Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów,

 

Mam na imię Michał, mam 27 lat i pochodzę z Warszawy. Astronomią interesowałem się hobbistycznie od kilku lat ( książki, artykuły, zerkanie na niebo z atlasem/mapą nieba- najpierw gołym okiem, pożnij rosyjską lornetką:) ). Forum astronomiczne i sklepy internetowe przeglądałem regularnie ca 5-6 miesięcy jednak do zakupy pierwszego sprzętu zawsze czegoś brakowało. Albo był to czas albo fundusze. W tym roku splotły się te dwa czynniki i w listopadzie zakupiłem mój pierwszy teleskop. Wybór padł na Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2 nie pytajcie dlaczego . Przewertowałem najdalsze czeluści internetu i jadąc po raz 3 do jednego z warszawskich sklepów stacjonarnych w zasadzie dalej nie widziałem co zakupie:) pomimo jak mi sie wydaje sporej teoretycznej wiedzy o kilku modelach. Zadziałał impuls i tak mam teraz póki co w zupełności wystarczająca maszynkę. Niestety niebo Warszawskie jest raczej słabym miejscem do eksploracji kosmosu o czym przekonałem się dobitnie w przerwie świątecznej taszcząc mój teleskop pod mazurskie ciemne niebo (okolice Ełku). Tam widok opisywanego przez kolegę powyżej Jowisza najpierw mnie zmroził ( mimo -5 stopni C), a później zaparł mi dech w piersiach (albo na odwrót). Jednak nie poddaje się i Warszawie będę walczył bo naprawdę wciągnęło mnie to :) Twardo stąpając po ziemi wierze że to nie chwilowe zauroczenie.

 

Pozdrawiam Michał

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam 18 lat i mieszkam niedaleko Chełmna w kuj-pom. Astronomią interesuję się odkąd pamiętam. Gdy miałem 5-6 lat wszystkie programy o kosmosie musiałem oglądać z mamą lub tatą, ponieważ tak bardzo wciągały mnie te filmy, że wstrzymywałem oddech i co jakiś czas ktoś musiał mnie puknąć abym wznowił regularny oddech :icon_biggrin: .
Swój pierwszy teleskop dostałem w wieku 10 lat. Była to totalna chińszczyzna ale i tak dla młodego dzieciaka oglądanie przez niego Księżyca było czymś niesamowitym. Jednak najpiękniejszym wspomnieniem związanym z astro było pierwsze obserwowanie Jowisza wraz z jego księżycami (podobnie jak to opisywał kolega trochę wyżej).
Cieszę się bardzo, że udało mi się dołączyć do najlepszego astro-forum w internecie :icon_biggrin: .

Pozdrawiam Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nazywam się Łukasz. Aktualnie mam 14 lat. Mieszkam w Radlinie w województwie śląskim. Astronomią zainteresowałem się 5 lat temu. Od 3 lat również interesuję się meteorytami. Od niedawna należę do Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz Polskiej Sekcji Obserwacji Słońca. Rok temu moi rodzice zakupili mi montaż HEQ5 PRO. Wtedy również astrofotografia stała się moją pasją. Jedno z moich zdjęć.

post-30041-0-98989300-1452079232_thumb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć jestem tu nowy. Mam na imię Maciek i bardzo się interesuję astronomią. Już od małego chciałem lecieć w kosmos odkryć "inny" świat. Dziś mam 17 lat i wiem, że moją przyszłość wiąże z ESA. Chce zostać astronautą.

Jestem osobą wolącą siedzieć w domu przed internetem i chłonąć wiedzę o kosmosie i astronomii. Na wakacjach 2015 roku zacząłem prowadzić kanał na youtubie pod nazwą Cosmic Jive. Mam już 5 filmików i cieszę się bardzo, że mogę w tym pełnym nonsensu internecie dogadać się z ludźmi takimi jak wy, użytkownicy Astropolis.pl

Chcę was zaprosić do odwiedzenia mojego kanału na youtube, gdzie na pewno się nie zanudzicie, a w komentarzach możemy razem na temat odcinka podyskutować.

https://www.youtube.com/channel/UCBp9_r_6oGsIQcjHO655GCA

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jestem miłośnikiem astronomii od ponad 50 lat. Mój pierwszy, własnoręcznie zbudowany teleskop Newtona miał 150mm średnicy. Ukończyłem budowę w 1967r. Jakość pierwsza klasa. Zawdzięczam to wszystko nauczycielom. Inżynier Czetyrbok, p Newelski. Długo można opowiadać. Nie roztrzaskałem lustra o posadzkę, bo mi subtelnie wytłumaczyli, że też to przerabiali. Nauka cierpliwości, powroty do grubszych proszków szlifierskich itp. Obecnie gimnastykuję się ze zwierciadłem 260mm światłosiła 1/ 4,2. Na stare lata odbiło mi kompletnie. Wzrok już nie ten, a żyletka podobna. Czasem widzę wspaniale. Cóż począć? Nie jeść wcale? Dla dobra nauki. Radość z wykonania własnej optyki /lusterko wtórne i główne/ daje taką radość, że ta smoła i kalafonia idzie w zapomnienie. Postaram się dzielić swoim doświadczeniem w tym temacie. Każdy ma swoje własne klucze do samodoskonalenia. Widziałem gwiazdy centralne w M57 przez 250mm Newtona ze sferycznym zwierciadłem. Możliwe? Tak, duże powiększenie i zerkanie. Obecnie istnieją kamery, bajery, a to dla mnie czarna magia. Świat jest nadal piękny. Dla mnie budowa własnej tuby ze sklejki to też przednia zabawa. Przekrój kołowy itd. Żyć, nie umierać. Rozgadałem się nad wyraz. Pozdrawiam wszystkich Braci i Siostry na Ziemi i w Niebie. Taki sarkazm.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jestem Marcin z okolic grodu Kraka. Mam 32 lata. Interesuje sie astronomią od ósmego roku życia, od kiedy dostałem na komunie refraktor starlux😀 70/600. Odkryłem wtedy kratery ma księżycu, pasy równikowe na Jowiszu jak rownież jego cztery księżyce, pierścienie Saturna, fazy wenus i plamy na słońcu. Cudna przygoda!! Astronomia to najpiękniejsza z nauk. Pozdrawiam wszystkich userów astropolis!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Użytkowników forum Astropolis !!! :)

Jestem Adam. Od zawsze interesuję się astronomią. Lubię czytać na tematy z tym związane jak również od czasu do czasu popatrzeć przez okular teleskopu.

Bardzo lubię majsterkować i szczególnie interesują mnie wszelkie zagadnienia ATM.

 

Pozdrawiam Was serdecznie

Adam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych forumowiczów Astropolis!!

Jestem Rafał, i zamieszkuję w grodzie Przemysła. Fotografią interesuję się od czasów studenckich, natomiast astrofoto od ok. roku.

W chwili obecnej posiadam na stanie pożyczoną lyrę bressera 70/900, i nikona D300 (moje dzieciątko). To dzięki niej stwiedziłem, że nie kręcą mnie planety (bo nie mam ich czym oglądać) a także księżyc. Popstrykałem parę fotek moonka i....... miłości z tej znajomości nie będzie. DS to jest to. Ostatnio obserwuję niebo zwykłą radziecką lornetką, i jest niezła frajda. Zaczynam powoli robić fotki nieba na szerokim kadrze ( na tą chwilę nastawiam się na fragment nieba z orionem i kasjopeją). I właśnie doszedłem do wniosku, że sam aparat i statyw fotograficzny nie wystarczają. Ewolucja się rozpoczęła..... teraz wertuję wszelkie informację na temat zakupu sprzętu do nieco "poważniejszej" astrofotografii. W załączniku dwie wypocinki.

Pozdrawiam Wszystkich

Rafał

 

post-30095-0-08865000-1453578164_thumb.jpg

post-30095-0-53766300-1453578210_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

 

Napisz kilka słów o sobie, skąd taka pasja, skąd dowiedziałeś się o naszej społeczności? Mamy nadzieję, że spodoba Ci się u nas i pozostaniesz z nami na dłużej.

 

Więcej informacji o Astro-Forum.org znajdziesz tu:

 

INFORMACJE O ASTRO-FORUM.ORG

 

Pozdrawiamy,

Rada Forum

Witam

 

Mieszkam na wsi pod Warszawą. Kawałek miejsca do obserwacji się znajdzie. Do tej pory bawiłem

się fotografią. Teraz zacząłem czytać o astronomii i astrofotografii i to mnie wciągnęło. Zakupiłem

już tubę 250/1200 i zastanawiam się nad kupnem montażu który poradzi sobie w astrofotografii.

Wypatrzyłem AZ-EQ6 GT.W tym temacie jestem zielony. Proszę o radę.

Pozdrawiam Wszystkich.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Bardzo się cieszę, że zostanę członkiem tej społeczności. Jestem pewien, że obecność wśród Was pomoże mi rozwijać moje zainteresowania. Mam nadzieję wiele od Was się nauczyć.

Proszę o wyrozumiałość jeśli będę popełniał błędy.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Astrofanów, a nawet Astrofanatyków :)

Kajtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem Ania.

Astronomią interesowałam się od zawsze, ale do tej pory podziwiałam niebo tylko gołym okiem lub ewentualnie przez starą lornetkę. Uznałam, że pora to w końcu zmienić i kupiłam niedawno swój pierwszy teleskop. Przy okazji postanowiłam przestać anonimowo podglądać forum i zarejestrowałam się :)

Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Przygodę zacząłem od lornetki 10x50 Tento, którą wieki temu dostałem na 18-te urodziny od wujka. Od tego czasu horyzont przestał być granicą, Ukończyłem Wyższą Szkołę Morską, gdzie po raz pierwszy poznałem astronomię, a właściwie jej najbardziej praktyczną część,czyli astronawigację. Trzy lata nauki astronawigacji zostawiło trwałe ślady w głowie. Zostałem nawigatorem i lornetka była moim bratem na morzach i oceanach, a moim pierwszym sprzętem w pełni astronomicznym był SEKStant.

Potem losy potoczyły się ciekawiej, w związku z rozpadem polskiej floty handlowej. To jednak nie zmieniło zasięgu patrzenia... :mr.green:

Obecnie zajmuje się amatorsko czynnie: lotnictwem, żeglarstwem, astronomią, historią i turystyką górską.

Jestem przekonany, że i tutaj nauczę się wielu nowych, interesujących rzeczy.

 

Pozdrawiam

Bogdan

Edytowane przez SkySailor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na tym forum,mam na imie Joachim,mieszkam w K-Kozlu.Na co dzien pracuje w Belgi-Antwerpia.Astronomia mnie interesowala zawsze odkad pamietam.Lubie ogladac niebo,interesowal mnie zawsze kosmos.astronomia,astronautyka.Teraz jestem w wieku ?przedemerytalnym 61lat.Mam troche sprzetu m.innymi MAK180/2700,MTO11CA,HEQ5 PROSYNSCAN,Canon EOS550D i troche akcesoriow.Wszystkich pozdrawiam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam na imię Oskar i mam 32 lata. Ukończyłem inżynierię lądową na Politechnice Krakowskiej. Aktualnie pracuję w zawodzie, a mianowicie nadzoruję budowy dróg. Przyznam szczerze, że na forum trafiłem przypadkiem. Rok temu wraz z żoną kupiliśmy nasz pierwszy teleskop astronomiczny Synte 8 z podstawowymi okularami 10 i 25mm. Aktualnie planuje dokupić do niego lepsze okulary.
Przeszukując internet natrafiłem na ofertę sprzedaży okularu i tak się tu znalazłem.

Widzę, że to bardzo fajna strona. Zrzeszająca ludzi o wspólnej pasji. Nie będę ukrywał, jeżeli chodzi o astronomię jestem raczej początkujący. Nie mniej jednak ciągnie mnie by poszerzać to zainteresowanie. Mam nadzieję, że będziecie dla mnie wyrozumiali;D.

Przy wskazywaniu lokalizacji już zauważyłem, że nieopodal mojego miejsca zamieszkania mieszkają stali bywalcy forum, z którymi mam zamiar się skontaktować. No nic, może na początek tyle. Jeszcze raz witam Wszystkich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kiedyś zaczynał. Baw się dobrze :)

 

Czy nadzór nad oświetleniem budowanej drogi znajduje się w Twoich kompetenchach? ;)

 

Dziękuje. Nadzór jaki prowadzę dotyczy branży drogowej (tj. wzmacnianie słabonośnego podłoża, roboty ziemne - wykopy, nasypy, konstrukcje drogi, oznakowanie, urządzenia brd, itp.), natomiast oświetlenie to branża elektryczna. Wpływ na to co ma być wykonane ma projektant i inwestor.

Zadaniem inspektorów na budowach jest dopilnowanie by wykonawca realizował inwestycje zgodnie z projektem. Jeżeli macie jakieś materiały dotyczące rodzaju lamp, które mniej zanieczyszczają swoim światłem nocne niebo to prześlijcie mi je. Mam kontakt z biurami projektowymi więc mogę im przekazać takie materiały. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem była by akcja skierowana do Urzędów, które przy zlecaniu wykonania projektów oświetlenia, będą świadome problemu i świadomie wybiorą oświetlenie mniej "szkodliwe" dla otoczenia.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, czy to nie Twój montaż testuje się teraz w Dobromierzu u Marka?

 

Tak mam nadzieje ze dobrze sie sprawuje,i chcialem sie dowiedziec czy jest znaczna lub nie roznica miedzy tuningowanym a nie tuningowanym montazem,Moj mont.mial robiony taki zerowy tuning od nowego zlecilem wymiane lozysk i smarow,ja nie wiem jak chodza inne bo nie mialem okazji.Ciekaw tez jestem ja wypadlby test z wykresem,ojej zapomnialem jak sie to nazywa.Poza tym zycze wam pogodnego nieba bo tu w Belgi rzadko jest czyste niebo.Dzisiaj np.rano bylo pieknie-widzialem nawet Jowisza-ha,ha i Ksiezyc w ostatniej kwadrze.Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.