Skocz do zawartości

Kłopociki i nowy kolega - metaguide


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

nie wiem czy u Was też, ale u mnie wczoraj niebo było super. No i to jest znak, że będą kłopoty. Pomijam wichurę urywającą kapelusz, ale nawet jak się uspokoiło pojawiły się - a jakże - dwa rozwiązane już wcześniej problemy. Po pierwsze bez zmiany setupu (tylko filtr zmieniłem na Ha) pojechały mi gwiazdy w kadrze na wszystkie strony, ewidentny problem z dystansem do korektora, który właśnie dopiero co rozwiązałem zmniejszając dystans (było też zimniej o 7 stopni niż poprzednio). Mam nadzieję, że nie będę musiał wymieniać podkładek pod kamerą dla każdego filtra..

 

Ale do rzeczy. Drugą sprawą był oczywiście guiding. Po pierwsze PHD2 ponownie odmówił współpracy z kamerą, tym razem ASI 178. Metodą prób i błędów okazało się, że kamera gryzie się z innym sprzętem w zależności jak przydzielone sa porty COM, a przede wszystkim z DF. Po odłączeniu focusera zaczynała działać, ale strasznie lagowała, zrywała połączenie i ponawiała, czyli ciągle coś jej wadziło. Ta sama kamera w sharp cap działa jak złoto nawet z podłączonym focuserem. Po drugie wykres prowadzenia wczoraj znów przypominał znajome mi dobrze granie tatrzańskie, a gwiazdy z prowadzeniem - nawet jak było znośne Rms na poziomie 0,8, wyglądały zdecydowanie gorzej niż po prostu bez prowadzenia Przy skali 1,3..)

 

Postanowiłem, że może czas pożegnać się z PHD2 po nieco ponad roku tortur i braku zaufania. Ściągnąłem PHD ale nie lubiło mnie, wiec zacząłem szukać. I znalazłem ciekawy choć mało popularny temat - Metaguide. Ktoś może coś powiedzieć na temat tego softu? Maxima nie kupię, za drogi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Tayson pisał, opisz jak łączysz urządzenia do komputera. U siebie używam setupu z ASI1600, DF i iOptronem, czyli te same sterowniki i nigdy nie miałem tego typu problemów. Tak jak pisałem na pw, chyba najlepszą opcją będzie jak przyjadę i spróbujemy wspólnie rozwiązać problem.

3 godziny temu, Tayson napisał:

1. Jesteś całkowicie przekonany że filtr jest mocowany idealnie prostopadle do toru optycznego? 

To nie powinno mieć żadnego wpływu na kształt gwiazdek. Przekrzywienie płytki płasko równoległej, którą jest filtr, powoduje lekkie przesunięcie obrazu, ale bez zmiany jego prostopadłości. No i delikatnie przesuwa się charakterystyka filtra ale to też nie wpływa na gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa użytkowniczka.

Ksywka "Meta" :tanczy:

PS. Ja bardzo lubię MetaGuide, w założeniach bardzo ambitny soft. Ale wiele więcej się ode mnie nie dowiesz - bardziej bawiłem się tym programem , bo go polubiłem niż faktycznie coś nim paliłem (aby użyć tego "trendy" określenia)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meta guide jest mało popularny bo trudniejszy do opanowania i wspiera mniej kamer niż PHD2. Potrzebuje kamery, która obsługuje strumień video. Nic prostszego od PHD2 chyba nie ma. Próbowałem wykorzystać metaguide, ale miałem słabszą kamerę niż do PHD2 i zarzuciłem temat. Teraz korzystam wyłącznie z EKOSa, który ma wbudowany guider lub może korzystać z zewnętrznego guidera w postaci  PHD2 lub Lin-guider.

 

Moim zdaniem możesz mieć problem ze sterownikami/sprzętem a nie samym PHD2. W PHD2 można kamerę ASI podłączyć poprzez natywną obsługę " ZWO ASI " lub poprzez sterownik ASCOM - "ASCOM v5/6 compliant cameras". Próbowałeś na oba sposoby ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.