Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja coś napiszę :). Od jakiegoś czasu obserwuję co się na forum dzieje i łapię się na tym, że przynajmniej co godzinę sprawdzam nowe posty, bo sporo tutaj ciekawych tematów. Tematem nieba zainteresowałem się jakieś 4 miesiące temu. Teściu, dostał teleskop od kolegów z pracy i nie miał pojęcia z czym to się je, więc zacząłem czytać, aby mu pomóc. No i mnie wciągnęło. Czytam wiele i chłonę wiedzę. Przymierzam się do astrofotografii, ale zbieram na sprzęt i zastanawiam się jak w domu ukryć statyw i teleskop przed żoną :D. Pozdrawiam!

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum chociaż przeglądam posty od jakiś trzech lat czyli od zakupu mojego pierwszego poważnego teleskopu.

Zacząłem przegląd nocnego nieba od newtona sky watcher 130/900.

Od dwóch lat obserwuję niebo newtonem Gso 10" na dobsonie.

Teraz czas na przeskok do 14".

Pozdrawiam.

 

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć wszystkim! Mam na imię Marcin. Cieszę się bardzo, że mogę być częścią tej rozrastającej się społeczności ;) Jestem na początku mojej przygody - kompletuje sprzęt. Docelowo celuję w EQ5 PRO / EQM 35 PRO + Redcat. Oczywiście początkowo chciałem powiesić newtona 150/750 na EQ3-2 myśląc, że to zestaw idealny na początek, jednak na szczęście wybiliście mi to z głowy :D Póki co, czekając na dostępność towaru w sklepach, chłonę wiedzę z forum i zastanawiam się komu mogę  sprzedać nerkę, żeby to wszystko sfinansować :D 

 

Pogodnego nieba, pozdrawiam wszystkich ;) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wypada się przywitać :) Na imię mam Piotr, mieszkam w Gdańsku. Astronomią interesuję się od kiedy pamiętam, czyli już dosyć długo :) Forum Astropolis odwiedzam od dosyć dawna, czas najwyższy zalegalizować ten związek.

Sprzęt: lornetka 7x50, montaż paralaktyczny, dwa refraktory i trochę różnych klamotów.

Co obserwuję: wszystko, co aktualnie się da i na co mam ochotę :)  Ostatnio próbuję trochę poważniej zająć się obserwacjami ccd gwiazd zmiennych.

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hejka, tu Michał z Bojanowa (wielkopolskie)

Jak pamiętam zawsze lubiłem "zadzierać" głowę do góry. Kilka lat temu poszalałem i nabyłem lornetkę astro 15x70. Polowałem na Księżyca, Jowisza można było rozdzielić z księżycami jeśli się nie chuchało na statyw. Jeśli to nie był brud na soczewce to widziałem galaktykę w Andromedzie. Rok temu zaszalałem i przeskoczyłem na SW 150/750 EQ3-2. Na razie na kitowych szkłach. Ćwiczę na razie wizuale ale zacząłem składać zestaw do GoTo na AstroEQ. Zobaczymy jak to się uda. Mieszkam na osiedlu domków i niestety cierpię na nowo zdiagnozowaną u mnie chorobę - lampo wstrętnia dookoła. :)

 

Pozdrawiam Wszystkich i mam nadzieję na bliższe poznanie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich 

Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie już tu byłem zalogowany, bo przy próbie logowania moje niki już są zajęte.

Jeśli nie, to jeszcze raz witam wszystkich serdecznie.

Astronomią interesuję się już kilkanaście ładnych lat i  jestem również zarejestrowany na Astromaniaku i.... właśnie z tego powodu zalogowałem się na to Forum

Kiedyś szukałem programu do identyfikacji gwiazd i właśnie na Astromaniaku otrzymałem wiadomość, że taki program , o który mi chodziło był prezentowany na stronie Piotra Brycha i miał nazwę - o ile pamiętam - ID. 

Z uwagi na to, ze Piotra nie znalazłem w spisie zalogowanych na Astromaniaku postanowiłem skontaktować się z Nim na tym Forum.

Piotrze - jeśli możesz, podaj stronę na której znajdę Twój program, o ile nie sprawi Ci to jakiegoś problemu.

Serdecznie pozdrawiam

Wiesław

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich kolegów

na tym portalu jestem już od pewnego czasu ale tak się złożyło, że dopiero teraz postanowiłem się przedstawić. Mam na imię Aleksander. Mieszkam nie daleko Szczecinka. A wogle to urodziłem i spędziłem młode lata w Gdańsku. Astronomią zajmuję się już 58 lat, tak nie ma tu pomyłki. Jako mały chłopiec zrobiłem sobie lunetę ze szkła okularowego. U optyka kupiłem szkło o jednej dioptrii (surowe, jeszcze przed przycieciem do oprawek). Kolega dał mi małą soczewkę z jakiegoś czołgu (mam ją do dzisiaj!) i tak powstała luneta długości 1 metra dająca powiększenie aż (dla mnie to było aż) około 30 razy. Moim statywem był oczywiście płot. Czuję że się uśmiechacie ale takie to były czasy. Kto wtedy mogł pomysleć o kupnie teleskopu... Największym moim odkryciem było, że się obracamy w koło osi. No bo nauczycieli sie nie słuchało i dopiero samemu patrząc na niebo, raptem się przeraziłem, że gwiazdy zmieniają pozycję. Chyba miałem coś 12 lub 13 lat.
Tak rozpisałem się. A więc krótko. Studiowałem trochę astronomię w Toruniu, ale na prawdę zostałem inżynierem konstruktorem. Dla astronomii poświęciłem trochę czasu dokonując obserwacji plam słonecznych dla obserwatorium we Wrocławiu (koniec lat 60-tych). Astronomem nigdy nie zostałem ale kocham niebo, od czasu do czasu mam jakiś refraktorek. Przede wszystkim lubię samodzielne bądż grupowe obserwacje wizualne ciekawych obiektów nieba. Jestem też miłośnikiem przyrody, uwielbiam czworonogi (psy). Lubię spacery i podróże, uprawiam kolarstwo. Pozdrawiam i życzę wszystkim czystego nieba i sukcesów w tej pieknej dziedzinie.
 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie założyłem konto.Witam wszystkich i mam nadzieję że będę mógł podeprzeć się na tym Forum wiedzą starszych bardziej doświadczonych kolegów. Mój sprzęt to newton 12” na dobsonie, TS APO 102 x 714 mm f7 , montaż EQ6R pro , ioptron star trucker pro. 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Swiss napisał:

cześć. Od lat korci mnie taki Newton na Dobsonie 10-12". Jak jest z mobilnością takiego sprzętu? 

Podobnie jak z mobilnością Frani :flirt:

Ale poza tym cała reszta OK :grin:

Może warto spojrzeć w kierunku jakiejś konstrukcji typu Taurus? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień Dobry Wszystkim, konto założyłem wczoraj i teraz jestem na etapie poznawania tego szacownego forum. Astronomią amatorską zajmuję się od ok. 30 lat. Zaczęło się od analizowania mapek nieba w astro-załączniku w WiŻ. Później prenumerata VMA p.Brzozowskiego. Nawiasem mówiąc szkoda że w zasadzie zakończył działalność wydawniczą. Pierwszy sprzęt to była pożyczona lunetka o pow.20x. Pierwsze aparaty - Smiena 8M i Zenit 12XP. A do Zenita stopniowo coraz większe obiektywy. Obecnie fotografuję Pentaxem K-50, aczkolwiek widzę że dużo nauki przede mną. Astro-zdjęcia wykonuję przede wszystkim w miejscu zamieszkania - mała miejscowość między Kaliszem a Sieradzem oraz tam gdzie obecnie pracuję - okolice Zielonej Góry.

Pozdrawiam, Życząc pogodnych nocy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć.
Mam na imię Maciej 48lat. - rozpoczynam właśnie przygodę z astrofotografią.
Mieszkam obok Wieliczki - niebo tu średnie, ale coś tam widać.
Kompletuję sprzęt  mam już SW 200/1000 na EQ5, czekam na SynScan, nigdzie dostać nie można.

Mam nadzieję poznać tu fajnych ludzi - pozdrawiam !

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.