Skocz do zawartości

Guidery i skala guidingu


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam prośbę - czy moglibyście napisać w tym wątku jakie macie kamery do guidingu oraz jakie maja skale w Waszych zestawach? I czy używacie PHD2 czy czegoś innego.

Od dłuższego czasu mam wrażenie, że w zależności od tego jaką kamerkę stosuję do guidingu takie mam wyniki. I wcale niekoniecznie im większa skala tym lepiej to wychodzi.

 

Ja mam takie opcje przetestowane:

Kamera QHY5II L mono, piksel 3,75, guider 80/400 - radzi sobie przyzwoicie do błędu ok Rms 1arcsec/pix

Kamera QHY5II L mono, piksel 3,75 OAG 1000mm - bardzo przyzwoicie radziła sobie do Rms 0,8

Kamera ASI 178 MMC piksel 2,4 guider 80/400 - jest słabo, nawet jeśli wykres pokazuje Rms 0,7 to gwiazdy są w rzeczywistości pojechane przy skali obrazowania 1,3

Kamera Asi 1600, piksel 3,8 guider 80/400 - wykres wygląda słabo, pomiędzy 0,8 a 1,5 ale gwiazdy są przeważnie dobre, lub co najmniej poprawne przy skali obrazowania 0,79

 

Jaką kamerę polecacie do prowadzenia przy skali 0,79?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę źle postawiłeś pytanie - nie jaką kamerę ale jaki zestaw kamera-optyka albo jaką skalę guidera... . Moim zdaniem najwięcej zależy tu od montażu a nie od skali guidera. Według mojej praktyki skala guidera może być 4 razy mniejsza i powinno być bez problemów.

Ja mam w swoim travellerku skalę obrazu 2.1 arcsec/piksel a skalę guidera 9.4 arcsec/piksel.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, chodzi o to, że przerobiłem trzy montaże, każdy kompletnie inny, dwa profi i mam nieustannie problem z prowadzeniem.

Robiłem trzema różnymi systemami guiderów (172mm, 400mm, OAG1000mm) i w różnej skali. Pomimo sukcesów i całkiem przyzwoitych wyników (momentami doskonałych) główną bolączką jest niestabilność wyników i momentami dramatycznie słabe prowadzenie. Inną sprawa jest rozbieżność pomiędzy wykresami a realnymi wynikami (Rms 0,4 i wykres super, a gwiazdy pojechane przy skali 1,3, Rms 1,4 i wykres piła i gwiazdy w punkt przy skali 0,8).

 

Podejrzewał bym siebie jako powód kłopotów, ale już 3 różne osoby usiłowały ogarnąć mój sprzęt przez TV i nie wyszło. Poza tym robię wszystko zgodnie ze sztuką. 

Montaż jest dobry, bo bez prowadzenia wyniki są dużo lepsze niż z prowadzeniem (2 min bez prowadzenia są dużo lepsze niż 30 sek z prowadzeniem).

 

Rozmawiałem z Tomkiem i polecił mi kamerkę Lodestar X2 i już w zasadzie chciałem kupić, ale poczytałem w sieci, że jest do niej sporo zastrzeżeń, a do tego jest droga. Stąd moje pytanie o to jaka kamerka u Was się sprawdza. 

 

 

U mnie w tej chwili mam najlepszy możliwy wynik przy zestawie RASA+ ASI 178MMC ze skalą obrazowania 0,8 arcsec/pix przy prowadzeniu kamerą ASI 1600MMC o pikselu 3,8 i skalą guidera 1,55. Wykres wychodzi zmiennie pomiędzy Rms 0,5 a 1,2 ale cały czas gwiazdy są bardzo dobre przy klatkach 2 min. Ten sam teleskop prowadzony na kamerze QHY5II L z pikselem 3,75 dawał dużo słabsze wyniki i pojechane gwiazdy. Więc nie wiem czy to tylko kwestia skali.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kubaman napisał:

Rozmawiałem z Tomkiem i polecił mi kamerkę Lodestar X2 i już w zasadzie chciałem kupić, ale poczytałem w sieci, że jest do niej sporo zastrzeżeń, a do tego jest droga. Stąd moje pytanie o to jaka kamerka u Was się sprawdza.

Jestem ciekaw jakie to zastrzeżenia mają ludzie do tej kamery? Mam ją, pracuje u mnie w bin2 i nigdy nie miałem sytuacji by przez oag nie mieć co najmniej kilkunastu gwiazdek do wyboru. Lodestar (bez X2) miała problem z gniazdem, ale to nie dotyczy tej kamery.

 

Ale zmiana samej kamery raczej niczego nie zmieni, 16 bitów i sprawność czipu poprawią kulturę pracy, ale ja zacząłbym od przyjrzenia się otoczeniu samego teleskopu. Masz w pobliżu betony lub kominy? Jesteś osłonięty od wiatru? Nawet takiego delikatnego który zaledwie porusza liśćmi?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Lodestara ( starego) i poza tym, że musiałem bawić sie w lutowanie nowego gniazda pod mikroskopem , złego słowa nie moge o nim powiedzieć. Ale Lodestar miałby sens tylko wtedy, gdybyś guidował przez OAG - z racji swojej wspaniałej czułości.. Ale u ciebie , tak jak napisał Krzychoo, to nie jest raczej sprawa skali guidera. Z mojego skromnego doświadczenia , jeżeli wykres guide jest dobry z zewnętrznego guidera,  a gwiazdy są pojechane, to należy szukać ugięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kubaman napisał:

Jaką kamerę polecacie do prowadzenia przy skali 0,79?

Wg mojej skromnej wiedzy - guider może mieć problem żeby uciągnąć taką skalę - już sam seeing będzie powodował oscylacje. Maciek ma 100% rację, wszystko zależy od montażu a nie od guidera - im mniej korekt będzie guider wprowadzał tym lepiej.

 

To co napisałeś że jedna kamerka prowadzi lepiej niż druga nie jest miarodajne - seeing może się zmieniać prawie "w locie", jednej nocy jedna kamerka prowadzi dobrze, bo warunki na to pozwalają (wiatr, seeing) a następnej nocy już może być kaszana - chociaż na "chłopski rozum" jest tak samo.

 

Tutaj zresztą sam sobie odpowiadasz na swój problem:

29 minut temu, kubaman napisał:

Montaż jest dobry, bo bez prowadzenia wyniki są dużo lepsze niż z prowadzeniem (2 min bez prowadzenia są dużo lepsze niż 30 sek z prowadzeniem).

Guiding powoduje CI oscylacje, które przy tej skali są nieakceptowalne. Jeśli chcesz prowadzić z guiderem taką skalę to proponuję naświetlanie ok 5-6sek i bardzo dobrze ustawić zakres minimalny ruchu guidera (wyższy niż "sztuka podpowiada") - dlaczego? Ponieważ często ruchy gwiazdy są spowodowane seeingiem a nie błędem montażu - jeśli guider będzie wykonywał korekty tylko na faktycznie duże ruchy gwiazdy to może to wtedy zagrać. Unikniesz w ten sposób sztucznych korekt - zupełnie niepotrzebnych.

 

Jeśli jednak chcesz pozać moje zdanie na ten temat to posiadając tak szybki teleskop i kamerę z małym szumem odczytu to olałbym całkowicie guiding i waliłbym ile wlezie klatek, o długości - ile montaż uciągnie 30/60sek. Nazbierałbym tych klatek powiedzmy 600 (lub nawet więcej) i miałbym bardzo dobre zdjęcie.

 

P.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pav1007 napisał:

Jeśli jednak chcesz pozać moje zdanie na ten temat to posiadając tak szybki teleskop i kamerę z małym szumem odczytu to olałbym całkowicie guiding i waliłbym ile wlezie klatek, o długości - ile montaż uciągnie 30/60sek. Nazbierałbym tych klatek powiedzmy 600 (lub nawet więcej) i miałbym bardzo dobre zdjęcie.

 

P.

Paweł, taki miałem pomysł, ale mam dwa (trzy) problemy 

1) nie mogę stosować ditheringu i widać od razu na stackach z CMOSA..

2) jak już kiedyś pisałem kadr mi wędruje i mocno ucieka. Przy zebraniu 740x20sek na M81 miałem i tak małe przesunięcie, ale wyniosło ono około 10% kadru. Nie da się tak planować sesji RGB lub SHO. Na sesji z M97 miałem przesunięcie 50% kadru po 5 godzinach.

 

3)* - jeśli chce zrobić coś ciemnego, to i tak muszę palić 2-3-5 minut. Tayson palił niedawno klatki makaronu po 45 minut ! Do tego jak nie prowadzę, to jest dobrze, ale nie idealnie, jest sporo klatek do kosza. Dobre prowadzenie musi pozwolić na idealne klatki po 15 i 30 minut, nie wspominając o 2 minutach. Przypominam, że paradoksalnie na razie skala 0,8 jest o niebo lepsza niż skala 1,3 (która już nie jest wcale jakaś szczególnie trudna).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

1) nie mogę stosować ditheringu i widać od razu na stackach z CMOSA..

Tru, to jest solidny argument. Jednakże może da się go obejść - nie wiem jak ale pomyślę.

 

4 minuty temu, kubaman napisał:

2) jak już kiedyś pisałem kadr mi wędruje i mocno ucieka. Przy zebraniu 740x20sek na M81 miałem i tak małe przesunięcie, ale wyniosło ono około 10% kadru. Nie da się tak planować sesji RGB lub SHO. Na sesji z M97 miałem przesunięcie 50% kadru po 5 godzinach.

Jest na to rozwiązanie, trochę na piechotę ale można jest zastosować. W SGP tworzysz kilka instancji tego samego obiektu z wartością powiedzmy 50 klatek i z opcją Center - po 50 klatkach SGP wyrównuje kadr i jedzie dalej.

 

5 minut temu, kubaman napisał:

3)* - jeśli chce zrobić coś ciemnego, to i tak muszę palić 2-3-5 minut. Tayson palił niedawno klatki makaronu po 45 minut !

hehe :-) Tayson ma CCD'ka i tam takie czasy są i tak długie (wg mnie taki czas to totalna strata czasu) :-) Ja z miasta (Warszawa, więc całkiem spore), paliłem testowo Simeisa147 5min na klatkę i całkiem sporo było widać - rzekłbym, że to optymalny czas palenia tego obiektu dla CMOSa. Pod ciemnym niebiem pokazało by się sporo więcej - ale oczywiście 10 klatek nie załatwi tematu - trzeba by ich zebrać dużo więcej.

 

9 minut temu, kubaman napisał:

Dobre prowadzenie musi pozwolić na idealne klatki po 15 i 30 minut

A po co Ty chłopie chcesz takie czasy uzyskiwać? Dla CMOS'a? Więcej szkodzisz niż pomagasz. Nie paliłem nigdy więcej niż 5 min na klatkę. No chyba, że się na CCDka przerzucasz, to wtedy nie było pytania.

 

7 minut temu, kubaman napisał:

4)* - no i mam EC tylko na RA, DEC sobie lata..

DEC zależy tylko od ustawienia na biegun. W idealnych warunkach lepiej, żeby w ogóle się nie ruszała. PAT umożliwia dość dokładne ustawienie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam Lodestara X2...mowiąc szczerze jest to dla mnie jakiś szok. Taki montaż, tuba raptem 620 mm i takie problemy. To co by było jakbyś miał TEC 140?

Ja widzę jedno rozwiązanie - znaleźć kamerę z pikselem 4,54 - będzie jak ręką odjął  :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) (mając twoje chęci i budżet) wymienił stojak na którym stoi montaż..bo ten stojak od neq6 dźwiga ciężar o 3 razy większy niż na jaki go projektowano..Wymień powiedzmy na Meade Field Giant. , lub coś podobnego gabarytami.

Mając twój budżet też nie stwierdzał bym (że jakiś program jest za drogi) bo to ile wydałeś na swoje zabawki a cena softu  to jak małe piwo, masz kupę sprzętu który leży bezrobotny może coś sprzedać?? hmm..

Piszę tylko co myślę..nie traktuj tego jako zwracanie ci uwagi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 21:21, kubaman napisał:

OAG 1000mm

Chyba cos mi umknelo.

mowiles ze nie masz oaga do RASA, a poza tym RASA nie ma 1mogniskwoej.

O co wiec chodzi?

 

9 godzin temu, Pav1007 napisał:

hehe :-) Tayson ma CCD'ka i tam takie czasy są i tak długie (wg mnie taki czas to totalna strata czasu) :-)

Oczywiscie ze 45nim to nie sa docelowe tylko testowe klatki. Ja mont da rade, to kazdą inna exp mi pociagnie. mój target dla ICX695 i ekstremalnych obiektow to 20min.

 

14 minut temu, kubaman napisał:

Stojak ma 2" rury i nośność 80 kg po rozłożeniu, a ja go nie rozkładam.

od NEQ6 80kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.