Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów! :)

 

Na imię mi Mateusz i (choć mieszkam w Krakowie - koszmarze miłośnika DSów) niebo obserwuję z miejscowości położonej 40 km na południowy zachód od stolicy Małopolski. :) Wyposażony jestem w rozsuwaną Syntę 8" i komplet okularów, które są skrojone - powiedziałbym - na studencką kieszeń. Mimo to wciąż ciułam na naglery, lantany i większe lustro. :)

 

A skoro padł już przymiotnik "studencki" - jestem na III roku dziennikarstwa, stąd staram się, by w mojej redakcji jak najwięcej mówiono i pisano o astronomii. W miarę cierpliwości i otwartości znajomych, również prywatnie staram się popularyzować tę niesamowitą dziedzinę wiedzy. :)

 

Poza tym, moją pasją jest projektowanie stron internetowych, komunikacji wizualnej (logotypów) oraz grafiki użytkowej.

 

Natomiast jeśli chodzi o "tło historyczne" zainteresowania astronomią: jest to pasja ciągnąca się za mną już od podstawówki. Zawsze uwielbiałem wertować książki i strony internetowe poświęcone tej tematyce. Miałem też niewielki, supermarketowy refraktor z którego pozostała już tylko tuba i barlow. Obecnie wracam do astronomii, po przerwie zafundowanej sobie w liceum (której ciągle żałuję). Powrót ten stanowi jednak mój osobisty astrorenesans. :)

 

Pozdrowienia,

Snejk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

Dziekuję za miłe przywitanie.

Moje zainteresowania astronomią były jak dotąd platoniczne a postanowiłem przekształcić je w kierunku bardziej praktycznych rozwiązań czyli astrofoto. Dlatego pierwsze kroki skierowałem na formu astropolis, w pierwszej kolejności starając się śledzic dyskusje bardziej zaawansowanych w tej dziedzinie forumowiczów i poszukując mozliwości zakupu stosownego sprzętu.w czym nieustaję.

 

Zapewne będę miał pytania i wątpliwości - z góry dziekuję za porady i pomoc.

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich użytkowników,

 

nazywam się Karol, lat 24. Aktualnie mieszkam od 5 lat w Warszawie, gdzie na początku ściągnęły mnie studia, a aktualnie zatrzymała praca. Pochodzę z Białegostoku.

 

Zainteresowanie astronomią zaczęło się... nie pamiętam. Zawsze lubiłem oglądać gwieździste niebo, Perseidy czy inne wydarzenia astronomiczne oraz czytać nt. nowych odkryć astrofizycznych czy też teorii naukowych.

 

Poza astronomią interesuje mnie gospodarka, geopolityka oraz negocjacje, sprzedaż i rozwój osobisty.

Jestem kompletnie zielony w aktywnej astronomii, dlatego proszę o wyrozumiałość. :)

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć

Chciałam na wstępie przywitać się i pozdrowić wszystkich użytkowników. Jako że jestem mieszkanka wsi i dość często mam kontakt z przyrodą/naturą dostałam od wujka w prezencie lornetkę. Powiem szczerze, że nawet się ucieszyłam bo często na krańcach pół podchodzą sarny czy dziki. Zastanawiam się jednak czy taką lornetką mogłabym zobaczyć coś ciekawego na niebie, czy może jest za słaba i potrzeba jakiegoś większego powiększenia. Nie mówię o księżycu, bo ten widać i gołym okiem, ale czy na przykład są na niebie jakieś obiekty których nieuzbrojonym okiem nie widać, a przez lornetkę owszem ? Czy aby takie obiekty obserwować potrzeba jakiejś specjalnej lornetki ?

Jeśli moją lornetką da sie cokolwiek zaobserwować to gdzie i jak szukać takich obiektów na niebie ? Czy miejsce wktórym mieszkam ma znaczenie ? Logicznie myśląc widzę na niebie przecież co innego niz mieszkańscy np. innej półkuli.

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,
Rada Forum


 


Dzięki za miłe powitanie! Trafiłam na to forun szukając wiadomości o tym co zobaczylam dziś na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam WSZYSTKICH!

 

Za sprawą pierwszego maila zaraz po rejestracji od Adam_Jesion postanowiłem przywitać się i pozdrowić wszystkich serdecznie.. Rejestracja na forum naturalnie nie jest przypadkowa, zawsze lubiłem gapić się w niebo, ciemną nocą, w ciszy, a nawet we względnym chłodzie.. O ile gapienie się w niebo "od takie" przestało mnie już bawić jako gapienie się samo w sobie, coraz poważniej myślę o pierwszym zakupie, przewertowałem dziesiątki postów typu "co na pierwszy zakup", "jaki teleskop wybrać", ale mówić przewrotnie, ile balkonów tyle teleskopów.. Za chwilę pozwolę sobie o podobny post :) - mam nadzieję, że nie będzie 'kocówy'..

 

Pozdrawiam, HDTeam!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich serdecznie,

Z gory przepraszam za brak polskich liter - niestety oprogramowanie z ktorego teraz korzystam ich nie posiada :(

 

Zainteresowalem sie astronomia dzieki - a wlasciwie przez - mojego 9 letniego synka Kube :)

Zmusil mnie do kupna teleskopu jakis rok temu...oczywiscie poszlismy "po bandzie" i kupilismy taniego Celestrona Travel Scope 50 - nikt nie przypuszczal ze chlopak sie wciagnie:)

 

Teraz ten sprzet to za malo wiec zaczelismy szukac czegos powazniejszego...ale sprzet to nie wszystko, czytamy wiec rozne fora i poradniki...stad rejestracja aby miec szerszy dostep do wiarygodnych informacji.

Jestesmy ze szczecina.

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy

Przemek i Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!!

Zdecydowałem dołączyć do grona astrozakręconych. W moim najbliższym otoczeniu astronomia to magia i do tego ta czarna,nikt tego nie łapie i nie ma z kim pogadać. Teraz to się zmieni dzięki użytkownikom Astropolis. Pozdrawiam was!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich.

Jestem nowym forumowiczem, zaglądam na forum gdy poszukuję jakiś informacji i nadszedł czas, żeby się przedstawić.

Jestem z okolic Poznania, interesuję mnie wszelka wiedza, w związku z tym raczej płytko :)). Od roku jestem szczęśliwym posiadaczem MEADE serii2000. Trochę nieba pooglądałem z moimi dzieciakami i nadszedł czas posunąć się dalej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Nazywam się Maciej. Mieszkam w Głuchołazach woj. opolskie. Bardzo lubię astronomię, oraz tematy z tym związane. Obserwacje prowadzę raczej sporadycznie, możne to wynika z mojej małej znajomości orientacyjnej nieba? Z teorią lepiej. Mój jedyny sprzęt to lornetka Nikon 16x50 Ex Cf, przygotuję dokładniejszy jej opis. W tedy zamieszczę go w "astropolis.pl". W niedalekiej przyszłości zamierzam kupić sprzęt. Większy z lepszym powerem (lornetkę) jednak jaśniejszą. Podzielę się również swoimi wrażeniami nowego sprzętu, jak już go nabędę. Bardzo dziękuję za zaproszenie od Pana Adama Jesionkiewicza do grona fantastycznych ludzi, o głębokiej wiedzy astronomicznej i nie tylko, tworzących społeczność astropolis.pl

Maciej M.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

cześć :)

Jestem Jacek z Pszczyny.

Zainteresowanie od małego było i jest ale czas nie pozwolił do tej pory realizować . teraz mam nowy pretekst żeby powrócić do tej pasji, wnuk skończył 11 lat i możemy razem powalczyć z tematem. Będę na pewno potrzebował waszej rady co i jak :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

Mam na imię Jakub.

Jestem z Krakowa (Bronowice), tutaj również pracuję i studiuję.

Astronomią zainteresowałem się już jakiś czas temu, w tym roku zainwestowałem w sprzęt i uczę się robienia zdjęć wszelkich obiektów na niebie :)

 

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej,

 

Na imię mam Karolina i mieszkam w różnych miejscach, ale obecnie najczęściej przebywam w Bydgoszczy (studiuję tutaj filologię germańską).

Astronomią, jako dziedziną nauki, interesuję się od niedawna. Jednak, jak daleko sięgam pamięcią, już jako mały brzdąc potrafiłam gapić się w nocne niebo godzinami. Z czasem zaczęłam nawet rozróżniać niektóre konstelacje a także komety od wszelakich satelitów.

Jako, że nie bardzo wiem, jak poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie; przyszłam do Was, pobuszować sobie trochę po różnorakich wątkach w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które od lat zaprzątają moją głowę.

Póki co będę raczej niczym duch przenikać między wątkami, ale z pewnością od czasu do czasu, a z czasem i śmielej, wyskakiwać zacznę z coraz to nowszymi pytaniami czy też prośbami o pomoc.

Kłaniam się zatem uniżenie i zanurzam się w lekturze :)

Edytowane przez Blackstairway
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam na imię Radek. Pochodzę z Siedlec. Przez kilka lat studiowałem i pracowałem w Warszawie, a ostatnie parę lat tułałem się głównie po Polsce szukając dla siebie miejsca i sposobu na życie. Pod koniec lipca wypadło na stare opuszczone gospodarstwo 20 km na południe od Chełma. Wieś bez zwartej zabudowy, najbliższy stale mieszkający sąsiad 300m dalej. Tyleż samo do asfaltowej drogi. Pośpieszne przygotowania do zimy się powiodły - piszę teraz ze starego drewnianego domku.

 

Z dzieciństwa pamiętam wakacyjne ogniska u babci nad Bugiem, na których leżąc gapiliśmy się z kolegami lub rodzinką w niebo. Było chyba jeszcze ciemniejsze od tego na jakie mogę teraz patrzeć. Za każdym razem moją uwagę zwracała niesamowita widoczność Drogi Mlecznej. Zawsze byłem najmłodszy i pamiętam jak z dumą pouczałem towarzyszy, że te poruszające się punkty to satelity, a nie spadające gwazdy lub UFO.

 

Do tej pory wiedzę astronomiczną czerpałem z zasłyszanych lub wyczytanych ciekawostek. Nigdy nie przeczytałem książki o astronomii lub jakiegoś typowo astronomicznego czasopisma. W swoim najbliższym otoczeniu nie poznałem też jakiegoś szczególnego entuzjasty, a dla mnie samego astronomia to jedna z wielu ciekawych dziedzin.

 

Zainteresowanie rozwijało się małymi i rzadkim skokami. Ostanio taki nastąpił, ale chyba trochę większy. Nawet nie wiem jak, ale przyszedł do mnie pomysł obserwacji przez teleskop. Zacząłem szukać informacji w Internecie, ale raczej tylko z ciekawości, bez zamiaru kupna. Niedługo musiałem szukać, aby przypomnieć sobie o wiszącej na ścianie lornetce. Jakiś stary Sotem 15x50 made in USSR, ale z informacji wynika, że da się tym już zaobserwować pewne obiekty. W dzieciństwie próbowałem patrzeć przez niego na nocne niebo, ale drgania ręki, nawet po oparciu o balustradę balkonu, nie pozwoliły na obejżenie niczego ciekawego.

 

Zajrzałem do Stellarium (mam zainstalowany na wypadek rzadkiej ochoty pokręcenia niebem) i widzę, że Jowisz nie tak dawno wzeszedł. Wiedziałem, że ważną sprawą będzie ustabilizowanie obrazu. Trzeba wymyślić jakiś prowizoryczny stelaż. Pierwsza myśl to taśma i może jakieś deseczki, gałęzie. Przed oczami znalazłem coś lepszego: żywe nieduże drzewo. Jego pień w sam raz mieści się pomiędzy obiektywami lornetki. Wsadziłem, wycelowałem mniej więcej na Jowisza i opuszczałem w dół pnia, aby zaklinować lornetkę. Jakieś pół metra nad ziemią siedzi sztywno. Trzeba będzie patrzeć z pozycji leżącej. Jeszczę trochę mocowania się, aby Jowisz znalazł się w polu widzenia i...

 

Żółta tarcza Jowisza, a z lewej jeden mały punkcik, a z prawej trzy. Wszystkie obiekty pięknie ułożone w jednej linii w prawie równych odstępach. Hurra! Widzę księżyce Jowisza! Radocha na całego. Kilka następnych dni po kolei było pogodnie, a ja każdego wieczoru spędzałem choć kilka minut patrząc na Jowisza i jego małych towarzyszy. Nie ułożyły się już w tak ładny regularny układ jak za pierwszym razem, ale i tak przyjemnie było obserwować. Nawet nie wiedziałem, że księżyce Jowisza tak szybko zmieniają swoje położenie.

 

W ciągu kilkunastu dni jak tylko pozwalała, pogoda (a zazwyczaj pozwalała gapiłem się w niebo). Tajemnicze oznaczenia ze Stellarium takie jak NGC stały się dla mnie czymś więcej niż tylko żargonowym bełkotem. Nigdy bym nie przypuszczał, że przez swoją lornetkę zobaczę galaktykę. Powiem więcej, M31 rzeczywiście widać gołym okiem (choć to tylko mgiełka). W przeciągu ostanich dwóch tygodni miałem astronomiczną rewolucję. Niby znałem już wcześniej kilka gwiazdozbiorów poza Wielkim Wozem, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że Żyrafa może żyć na tak dalekiej północy. Przewertowałem trochę artykółów i for, a wieczorami czasem palce drętwiały na mrozie od nieruchomego trzymania lornetki.

 

Choć wielu obiektów nie udało mi się znaleźć, a niektóre nie robiły tak imponującego wrażenia, wiem że jeszcze wiele można zobaczyć tym sprzętem. Np. nie udało mi się wybrać na Saturna. Albo przespałem świt albo przyszły chmury.

 

Jeszcze raz witam i pozdrawiam,

Radek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.