Skocz do zawartości

Piękna pogoda Synta 8.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam wszystkich forumowiczów.

U mnie od trzech dni, dopisuje pogoda aż sam nie, wierzę widoki na wsi nie ziemskie, od dwóch miesięcy posiadam synte 8, w której ostatnio umyłem lustro główne z powodu sporego zabrudzenia (teleskop ma 3 lata).

Posiadam okulary 25 mm,10 mm,9 oraz 6.

Akurat była okazja przetestować kolimacje.

Dzisiaj obserwowałem.

1. Mgławice Oriona wyglądała bosko! Dosłownie jak na Astro foto tylko bez kolorów aż poprosiłem moją dziewczynę nawet jej się podobała, a to znaczy, że jest super : ).
2. Gwiazdozbiór byka a dokładnie koniec jednego z rogów plemnik przy 25 mm raczej widać tylko strzałkę, ale przy 9 widać już główkę plemnika ogólnie nieciekawa gromada, następnie trochę wstecz jest gromada nawet ładna oraz widoczny gołym okiem warkocz.

3. Andromeda oczywiście galaktyka

Szczerze mówiąc ostatnio widziałem ją taka jakoś na początku stycznia, tyle że wtedy było -11 a teraz 4 to był czas popatrzeć.

Przy 25 mm zajmuje prawie całe pole widzenia dokładnie widać jądro galaktyki a tak zero szczegółów tylko ogromną mgłę po przeciwnej stronie andromedy miałem wrażenie, że też widzę jakąś galaktyke, ale nie jestem pewien dosłownie mniej więcej ta sama odległość.

4. Kasjopeja oczywiście wszystkie tam gromady nie znam po nazwach oraz Sowa piękne ma oczy :D

5. Perseusz jakaś gromada we wnętrzu oraz oczywiście gromada podwójna hi chotki coś pięknego i jasnego widoczna gołym okiem.

6. I po jakimś miesiącu poszukiwań dzisiaj godzinę poświęciłem na poszukiwanie galaktyki wir w wielkim wozie i w końcu się udało, pomimo że 25 mm jest stanowczo za małe powiększenie na nią musiałem użyć 9 miałem wrażenie, że widzę ramiona spiralne metoda zerkania raczej na pewno tam były, ale brakowało mi jakiegoś pośredniego powiększenia.

I tutaj moje pytanie, czy warto jeszcze ładować pieniądze w okulary?

Chciałbym kupić coś do ds

Zastanawiam się czym się różni okular 2” a 1,25” tylko pole widzenia?

Chciałbym kupić coś pomiędzy 25 a 10

Żebym mógł dostrzec coś więcej w galaktyce spiralnej okular 20 mm czy może 15 a może wystarczy wywalić kitowe 25 i zamienić na 25 w 2” wyciągu?

Jakie łatwe do znalezienia galaktyki znacie, bo oglądając galaktykę wir wiedząc, że jest tak daleko 25mln lat świetlnych a mimo to byłem w stanie zobaczyć ramiona (ledwo co ale było widać brakowało mi okularu) w 9 mm okularu normalnie nie wierzyłem opad szczęki.

Dziękuje ze poleciliście mi ten teleskop :)
Aaa na Marsie wczoraj widziałem czapę polarna niestety tylko w 9 mm, bo w 6 była tylko tarcza. 

 

Przepraszam za relacje, wiem że znacie również te obiekty, ale musiałem się na cieszyć haha. 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta gromada we wnętrzu Perseusza to Melotte 20. Z kolei koło M31 powinieneś zobaczyć dwie galaktyki satelickie - M32 i M110.

 

Z klasyków na początek polecam M81 i 82 w Wielkiej Niedźwiedzicy czy NGC 4565 (galaktyka Igła) w Warkoczu Bereniki. Kolejna obowiązkowa pozycja to tryplet Lwa - trzy galaktyki na obszarze ok 1 stopnia kątowego.

 

Masz jakieś mapy nieba? Aplikacje na telefon?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posiadam aplikacje na telefon jak bd pogoda będę szukać 81,82 w niedźwiedzicy szukałem wczoraj, ale było ledwo widoczne m51 więc dałem sobie spokój, a np. przedwczoraj super było widać ramiona trzeba było się wpatrywał dość długo, ale były tam :).

M31 bezpośrednio obok andromedy jest jakaś galaktyka, ale również jak po prawej stronie jest andromeda i przesuwne się w andromedzie, ale w lewo w przeciwnym kierunku mniej więcej tyle samo stopni też jest tam jakaś mgiełka, ale nie jestem pewien.

Co do map to posiadam tabele Wimmera v3 oraz Star walk 2 na telefon.

I z tym staram się działać.

Teraz tylko czekać na pogodę i atak,

A warunki mam dobre jadę do dziewczyny na wieś jedyna wada do latarnie, ale siadam w takim miejscu, że nie świecą po oczach mógłbym iść wyżej na górkę, ale się boję hehe parę razy tam byłem całkowita ciemność.

@edit

Coś czuję, że jak bd pogoda udam się na górę tam jest mrok, ale zasięg lepszy czuje że te ramiona będą widoczne ewidentnie.

Szczerze z tym teleskopem tam nie bylem jeszcze tylko z 70/900, ale wtedy nie wiedziałem gdzie jest andromeda, tylko Orion oraz warkocz w byku :D. Wtedy zrobił na mnie takie wow może dlatego, że pierwszy raz go zobaczyłem.

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ważna kwestia: jak słusznie zauważyłeś, okular pomiędzy 25 a 10 mm zrobił by robotę. Ta kitowa 25'tka jest całkiem ok, więc dopiero w drugiej kolejności zamienił bym ją na 2 cale. Do większości galaktyk, gromad i mgławic najbardziej potrzebujesz przyzwoitego 2 calowego okularu 13-17 mm, bo kitowa 10tka się do nich nie nadaje. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Ważna kwestia: jak słusznie zauważyłeś, okular pomiędzy 25 a 10 mm zrobił by robotę. Ta kitowa 25'tka jest całkiem ok, więc dopiero w drugiej kolejności zamienił bym ją na 2 cale. Do większości galaktyk, gromad i mgławic najbardziej potrzebujesz przyzwoitego 2 calowego okularu 13-17 mm, bo kitowa 10tka się do nich nie nadaje. 

Kitowa 10mm już dawno odłożyłem na bok kupiłem sw wa66 9mm Oraz orciaka 6mm głównie do planet i właśnie zastanawiam się nad czymś do ds między 12 a 17, ale jest ale zawsze jakieś..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.