Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Witajcie!

Sława!

 

Jestem Paweł i jakiś rok temu dowiedziałem się, że można robić niesamowite zdjęcia kosmosu przy użyciu amatorskiego sprzętu.

Pomyślałem, że skoro zajmuję się już fotografią "naziemną", to warto poszerzać horyzonty zdarzeń :D

Teleskopu nigdy nie miałem, trochę patrzyłem w niebo przez lornetkę.

Aktualnie chłonę wiedzę, mam w głowie refraktory, newtony, montaże paralaktyczne i inne dziwne pojęcia, o których rok temu nie słyszałem.

 

Najlepiej byłoby spotkać się z kimś kto już praktycznie dobrze się na tym zna, albo pojechać na jakiś zlot, bo... mimo czytania i oglądania poradników ciągle nie bardzo wiem jak w praktyce ustawić montaż, na czym polega metoda dryfu, obróbka... tzn... na czym polega to niby wiem - ale nikt nie robi poradników jak wygląda to w praktyce, które pokrętło i która wtyczka do czego służy.

 

 

Pozdrowienia z Gdyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy również :)

Odpowiem na Twoje pytania.

-żeby oglądać niebo nie musisz się na nim znać. Jednak miło jest wiedzieć na co się patrzy i gdzie można znaleźć coś ciekawego. Tak samo warto wiedzieć jaką rybę się złowiło, skoro ma się już ją na haczyku. Tak myślę :)

-NexStar to seria teleskopów. Jeśli podasz aperturę, czyli średnicę obiektywu/lustra oraz ogniskową (oraz typ) to możemy ustalić który to dokładnie teleskop z całej tej serii. Ale szczerze mogę powiedzieć, że każdy teleskop jest lepszy niz jego brak :D

-Ja mogę pomóc. Mam NexStara SCT 5" (127/1250 Schmidt-Cassegrain)

-Ciężko znaleźć, ale mam. Kupiłem teleskop z przetłumaczoną instrukcją.

 

I również jeszcze raz witamy :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy

 

tu na pewno znajdziecie odpowiedzi na większość dręczących was pytań.

 

Dream_Evil - w Trójmieście jest kilka/kilkanaście osób wyjeżdżających często na wspólne obserwacje. Więcej w trójmiejskim wątku: http://astropolis.pl/topic/5463-trjmiasto-rwnie/page-68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy również :)

Odpowiem na Twoje pytania.

-żeby oglądać niebo nie musisz się na nim znać. Jednak miło jest wiedzieć na co się patrzy i gdzie można znaleźć coś ciekawego. Tak samo warto wiedzieć jaką rybę się złowiło, skoro ma się już ją na haczyku. Tak myślę :)

-NexStar to seria teleskopów. Jeśli podasz aperturę, czyli średnicę obiektywu/lustra oraz ogniskową (oraz typ) to możemy ustalić który to dokładnie teleskop z całej tej serii. Ale szczerze mogę powiedzieć, że każdy teleskop jest lepszy niz jego bra :D

-Ja mogę pomóc. Mam NexStara SCT 5" (127/1250 Schmidt-Cassegrain)

-Ciężko znaleźć, ale mam. Kupiłem teleskop z przetłumaczoną instrukcją.

 

I również jeszcze raz witamy :)

 

Dzięki za odpowiedz :D Jak sie nie mylę to posiadam NexStar 130SLT (czy jakos tak :) nw nieznam sie ) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym że skierowanie teleskopu na Słońce oznacza utratę wzroku to mam nadzieję wiesz?

 

No o tym juz wczesniej wiedzialem :DD ale dostalem jakiś filtr na słonce (ja jeszcze nic nie zobaczylem bo nie umiem -,- hahaha celuje np. na gwiazde i nic nie widac ciemno :PP ) nw czy kiedys to ogarne ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam na imię Bartosz. Astronomią interesuję się od dziecka, jednak tylko "książkowo". Aby to zmienić zdecydowałem się na zakup lornetki. Po przejżeniu chyba miliona postów z tego forum wybrałem model Nikon Action VII 10x50 CF - mam nadzieje, że będzie dobrze służył :) Narazie jestem praktycznym laikiem - mam nadzieję jednak, że z upływem czasu to się zmieni :) (motorem napędowym jest jedna z ulubionych piosenek córki :

).

 

Pozdrowienia ze Szczecina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A okulary dostałeś tylko kitowe(tzn tylko co były w zestawie z teleskopem). Czy wujek jeszcze coś dorzucił? :) No i czy celując w gwiazdy, kręciłeś pokrętłami przy wyciągu w celu ustawienia ostrości?

 

Niewiem jaki mam okular... I tak ustawiałem ostrość ale i tak nic nie widze :( Napewno cos źle robie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór!

Mieszkam w Górach Wałbrzyskich, jestem aktualnie w drugiej klasie liceum.

Astronomią interesuję się od kilku lat, ale nie mam właściwie podstaw teoretycznych. W szkole z astronomii mieliśmy może dwa czy trzy tematy, więc niewiele się dowiedziałem. Wybrałem sobie fizykę jako rozszerzenie. Lubię ten przedmiot, co nie oznacza, że nie sprawia mi on problemów. Wręcz przeciwnie. Ale powoli się wdrażam i mam nadzieję, że będzie dobrze.

Na razie praktycznie nie za bardzo się mogę rozwijać ze względu na brak warunków i czasu, ale może na, albo po studiach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

na Waszym FORUM jestem pierwszy raz, a w astronomii jestem całkowitym laikiem i nie sądzę, aby to szybko się zmieniło. Przygoda z tym tematem, jak na razie, zaczęła się od próby zamocowania starej rosyjskiej lunety na nowo zakupiony statyw fotograficzny. Oczywiście, że co radzieckie, nijak nie pasuje do standardów fotograficznych - inny gwint. Ponieważ mieszkamy w szczerym polu, luneta miała służyć do oglądania okolicy. Wobec tych kłopotów, zainteresowałem się tanimi lunetami i teleskopami, a w szczególności tymi do kilku zastosowań, w tym do obserwacji natury i robienia zdjęć z wykorzystaniem lunety, jak teleobiektywu do mojej cyfrowej lustrzanki. Może spróbujemy również nieco rodzinnej astronomii. Zobaczymy co się uda kupić za niezbyt duże pieniądze.

Jeszcze raz wszystkich pozdrawiam i liczę na przyjcie z dużą wyrozumiałością, a w przypadku kłopotów na wszelką pomoc.

Kszyhu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Witajcie!

Sława!

 

Jestem Paweł i jakiś rok temu dowiedziałem się, że można robić niesamowite zdjęcia kosmosu przy użyciu amatorskiego sprzętu.

Pomyślałem, że skoro zajmuję się już fotografią "naziemną", to warto poszerzać horyzonty zdarzeń :D

Teleskopu nigdy nie miałem, trochę patrzyłem w niebo przez lornetkę.

Aktualnie chłonę wiedzę, mam w głowie refraktory, newtony, montaże paralaktyczne i inne dziwne pojęcia, o których rok temu nie słyszałem.

 

Najlepiej byłoby spotkać się z kimś kto już praktycznie dobrze się na tym zna, albo pojechać na jakiś zlot, bo... mimo czytania i oglądania poradników ciągle nie bardzo wiem jak w praktyce ustawić montaż, na czym polega metoda dryfu, obróbka... tzn... na czym polega to niby wiem - ale nikt nie robi poradników jak wygląda to w praktyce, które pokrętło i która wtyczka do czego służy.

 

 

Pozdrowienia z Gdyni.

ze

Dream_Evil, trening czyni mistrza...

Sam jestem początkującym astroamatorem/fotografem ale zdecydowanie mogę potwierdzić tę maksymę. Niestety optyka, a szczególnie astrofotografia to strasznie wymagająca Pani, więc trzeba niejedną godzinę przeznaczyć na praktykę.

W moim przypadku zacząłem od focenia na statywie, obserwacji, a następnie ustawiania montażu na biegun itd. Forum oraz tutoriale na youtube to skarbnica wiedzy, jednak nic nie zastąpi własnych wniosków i doświadczeń uzyskanych właśnie po wielogodzinnych "treningach"

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

 

Witam,

Na forum jestem zarejestrowany od kwietnia, bo chciałem ściągnąć jakąś mapkę. Czytam Wasze posty i chciałbym się przywitać.

Mam nadzieję, że od czasu do czasu napiszę posta, który wniesie coś pozytywnego do ogromu zawartej tu wiedzy.

 

Mieszkam na wsi. W niebo spoglądam od około 1 Jowisza, tzn. 11-12 lat. Pamiętam moje pierwsze obserwacje, kiedy Król Planet znajdował się gdzieś na granicy Byka i Bliźniąt. Bardzo dobrze pamiętam pierwsze obserwacje planety lornetką, to było coś!

Moją pasję rozpalił czerwony jak nigdy wcześniej Mars w sierpniu 2003.

Później był tranzyt Wenus 8 czerwca 2004. Tego dnia dotarła do mnie luneta firmy Uniwersał 60/700 z kiepskim statywem (wtedy mi pasiło, młodemu niewiele trzeba) i filtrem słonecznym.

Później zacząłem przeczesywać niebo i uczyć się podstaw Astronomii. W międzyczasie korzystałem z lornetki mono. Tak oto odnotowałem połowę Messierów, poznałem wszystkie planety (oprócz Plutona; wtedy był), niektóre planetoidy, gwiazdy podwójne i jaśniejsze komety. No i Księżyc.

Obserwowałem niebo z różnym natężeniem, często gołym okiem. Pamiętam kiedy uczyłem się gwiazdozbiorów, to był czas spędzony pożytecznie i bardzo miło. Do dzisiaj lubię odnajdywać je i po prostu podziwiać.

Od około roku traktuję moje zainteresowania bardziej poważnie, planuję zakup większego teleskopu i uczę się dalej.

To co chciałbym Wam przekazać dzisiaj, kiedy sięgnąłem pamięcią wstecz i zastanowiłem się nad sobą, nad moim życiem i przedziwnym Wszechświatem, to coś takiego:

Niewiele potrzeba oprócz czarnego nieba!

 

Pozdrawiam wszystkich, którzy potrafią w pogodną noc odchylić głowę do tyłu i patrzeć, a niewielu spośród ludzi, których znam potrafi to zrobić. Zawsze mnie to zastanawiało :albert:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie witam serdecznie wszystkich astromaniaków ;-) Chciałbym kupić jakiś niedrogi teleskop 11 letniej siostrzenicy na gwiazdkę, bo ostatnio zainteresowała się astronomią. Nie chcę wydawać dużych pieniędzy bo jak wiadomo dzieci często szybko zmieniają zainteresowania. Niestety nie znam się na teleskopach i sam mam starą radziecką lunetę przez którą czasem popatrzę. Kupiłem w zeszłym tyg jakiś teleskop za 50 zł na allegro i następnego dnia go zwróciłem, bo sprzedawca nie uprzedził że to tylko atrapa z plastikowymi soczewkami...:-\ chciałbym uniknąć podobnej sytuacji i chciałbym się dowiedzieć ile trzeba by wydać żeby chociaż móc pooglądać najlepiej widoczne obiekty - księżyc, planety i może najjaśniejsze mgławice w ciemnych miejscach. Czy któryś z tych teleskopów jest wart uwagi?

http://allegro.pl/teleskop-apollo-na-prezent-bestseller-150x-luneta-i3725312839.html

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-powerseeker-40az-table-top,d2044.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Teleskopy, które "działają" kosztują około 300zł. Teleskopy najlepiej kupować od firm , które się na tym znają: astromarket, teleskopy.pl, delta optical.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1306

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1310

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . . powiedz; serio myślałeś że za 50pln kupisz coś lepszego niż zabawkę ? Skoro się zalogowałeś na forum to przejrzyj giełdę (rozumiem, że prezent powinien być nowy, ale...) czasami (a nawet częściej) można trafić na fajną okazję. A skoro sam także zamierzasz z prezentu korzystać to nie ma co żałować tych "trzech" stówek. Kto wie może oboje z siostrzenicą załapiecie bakcyla, dzięki temu, że kupiłeś coś lepszego niż oferowany "sprzęt" z allegro.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.