Skocz do zawartości

Balon stratosferyczny (c.d.)


Stasiek7878

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

planuję zorganizować na początku tegorocznego lata amatorską misję stratosferyczną, połączoną z wykonaniem zdjęć na wysokości ok. 25 - 30 tys. metrów n.p.m.

W tym celu kieruję do Was kilka istotnych dla powodzenia misji:

 

1. Czy do uzyskania danych telemetrycznych oraz późniejszego znalezienia kapsuły można użyć zamontowanego w niej trackera APRS z GPS'em (wpadł mi w oko ten: http://hamradioshop.pl/radiotelefony-amatorskie-i-profesjonalne/detail/60-aprs/flypage/620-avrt5-kompletny-tracker-aprs-z-odbiornikiem-i-antena-gps-oraz-nadajnikiem-vhf-o-mocy-1w.html?sef=hcfp) czy też lepiej użyć osobno trackera APRS i osobno lokalizatora GPS (np. SPOT'a);

 

2. W jaki sposób zamocować spadochron, aby po pęknięciu powłoki balonu na pułapie czasza samoistnie rozłożyła się? Czy należy raczej pozostawić linki napięte, czy nie? Zdecydowałem się na niekombinowanie z jakimikolwiek bardziej skomplikowanymi układami elektrycznymi lub elektronicznymi;

 

3. Czy zamontować w kapsule chemiczne lub elektryczne źródło ciepła? Bo czytałem, że podczas trwania jednej z misji z zamontowanymi wewnątrz styropianowej skorupy ogrzewaczami chemicznymi sprzęt pokładowy dosłownie "zagotował się" od zbyt wysokiej temperatury utrzymanej i skumulowanej przez styropian;

 

4. Czy dobrym pomysłem na dodatkowe zaizolowanie i ochronę przed wilgocią sprzętu wewnątrz styropianu jest zalanie wszystkiego pianką budowlaną ? Podobno to niezłe rozwiązanie...

 

Przy okazji dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wsparcie przy moim poprzednim temacie. Dzięki nim dowiedziałem się wielu pożytecznych informacji

Z góry dziękuję za porady i pomoc

 

//Usunąłem zduplikowany temat.

//Ilu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Izonix napisał:

Jak zamierzasz załatwić formalności (czy nie zamierzasz)?

Wcześniejsze podanie do PAŻP, przewidywana telemetria oraz informacja odnośnie startu.

4 godziny temu, Izonix napisał:

To niekoniecznie dobre miejsce na taki temat.

Może źle myślę, ale czemu ? Temat wstawiłem w "dyskusjach o sprzęcie", no a skoro już tu jest, czy nie lepiej skupić się na sednie sprawy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.