Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Astromaniakow :icon_smile:

 

Jeszcze nie posiadam sprzetu ale jego zakup nadchodzi wielkimi krokami.

Wszystko mam zamiar kupic w sklepie Adama.

Jestem pewien, ze wasza pomoc w zdobyciu pierwszych szlifow w astrofotografii bedzie bezcenna :))

Mieszkam w Szkocji w Edynburgu i mam nadzieje, ze ,,szkocka pogada,, nie zepsuje moich planow :))

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poscie na forum.

Witam się dopiero teraz, choć forum przeglądam już od pewnego czasu.


Od kilku dni jestem posiadaczem Synty 8".

Zaczęło się od pomysłu ośmioletniego syna i jego zbiórki pieniędzy na teleskop. Uznaliśmy, że to niezły pomysł, lepszy niż kolejna zabawka. Po pewnym czasie zainteresowania tematem sam wsiąkłem.

Same obserwacje zaczęły się od lornetki - stara radziecka produkcja 10x50. Byłem w szoku, jak wiele potrafi ona pokazać. Chichoty cieszyły oczy.

A z teleskopem wyszło na to, że zamiast wydać 500-600pln, to lepiej dołożyć i kupic tą syntę... Pewnie to znacie lepiej ode mnie. O dziwo żona też była za :).


Pierwsze obserwacje:

Mieszkamy na wsi, ale dość blisko Gdańska (Leźno k. Żukowa). Dom jednorodzinny daje dobrą możliwość wystawienia wcześniej teleskopu, jest też pewnie znacząco ciemniej niż w mieście, a i niebo jest w znaczącej większości nie zasłonięte.

Jeśli chodzi o to, na co patrzyliśmy, to pewnie standard.

Księżyc zaczął się pokazywać i oczywiście robi wrażenie. Z dnia na dzień zerkamy na niego i cieszymy oczy. Zdziwilo mnie, że bardziej podoba mi się obraz w mniejszym powiększeniu, ale kiedy całość jest widoczna.

Jowisz - dobrze widoczne dwa pasy. Jednego wieczora wydawało mi się, że pojawia się momentami WCP, ale nie wiem, czy to nie autosugestia.

Mars - znacząco mniejszy od Jowisza, w zasadzie bez szczegółów, może widać, że nie jest to jednorodna powierzchnia, ale nic ponadto.

Saturn - brak szczegółów, przerwa zdecydowanie niewidoczna. Ogólnie widac kształt całości. Ale też nie mieliśmy chyba szczęścia do warunków. Obraz Saturna za każdym razem bardzo pływał.

Późniejsze godziny nocne to pierwsze poszukiwania DS-ów.

Na początek znalazłem M13. Początkowo widziałem tylko mgiełkę, ale kiedy sąsiedzi pogasili światła było już lepiej. bardzo ładny obraz w okularze 10mm (kitowy, powiększenie 120x). To mi uświadomilo, że gromady są jednak ciekawe i bardzo satysfakcjonujące (wcześniej myślałem, że to mało atrakcyjne obiekty).

Dwie kolejne noce (2/3 i 3/4 maja 2014) to kilka podstawowych obiektów z Messiera:

- M81 i M82 - widoczne bez szczegółów struktury, choć w przypadku M81 juz było nieźle. trochę brak kompromisu między małym powiększeniem w 25mm a ciemnym obrazem w 10mm;

- Sombrero M104 widoczne bez szczegółów;

- M51 - Galaktyka Wir - podobnie, widać, że jest, zgadza się ogólny kształt, ale brak szczegółów;

- M57 - mgławica Pierścień - wyraźnie widoczna jako mgliste kółko, znowu trochę w 10mm ciemne. Chyba najłatwiejszy obiekt do znalezienia z tych które podpatrywałem;

- NGC457 - Gromada Sowa - warunki nie były specjalnie dobre, widoczne podstawowe gwiazdy, ale bardzo mnie rozbawiła, nie wiem czy tylko mi sie tak wydaje, ale gwiazdy układają się w bardzo sugestywny kształt. Wskoczyła w pole widzenia jakby chciała mnie nastraszyć :);

No i pewnie kilka innych, ale przyznam, że nie robiłem notatek, a i obserwacje nie były dobrze planowane.


Wczoraj miałem też problem z ciągle zaparowanymi okularami, to w zasadzie doprowadziło w końcu do końca obserwacji. Trochę poczułem się niepewnie kiedy odkryłem, że cała tuba jet oszroniona. Po wejściu do domu popatrzyłem na termomentr - było -1*.

Trzeba też wymyślic coś jeśli chodzi o wygodę i pozycję obserwacji, bo na razie kolana marzną... :)


ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektów. Rozczarownia nie ma, raczej nie nastawiałem się na więcej. Jeden z głównych wniosków na tą chwilę jest taki, że powiększenie nie jest najważniejsze - niby człowiek o tym juz poczytał, ale teraz sam sobie uświadamiam jak to jest.

Dużo nauki przede mną, zbierania doświadczeń.

Ech... rozpisałem się.


Pozdrawiam,

Paweł Dragan

Leźno

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pozwól, że podzielę się z Tobą moimi obserwacjami. Też mam ten sprzęt od niespełna miesiąca, obserwacje prowadzę głównie z obrzeża miasta, z balkonu. Ja miałem szczęście bo jak trafiła się dobra pogoda to i seeing był świetny. Przerwa Cassiniego coś cudownego, obraz wtedy w ogóle nie falował. Na jowiszu poszarpania na pasach, WCP nie widziałem bo był odwrócony "plecami", ale detal ładny. Na marsie bardzo widoczna czapa polarna i pociemnienia na tarczy. Ostatnio wyjechałem na wieś pod ciemne niebo (dopiero raz, przerwa na matury i ponownie tam będę wyjeżdżał na obserwacje) i tam Synta pokazała na co ją stać. M13 ładnie rozbita w okularze SWAN 15mm, aż chce się do niej wracać :) M104 szara, podłużna mgiełka z widocznym jądrem ale bez szczegółów. Triplet lwa (ten pod Chertanem) widoczne trzy mgiełki. M51 dwie szare mgiełki, wyraźne jądra (podobno można zauważyć zarys spirali przy dobrych warunkach), M5 i M3 nawet ładne, nie rozbite ale jądro bardzo wyraźne. Widziałem jeszcze parę innych obiektów z katalogu Messiera, ale już nie pamiętam jakie :) Zapomniałem o łysym. Niesamowity widok, który zapamiętam na zawsze. Tak samo jak Ty preferuję mniejsze powiększenia typu 57x i 80x, wtedy pięknie się prezentuje. To tyle :)

 

Niech Ci służy sprzęcik :) Fajnie, że małego też to kręci :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- NGC457 - Gromada Sowa - warunki nie były specjalnie dobre, widoczne podstawowe gwiazdy, ale bardzo mnie rozbawiła, nie wiem czy tylko mi sie tak wydaje, ale gwiazdy układają się w bardzo sugestywny kształt. Wskoczyła w pole widzenia jakby chciała mnie nastraszyć :);

 

Nie wiedziałem że ta ciekawa gromada nazywa się Sowa. Dla mnie to jest gromada E.T. i dodatkowa jest to asteryzm czyli Ci się nie wydawało że gwiazdy układają się w konkretny kształt w tym przypadku kosmity z czerwonymi oczami.

 

Teraz sobie uświadomiłem że za miesiąc miną cztery lata odkąd zakupiłem Syntę 8" ale ten czas leci.

Powodzenia w obserwacjach.

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Piotr lat 43

z astronomią za Pan brat od liceum. Pierwsze kroki stawiałem w tej dziedzinie w grudziądzkim planetarium. Teraz mam przyjemność mieszkać 6 kilometrów od obserwatorium astronomicznego w Piwnicach k/Torunia.

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Przygoda z astronomią w moim przypadku rozpoczęła się kilkanaście lat temu gdy otrzymałem amatorski teleskop 70/700 na montażu eq-2. Oczywiście widok księżyca zachwycał jednak obiekty głębokiego nieba, przy użyciu tej optyki rozczarowywały. Po przeczytaniu książki "Niebo na weekend" troszkę mi się rozjaśniło i postanowiłem spróbować swoich sił w astrofotografii. Początki ze zwykłym aparatem kompaktowym zakończyłem dopiero jakieś półtora roku temu po zakupie lustrzanki. Od tego momentu wszystko toczy się bardzo szybko. pół roku temu zakupiłem Synte 8" na montażu HEQ-5 (niestety w wersii classic) a już nieśmiało myślę o zmianach. Czytam intensywnie fora internetowe oraz książki dotyczące fotografii przy użyciu lustrzanki. Podziwiam też zdjęcia na tym i innych forach które czasem mnie mobilizują a czasem dołują kiedy dociera do mnie ile lat świetlnych dzieli mnie do tego żeby choć trochę zbliżyć się do tego poziomu. W załączeniu jedno z moich pierwszych zdjęć zrobione Nikonem D5100 z obiektywem Tamron 70-300. Ogniskowa 300mm. Złożenie 8 zdjęć po 2 minuty. Prowadzenie ręczne na rozklekotanym montażu eq-2 za pomocą pokrętła mikroruchów. Obróbka w programie IRIS.

 

M42.8x2min.300mm.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie zrobiony blog, oby tak dalej, kibicuje ci w Timelapse bo ostatnio mam kilka w portfolio z chmurami, polecam tez polowanie na pioruny w burzach frontowych gdzies daleko nim spdanie deszcz, zwlasza w nocy na 30 sekundowym czasie, super chmury widac (ze statywu na wyzwalaczu tkz. sznurku czy interwalometrze jak kto woli)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za te komentarze, to motywuje do dalszego działania!

 

Bardzo ciekawie zrobiony blog, oby tak dalej, kibicuje ci w Timelapse bo ostatnio mam kilka w portfolio z chmurami, polecam tez polowanie na pioruny w burzach frontowych gdzies daleko nim spdanie deszcz, zwlasza w nocy na 30 sekundowym czasie, super chmury widac (ze statywu na wyzwalaczu tkz. sznurku czy interwalometrze jak kto woli)

 

 

Dzięki, z timelapsem zacznę bawić się konkretnie w jakiś weekend gdy będę miał więcej czasu, bo sporo go pochłania :D Ale efekt końcowy wart poświęcenia. A co do burz to też poluję na pioruny jednak ostatnio tylko pada, bez błyskawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam was wszystkich

A wiec stalo sie ,spelnilo sie moje jakies tam mazenie ,kobieta kupila mi teleskop" Sky-Watcher Synta R-70/900 EQ-1"

zapewne kompletnie nie mam sie czym chwalic gdyz nie jest to mercedes wsrod teleskopow ale ja jestem bardzo zadowolony

gdyz jest to pierwszy krok w kierunku rozwijania pasji ktora cale zycie mnie interesowala ale jakos nigdy z tym nic niezrobilem.

Jestem dosc zielony w temacie, w dziecinstwie ogladalem ten nocny program ktorego nazwy nie pamietam wyswietlany byl

na pierwszym badz drogim kanale polskiej telewizji. Nastepna krokiem bylo oczytanie sie lata temu gdy juz mialem internet

o roznych gwiazdach i planetach ,na tym niestety poprzestalem, dzis mam juz za soba pierwsze obserwacje ,zapewne standard dla poczatkujacych

tzn Ksiezyc ,Mars i Jowisz, niestety mam na to malo czasu gdyz do dyspozycji mam tylko piatek lecz w ten wieczor zwykle jestem padniety po pracy

no i sobota gdyz Nie musze nastepnego dnia wczesnie wstac.

 

Mam prosbe do was kolegow a zeby doradzil mi ktos jakas dobra ksiazke dla poczatkujacych , czy to o obserwacji nieba czy to o obsludze teleskopu

poniewaz bardzo trudno jest mi dluzej obserwowac wybrany obiekt wkolko mi ucieka , jednej nocy szlo mi to bardzo dobrze ale wczoraj np mialem powazne z tym problemy podczas obserwacji Jowisza , niewiem dobrze w jakiej pozycji ustawic teleskop i czy przed obserwacja dostosowac go jakos w zaleznosci w ktora strone przemykaja obiekty

 

Chcialbym odrazu tez przeprosic osoby ktore moze razic moja pisownia , przyznam ze od dziecka do dzis mialem problemy z ortografia ,nigdy nie napisalem

zadnej kartkowki na chocby srednia ocene , dzis zapewne stwierdzono by jakas tam dyslekcje czy cos podobnego ale w tamtych czasach to tylko dwoje zbieralem

, niestety nie mam tez Polskich liter na klawiaturze , i gdy naprawde mial bym tej dlogosci post napisac poprawnie z Polskimi literami to zajelo by mi to ze trzy godziny ,

mam nadzieje ze zrozumiecie bo do tej pory to roznie bywalo ale z reguly gdy pisze cos na jakims forum to niestety albo moje posty sa usuwane albo jedyne odpowiedzi na moje pytanie : siegnij po slownik itd .

Nie znam tez fachowych okreslen astronomicznych ale zmieni sie to szybko z czasem.

Edytowane przez afi2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Po pierwsze sprostuje ostatnia moja obserwacja to byl Saturn a nie Jowisz,

a po drugie to stowka prawie wskoczyla ale nikt niemial ochoty stracic 30-stu sekund i polecic mi jakas ksiazke.

Niechcialem zasmiecas forum bo byc moze ktos juz zadawal takie pytanie ale ciezko przejzec setki stron majac malo czasu ,

no nic moze teraz sie ktos przelamie.

Byl bym wdzieczny

Edytowane przez afi2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.