Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jestem nowy na tym forum. Zachęcił mnie do zarejestrowania zwłaszcza dział astrofoto, niezłe fotki robicie. A więc o mnie: interesuje się astronomią, hmmm chyba tak "na serio" to ze 2-3 lata. Posiadam lornetke kronosa 20x60 na statywie oraz aparat Konica Minolta Z1. Oglądałem już nim (kronosem): Jowisza (światnie widać księżyce), Saturna (taki jakby uszowaty :D ), M44, kilka gwiazdek, konstelacji, próbowalem także kometke 73P Schwassmann-Wachmann ale jakoś nie wyszło :szczerbaty:, (tak nawiasem, czy mógłbym w tej lornetce zobaczyć Urana, w warunkach miejskich z latarniami?) . Mam zamiar w niedalekiej przyszlości kupić sobie telpa soligora MT-800. Jestem również członkiem forum portalu astronomia. Oczekuje wyrozumialości oraz pomocy i porad w astronomii i astrofotografii.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj na forum

mam nadzieję, że Ci sie tu u nas spodoba

a Urana Kronosem teoretycznie da się zobaczyć, zasięg lornetki jest wystarczający i Uran ma 3,5 sek łuku, a kronos ma rozdzielczośc rzędu 1,5 sek łuku, hmm ale jak byłoby w praktyce? heh raczej wątpię

ale może...?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :Astrobrać: , Kronosem z całą pewnością zobaczysz Urana ma jasność 5,7 w porywach 5,6 teoretycznie można go zobaczyć gołym okiem (ja jeszcze nie widziałem), niestety przy tak malutkim powiększeniu (20x) będzie to maleńki punkcik. Być może uda Ci się dostrzec jego zielonkawą barwę ale to już muszą być super warunki i nie słyszałem aby ktoś zaobserwował przez lornetkę. Możesz także odnaleźć Neptuna 7,7 tyle że mało z tego frajdy maleńka kropka jak maleńka gwiazdka bez charakterystycznego koloru.

 

Ps. Jak masz jakiekolwiek pytania to wal śmiało, tu jest wielu fajnych pasjonatów którzy chętnie pomogą. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Mam 28 lat, mieszkam w Lubelskim, Łuków. Z wykształcenia inż budownictwa, oraz "wykańczający" (się) ;) informatykę na UMCS-ie.

Trzy letnie marzenia spełnione, jest teleskop co prawda niektórzy domownicy są ogromnie niezadowoleni. Ale w życiu astronomicznym (czytaj nocnym), trzeba jakoś dawać radę.

Będę zdążał do trudnej sztuki astrofotografi (brak aparatu).

Zapoznaje się z niebem i z c8n. Przedemną "per aspera ad astra" :D

Pozdrawiam całe forum i życzę jak najlepszych nocy, a po nich trzeźwego umysłu i sił witalnych :Beer:.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam 31 lat i mieszkam w Zamościu.

Na tym forum jestem od niedawna, więcej udzielałem się na astro4u.

Astronomią interesuję tak na poważnie od '93 : '95 roku nie pomiętam :mellow: ale w gwiazdy

zaglądałem o wiele wcześniej, pomiętam program SONDA i katastrofę Chellengera na żywo.

Czytam i kupuję sporo książek na temat astronomi i fotografii, "na ścieszkach nauki", poradniki,

podręczniki i atlasy nieba i Księżyca uzupełniają biblotekę.

Kiedyś kupowałem "Młody Technik" obecnie "Wiedza i Życie" prenumerowałem Uranię, ale

z braku sprzętu zaniechałem astronomii na kilka lat, na rzecz makrofotografii.

Teraz gdy zgromadziłem trochę "ciężkiego sprzetu" wracam na łono astronomii.

Najchętniej obserwuję obiekty mgławicowe i Słońce, chcę się rozwijać !

Interesuję się też techniką i majsterkowaniem, w przyszłości będę próbował zbudować duży teleskop.

Kilka programów komputerowych uzupełnia moje zainteresowania.

 

Pozdrawiam. Michał.F :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Posiadam lornetke kronosa 20x60 na statywie oraz aparat Konica Minolta Z1. (...)(tak nawiasem, czy mógłbym w tej lornetce zobaczyć Urana, w warunkach miejskich z latarniami?) (...)

Witam użytkownika minolty! :Beer:

Wreszcie znalazłem kogoś, kto też używa aparatów tej firmy :D

 

Jeżeli zaś chodzi o widoczność Urana, to bardzo wiele zależy od zaświetlenia nieba w mieście (liczba i typy latarni, jakie żarówki albo lampy są w środku, etc.). Poza miastem albo w warunkach podmiejskich nie powinieneś mieć najmniejszego problemu żeby go namierzyć.

Edytowane przez Lupus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ;). Widzę żę kolejny forumowicz ze Śląska :Beer:

 

Urana zobaczysz raczej napewno ;). Ja go znalazłem moim Bushnelkiem 10 x 50, a potem dorwałem go telepem. Miałem lekką łunę wtedy na niebie, nieporównywalna z miastowymi łunami :szczerbaty: , ale taka mała od kilku wsiowych latarni była. Myślę że nie powinieneś mieć problemów. Znalezienie tej planetki ułatwi Ci program Cartes Du Ciel, jeśli oczywiście już z niego nie korzystasz :). Można go ściągnąć za friko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A witaj!

Oczka są też dobre :)

 

A propos, przypomniało mi się takie fajne hasełko "Las Malvinas son Argentinas" :D No, nie żeby nienawiści międzynarodowe wywoływać! Fajowo siem rymuje :)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz, podaj nam za wczasu parametry teleskopu, na jaki zbierasz pieniądze - może coś doradzimy, pomożemy, wyperswadujemy :szczerbaty: Lepiej wcześniej upewnić się co do swojej decyzji, niż potem żałować, o czym mogła się przekonać Moki@ - jej historię znajdziesz tutaj. Szczególnie godny polecenia fragment: tu (ukłony dla Hansa :notworthy: )

 

Pozdrawiam i życzę Ci wielu wspaniałych chwil spędzonych na tym forum i podczas obserwacji :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.