Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Technika nie jest żadną tajemnicą. Do obróbki konkretnie tego zdjęcia użyłem programu Photoshop 7.0. Za pomocą funkcji - Clone stamp tool - ( przyzwycziłem sie do angielskojęzycznej wersji nie wiem jaki to ma polski odpowiednik ) na odpowiednio dużym powiększeniu ( ja z reguły pracuję na pograniczu "pixelozy" bo daje to doskonały efekt końcowy )"zamazałem" a właściwie nałożyłem na niepożądane obrazy bardzo niewielką część innego z ich bardzo bliskiego sąsiedztwa. Funkcje - Clone stamp tool - ustawiłem tak aby miała "miękkie" obrzeża i niewielką średnicę ( używałem 4-8 ). Cała sztuka polega aby poszczególne operacje wykonywać w identycznych kolorach no i co jakiś czas wracać do obrazu w wymiarze 100% aby kontrolować efekt wizualny. Kto pracował z Photoshopem wie ze jest to program kombajn dający ogromne mozliwości lecz z drugiej strony może zniechęcić początkujących. Obróbka tego zdjęcia zajęła mi około 20-30 min.( fotka ma jeszcze rezerwy i możnaby ją "podkręcić") ale w Photoshopie siedzę od kilku lat i mam to szczęście że mogę uczyć się od pasjonatów trudniących się tym tematem zawodowo.

Z drugiej strony na tym forum są pasjonaci astronomii którzy robią takie foty o których mogę jedynie pomarzyć. Nie zawsze jednak fotki wychodzą i to z różnych przyczyn myśle że w zbiorach forumowiczów jest wiele ciekawych obarczonych jakimś problemem który można usunąć (choć nie wszystkie fotki dają się wyciągnąć). To zdjęcie które obrobiłem jak dla mnie jest extra (przez moją lornete nie zobaczyłbym tego) i żal mi było je tak zostawić a ponieważ miało tylko drobną wadę więc ją usunąłem. Chętnie zmierzyłbym się z innymi fotami dopóki nie dorobie się swojego sprzętu co zapewne tak szybko nie nastąpi.

 

pozdrawiam.

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, to te koszmarne sny chyba jednak zostaną :(:)

 

bo ta metoda, to jednak retusz, prawdopodobnie niepisaną zasadą w obróbce zdjęć w astrofoto, jest to, aby obróbka dotyczyła całego kadru, a nie poszczególnych jego fragmentów, bo wtedy zaczyna się malarstwo, a nie fotografika

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jednakże dla osób nie posiadających profesjonalnego sprzętu, ten "retusz" może okazać się minimalną pomocą, w osiągnięciu odpowiedniego efektu. Nie piszę tu o wielkich poprawach, jednak takie coś jak usuwanie drgań ze zdjęcia, jest według mnie szansą na wspaniałe a wręcz doskonałe zdjęcia dla tych, którzy nie mają potrzebnych urządzeń:-)

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Mychna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niestety będzie to wtedy tak jak ze zdjęciem Niny Terentiew na okładce w Vivie , jak mi żona pokazała to jej nie poznałem - 20 lat młodsza 20 kilo chudsza. Rertusz komputerowy czyni cuda. Ale w astrofoto to chyba nie przejdzie.

 

"Im większa gwiazda tym większy retusz" jak mówił Z. Kałużyński.

I coś w tym jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja profesjonalnie z Photoshopem juz od 12 lat, tak wiec... dlatego mnie zaskoczyles, bo zalozylem, ze jednak uzyles jakiegos nieznanego mi sposobu. Sa juz specjalne filtry do usuwania "motion blura" z fotek, ale po testach stwierdzilem, ze to shitex. Widza twoja fotke pomyslalem, ze moze cos sie "ruszylo w tym temacie".

 

Faktycznie na naszych forach powstalo niepisane prawo, ze nie "tworzymy" zdjec. Znasz photoshopa, a wiec wiesz, ile mozna zrobic. TO zaleta, ale jednoczesnie pulapka. Chcemy zachowac jakas rownowage. Zauwaz, ze zastemplowujac jakis obszar w fotce astro, mozesz zastemplowac np. potencjalna supernova ;)

 

Jak zaczynalem moja "kariere" na forach w internecie, to tez chcialem szybko wykorzystac moja wiedze i umiejetnosci obrobki i kreacji grafiki w dziedzinie astro. Ale wraz ze wzrostem doswiadczenia w tej dziedzinie coraz bardziej zaczynamy szanowac naturalnosc rejestracji. Algorytmy - tak, reczny pedzel nie (tzn. w jakis rozsadnych zastosowaniach tak, np. winietowanie, ale nie do tego, do czego zastosowales).

 

A poza tym, to bardzo pracochlonna technika. Wyobraz sobie fotke, na ktorej bedzie 100 tys gwiazd :) Niemniej mysle, ze autor bedzie zadowolony z pracy, ktora wlozyles w jego fotke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Siergiej coś nam zniknał :-(

 

Ja jestem . :D Bylem w Egypcie, na moze czerwonym , potem odrazu wyjehalem na narty w nasze Karpaty , ladny kontrast - do 50 stopni :D .

 

Sebek, w Rzeszowie znam duzo ludu , morze znaidziemy wspulnych znajomych na zlocie w Beszczadach , kiiedy ten zlot planujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili Panowie, ja w tym widzę jakąs tam przyszłość, w robieniu zdjęć. Kolega napisał tu o Ninie Terentiev. W tym przypadku najprawdopodobniej chodzi o fotomontaż :D a nie o poprawke. Nie zmieniamu fotki tylko ją wyostrzamy. Przypuśćmy że robimy jakieś zdjęcie jednak ma ono drgania. Po takiej poprawce zdjęcie jest wyraźniejsze, widać to, czego nie mozna by było ujrzeć wcześniej. Jest to dla mnie osobiście fajna sprawa, którą możnaby wykorzystać

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodziło mi o przekazanie powyższej informacji, aha co do photoshopa nie wiem, przykro mi,nie siedzę zbyt długo w photoshopie, ale jesli mogę prosić o przybliżeniem to będę wdzięcznym człowiekiem! :Salut:

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Mychna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodziło mi o przekazanie powyższej informacji, aha co do photoshopa nie wiem, przykro mi,nie siedzę zbyt długo w photoshopie, ale jesli mogę prosić o przybliżeniem to będę wdzięcznym człowiekiem!  :Salut:

 

Pozdrawiam!

 

Chodzi o to, ze to wyjatkowo kreatywne narzedzie "malarskie". Tworzysz za jego pomoca cos, co nie istenieje. Na takie przerobionej fotce widze np. 2 gwiazdy, ktore nie wiem, czy jedna z nich jest supernova, czy pozostalosc "poruszenia". W zdjeciu oryginalnym od razu po sasiednich gwiazdach i ich poruszeniu moge wiedziec, czy to artefakt, czy realna gwiazda. Taka przeklonowana fotka nie ma juz zadnej wartosci. Jest malarskim dzielem. Rownie dobrze mozna takie namalowac bez teleskopu. Nawet szybciej bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tutaj z pewnością najbardziej bladą istotą w sprawach astronomii i innych tematów poruszanych na forum, więc nie będę Panów przekonywać, jednak przykro mi że się nierozumiemy :( jednak jestem pewna, że czegoś się od Panów nauczę, a wielkie przekonywanie do pomysłu ,który mi się osobiście bardzo podoba okaże się w pewnym momencie dużym nietaktem. Lecz jest to jakaś rzecz którą można przemyśleć, choć rozumiem duże obawy :Salut:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
To my się martwimy, że Siergiej zamarzł, a on sobie nad Morzem Czerwonym leżał.  :D

 

Tak jest ,Robercie :Salut: poopalalem sie , ponurkowalem i z powrotem .

 

Szkoduje ze nie mialem przy sobie teleskopa , w nocy +10 , nebo jak lza mlodej dziewczyny , Saturn wisi nad glowe, piekne warunki . Tam by pasowalo organizowac ten zlot. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili Panowie, jestem tu z pewnością najmłodszym użytkownikiem i tak sobie pomyślałam, czy mogłabym się do Panów przyłączyć, tj najpewniej będę tylko czytać posty i wyrażać swoje zdanie lecz nie wiem czy zdobędę zgode, bo oprócz ogromnej miłości do astronomii i amatorskiego sprzętu oraz minimalnej wiedzy nic nie posiadam :mellow:

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Mychna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ,Robercie  :Salut:  poopalalem sie  , ponurkowalem i z powrotem .

 

Szkoduje ze nie mialem przy sobie teleskopa , w nocy +10 , nebo jak lza mlodej dziewczyny , Saturn wisi nad glowe, piekne warunki .  Tam by pasowalo organizowac ten zlot. :D

za dojazd płaci pomysłodawca :P

 

...pomyślałam, czy mogłabym się do Panów przyłączyć, tj najpewniej będę tylko czytać posty i wyrażać swoje zdanie lecz nie wiem czy zdobędę zgode,...

 

Pozdrawiam!

jest wolność słowa i nie ma problemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.