Skocz do zawartości

Największy polski teleskop


diver

Rekomendowane odpowiedzi

45 lat temu z cytowanej w innym wątku "Astronomii popularnej" dowiedziałem się, że największy teleskop w Polsce zainstalowano w obserwatorium w Piwnicach koło Torunia. I że jest to układ Schmidta o aperturze 90 cm.

20190222_011740.jpg.743bf65dcac0aa2178881d73b2dfc5e1.jpg

 

Gdy dziś szukam informacji największym teleskopie w Polsce odnoszę wrażenie, że od 45 lat nic się tutaj nie zmieniło?... :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Paether napisał:

Tytuł wątku może być nieco mylący, ponieważ największy teleskop w Polsce nie jest największym polskim teleskopem ;)

Upss... W takim razie prostuję tytuł na "Największy teleskop w Polsce". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, diver napisał:

Upss... W takim razie prostuję tytuł na "Największy teleskop w Polsce". ;)

Największym Polskim teleskopem, o którym wspomniał Paether jest 1,3 m teleskop Uniwersytetu Warszawskiego w Chile:

380402115_200px-Warszawskie_Obserwatorium_Poudniowe_Teleskop.jpg.481055436f78f45a92af8e751a71998f.jpg

A z tych "w Polsce", to wymieniony przez Ciebie jest największym teleskopem profesjonalnym. Jednakże nie zdziwiłbym się wcale, gdyby istniał większy teleskop amatorski :) Ale tego nie wiem, może ktoś ma wiedzę o wielkich teleskopach amatorów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć są w Polsce ludzie posiadający 22 czy 24 calowe Newtony, o niczym większym nie słyszałem. Zresztą większy Newton o ogniskowej 3-4m byłby już nieco niepraktyczny. Z kolei  bardzo duże katadioptryki kosztują majątek, więc nie sądzę, żeby był u nas taki teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metrowy Newton też kosztuje majątek. Nie wiem czy tu nie taniej wyszedł by jakiś Cassegrain ATM (ze względu na możliwość zastosowania LG f/10).

A z tego co mi wiadomo to jest co najmniej jeden (a może dwa) 30" w PL (Michał - a nawet mógł być na naszych spotkaniach ale nie wyszło ;) ).

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop warszawski w Obserwatorium Las Campanas w Chile
albo
"Warszawskie Obserwatorium Południowe" Uniwersytetu Warszawskiego (największe polskie lustro jakie istnieje - 130 cm).

 

Czasami wygląda zupełnie jakby było w Polsce (jak jest w śniegu) co może zmylić co do lokalizacji - zwłaszcza gdyby zapytać:

"gdzie znajduje się to polskie obserwatorium, które widzimy na zdjęciu?"  ;)

 

Pozdrawiam
Dwa linki:

 IMG_9099.jpg

 

 

03.jpg 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Jesteśmy już blisko. Kto da więcej? :)

A proszę bardzo, 30 cali made by Pablito (tu na ukończeniu budowy):

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11983-xiv-zlot-relacja/&do=findComment&comment=159909

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy takich gigantach (20-30") można już zobaczyć jakieś kolorki na wybranych mgławicach? Ciekawi mnie też obraz planet - do jakich powiększeń można dochodzić w naszych krajowych warunkach? ;)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, antwito napisał:

Czy przy takich gigantach (20-30") można już zobaczyć jakieś kolorki na wybranych mgławicach?

W 20" kolorów na Veilu nie było, za to detal prawie jak na zdjęciach. Z kolei na Orionie można się już dopatrzeć ceglasto-różowego koloru. Najszybciej kolory wychodzą na niewielkich mgławicach planetarnych, np "Mrugająca" już w 10" jest wyraźnie zielona.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.