zamiar kupić jak najszybciej teleskop z opisów i sugestii na forum wnioskuje, że teleskop typu Synta 6" lub Synta 8" jest właściwym wyborem

jeśli macie jakiś namiar na kogoś kto ma do sprzedania taki teleskop a niekoniecznie wystawił go na forum to będę wdzięczny

patryk_poczta@op.pl

 

a witamy ;)

korzystaj z wiedzy jaką dysponuje AF! :)

odnośnie teleskopu, warto też poczekać i skorzystać z ofert forumowych, a Synta to chodliwy towar i stosunkowo często (z tego co zauważyłem) ktoś chce sprzedać/ktoś chce kupić :). Na pewno go tutaj znajdziesz.

 

Tylko musisz wziąć pod uwagę to co oczekujesz od danego teleskopu, abyś się nie rozczarował i nie zraził do astronomii.

 

Życzę powodzenia i pogodnego nieba!

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłam referat na fizykę o teleskopach(podstawowe typy, budowa, i co tam jest niezbędne). Jak sie zagłębiłam w temat to zaczełam sie oglądac za czymś przez co mogłabym spojrzec na niebo trochę dokładniej :rolleyes: na razie mam lornetkę 20x50 ruską. W poszukiwaniu teleskopu najpierw wybrałam się na Allegro :blink: i na szczęście w trakcie poszukiwań trafiłam na to forum. Witam was wszystkich kochani bardzo mi miło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poszukiwaniu teleskopu najpierw wybrałam się na Allegro :blink: i na szczęście w trakcie poszukiwań trafiłam na to forum. Witam was wszystkich kochani bardzo mi miło :D

 

i bardzo dobrze, że trafiłaś tutaj, bo jeszcze byś się zraziła do astro po zakupie na allegro i co wtedy? :szczerbaty: kicha, nie? B)

I nam jest też miło ;p (bynajmniej mi :szczerbaty: ) :D

 

Pozdrawiam

mlody188

 

edit:

Gratulujemy piątki :Beer: :Beer: :szczerbaty:

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.