Skocz do zawartości

RASA vs. reszta świata


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, wessel napisał:

Nie znalazłem żadnego wykresu lub rysunku spotsize tego teleskopu a to jest krytyczny parametr. Już samo to dobrze o nim nie świadczy.

Strona nr 6:

https://s3.amazonaws.com/celestron-site-support-files/support_files/rasa_white_paper_web.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, BlackPitchPL napisał:

Myślę że posiadając zautomatyzowane obserwatorium  nie ma większego znaczenia czym zbieramy bo możemy uzbierać taką ilość materiału która pozwoli uzyskać podobne efekty czy to z rasa czy z apo czy też z innych. Różnica tylko w czasie ekspozycji i tak można 100 godzin zbierać na zwyklaku lub 10 godzin na super sprzęcie a afekt będzie taki sam.

to nie tylko kwestia czasu ekspozycji. Większym czy mniejszym nakładem można te różnice zniwelować

nie da się zniwelować przewagi jaśniejszego sprzętu w wielkości spot size

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla RASA mamy  " star images smaller than 4.5 microns RMS  everywhere in a field 43.3mm across.” czyli wcale nieźle. To zresztą tłumaczy wyniki CCD inspektora z obrazów Kuby z kamerą o pikselu 3.69 mikrona. One po prostu lepsze nie mogą być, taki klimat :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupił bym RASY z dwóch powodów. Po pierwsze wkurzały by  mnie artefakty w postaci brzydkich spajków na jasnych gwiazdach , związane z okablowaniem kamery. Po drugie : nie założysz do niej większej kamery lub też szerszego koła filtrowego , bo z 11 cali zrobi się 6 .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

A ja bezustannie będę to wklejał :)

http://www.stanmooreastro.com/f_ratio_myth.htm

Ale to nie jest do końca na temat :) Ja piszę o światłosile przy założeniu takiej samej lub podobnej ogniskowej (właściwie to skali obrazu).

 

Jasne jest, że gdy weźmiemy jednakowej średnicy lustro o dwóch różnych światłosiłach, wykonamy zdjęcia i przeskalujemy obiekt do tego samego rozmiaru, to dostaniemy bardzo podobny wynik (z dokładnością do szumów odczytu itp). Ale jeśli go nie zeskalujemy to twierdzę, że zdjęcie z jaśniejszej tuby będzie miało lepszy snr kosztem ilości szczegółów (skali). Niestety z powodu różnicy skali nie da się tego do siebie porównać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Po pierwsze traktuję tezę Antoniego jako pewnego rodzaju formę deprecjonowania tego co robię. Nie wiem czy złośliwą, nie wiem czy celową ale tak to odbieram

Antoni ewidentnie chciał jakoś podłechtać swoje ego (zły dzień albo coś w tym stylu), ale trochę nie wyszło. 

Widząc jak traktuje swoich rozmówców, kompletnie bym się tym nie przejmował ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

To może ja coś napiszę w końcu, bo w zasadzie zaczęło się ode mnie i uwaga była skierowana do mnie.

 

Po pierwsze traktuję tezę Antoniego jako pewnego rodzaju formę deprecjonowania tego co robię.....

Kuba, generalnie ja i z pewnością większość kolegów podpisujemy się pod tym co napisałeś. Pewnie @Paether ma racę pisząc, że @Antoni miał zły dzień bo przecież nie przypuszczam, żeby intencjonalnie chciał być złośliwy.

Czytam z uwagą Twoje wpisy i widzę jak bardzo się w astrofotografię zaangażowałeś, z jaką pasją to robisz i jakie postępy czynisz. Dałeś się przekonać, że doskonały skądinąd teleobietyw Canona serii L w astrofotografii się nie sprawdza. Kupiłeś świetny teleskop, dobry montaż, z ciekawością czekam na kolejne Twoje z niego fotki.

 

Chcę Cie do czegoś namówić -wbijaj na zlot do Bukowca.

Poznasz wielu fajnych ludzi -pasjonatów, wypijemy piwo, pogadamy, wymienimy doświadczenia, zobaczysz parę galaktyk i gromad przez Newtona 500 mm (mam nadzieję, że @Marcinos albo panowie z Taurusa nie zawiodą) no i pofocisz swoją RASĄ pod idealnie czarnym niebem.

Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć!

 

Przemyśl, póki są wolne miejsca (no chyba, że już się zapisałeś)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty administrator nie przesadzaj nic złego nie miałem na myśli, nikogo nie chciałem obrazić ale skoro jaśnie wielmożne towarzystwo jest moją wypowiedzią urażone to mocno przepraszam . Widzę że nic nie mogę napisać bo zaraz wielkie larum . W depnąłem nogą w g..no wiec teraz muszę ją dobrze powycierać i przede wszystkim umyć. Bawcie się dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem uzupełnienia -w sąsiednim wątku wrzuciłem parę czarno białych fotek galaktyk. Niektóre zrobione ASI i refraktorem f/5,1. Aż boję się pomyśleć, jak by te zdjęcia wyglądały gdybym zamiast mojego APO podpiął Twoją RASĘ.

Ech, zazdrość zżera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Grzędziel napisał:

Tytułem uzupełnienia -w sąsiednim wątku wrzuciłem parę czarno białych fotek galaktyk. Niektóre zrobione ASI i refraktorem f/5,1. Aż boję się pomyśleć, jak by te zdjęcia wyglądały gdybym zamiast mojego APO podpiął Twoją RASĘ.

Ech, zazdrość zżera!

Ja ci powiem , Piotr , jakie by były . Przejarane :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Grzędziel napisał:

Tytułem uzupełnienia -w sąsiednim wątku wrzuciłem parę czarno białych fotek galaktyk. Niektóre zrobione ASI i refraktorem f/5,1. Aż boję się pomyśleć, jak by te zdjęcia wyglądały gdybym zamiast mojego APO podpiął Twoją RASĘ.

Forum nie zapomina. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

Mam jednak zapał, pasję i dobrą motywację by to robić, bo sprawia mi to wielką radość. Czuję złość gdy ten zapał niektórzy usiłują wbić młotkiem w ziemię.

Nie trać zapału, bo to podstawa. Zresztą, jesteś jedną z niewielu osób (nowych, że się tak wyrażę) u której obserwuję ten specyficzny zapał i chęć rozwiązywania problemów, które predysponują ciebie do przyszłej ekstraklasy. Rób tak dalej - kwestia czasu i doświadczenia i... będzie sukces. Trzymam kciuki. 

 

Godzinę temu, Przemo23 napisał:

Wystarczy odpowiednio kable ułożyć:

hyperstar_komplett.JPG.51b539c0ecfcac8ef634b73a343679f4.JPG

Można też dołożyć pająk, na którym pociągnie się kable. Oczywiście to da spajki, ale takie newtonowskie, co wg mnie nie byłoby złym patentem. To rozwiązanie powyżej (znane też z newtonów) faktycznie nie da spajków, ale delikatnie dołoży halo do gwiazdy (lekkie rozmycie). Wolę małą ostrą gwiazdkę + cienkie spajki. Oczywiście subiektywna kwestia, ale jak widać, jest wiele rozwiązań i teleskop ma faktycznie mega potencjał.

 

45 minut temu, Tayson napisał:

Forum nie zapomina. 

 

O! Widzę, że Paweł wykombinował jakiś "pseudo-pająk", bo spajki są symetryczne. Mega zdjęcia - tak w ogóle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnym ograniczeniem ilości kabli byłoby użycie PCsticka przymocowanego do kamery wraz z ogniwami li-ion do zasilania. Ilość kabli = zero :) Jakkolwiek śmiesznie to może brzmieć, to takie ogniwa będą ważyć z kamerą jakieś 1,5 kg czyli raczej niewiele jak na nośność płyty korekcyjnej. Pytanie co wtedy z kolimacją i ugięciami korektora. Ale w drodze do ideału, może warto spróbować takiego ekstremalnego pomysłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Maksymalnym ograniczeniem ilości kabli byłoby użycie PCsticka przymocowanego do kamery wraz z ogniwami li-ion do zasilania. Ilość kabli = zero :) Jakkolwiek śmiesznie to może brzmieć, to takie ogniwa będą ważyć z kamerą jakieś 1,5 kg czyli raczej niewiele jak na nośność płyty korekcyjnej. Pytanie co wtedy z kolimacją i ugięciami korektora. Ale w drodze do ideału, może warto spróbować takiego ekstremalnego pomysłu?

Testy dla C14 wskazują, że możesz być spokojny :D

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.