Skocz do zawartości

Lornetka do obserwacji nieba i ptaków


WitN

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Chcę się przymierzyć do obserwacji nieba i ptactwa.

Poza fotografią temat optyki do dla mnie czarna magia.

Coś tam do tej pory czytałem o lornetkach do astroobserwacji i wyczytałem, że nikon 10x50 action jest do tego celu akurat a i sprawdzi się do obserwacji przyrodniczych (przynajmniej na początek)

Żeby w ogóle wiedzieć o czym rozmawiam pożyczyłem od kolegi lornetkę która na obudowie ma napis  58x84

i nijak nie mogę znaleźć informacji o czym mówią te dane (bo to przecieź nie 58x)

Pomoże ktoś coś?

Edytowane przez WitN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz statyw to bierz 10x50. Jak do ręki to 8x40 w przypadku nieba, bo do ptactwa nie ma to znaczenia.

Oczywiście 10x50 też niebo pooglądasz ale niestety po 10 min obserwacji już wszystko się trzęsie.

Tutaj masz dobrego nikona z serii ex:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16486-lornetka-nikon-action-ex-10x50-cf-statyw-i-adapter-zestaw/

Ja mam do ptaków i przyrody 8x40 (dla mnie liczył się ciężar/wielkość/wygoda) a do nieboa 7x50 ale w obu przypadkach obserwuje z ręki.

W przypadku obserwacji nieba każda lornetka na statywie pokaże znacznie więcej niż bez :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

 

ale moje pytanie dotyczyło czegoś innego

 

O czym mówi napis na obudowie lornetki którą pożyczyłem "58x84"?

 

bo przecież to nie 58 krotne powiększenie.

Jak bedę wiedział co to za parametry to mniej wiecej będę wiedział jak się mają do np tego nikona 10x50

Edytowane przez WitN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmierzyć średnice obiektywu i średnice źrenicy wyjściowej w okularze w mm ( to taka biała plamka) następnie podzielić jedno przez drugie i będziesz miał powiększenie. Jak to zrobić to bez problemu znajdziesz w sieci, wystarczy wpisać jak obliczyć powiększenie lornetki. Swoją drogą to ta lornetka jest nic niewarta, coś w rodzaju lornetek typu "Russia" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej zdjęcie tego cuda do forum bo z opisu jakiś cyferek nic nie wiemy.

ps.

Do ptaków znawcy od zawsze polecali lornetki 8x42,10x42 i 12x42.

Lornetka taka ma być w miarę jasna ale najważniejsze powinna być lekka. Podaj budżet jaki możesz wydać to coś doradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia tego cuda można znaleźć, wystarczy wpisać parametry w wyszukiwarkę, niektóre są nawet brandowane marką Nikon, choć w rzeczywistości są to czerwonookie plastiki-fantastiki. Dużo lepiej zobaczysz okiem nieuzbrojonym niż uzbrojonym w taką "lornetkę" i jeszcze jedno do ptactwa lornetka powinna być z ogniskowaniem centralnym, do astronomii może być dla każdego okularu oddzielnie. Parametry takie jak napisał kolega powyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WitN napisał:

O czym mówi napis na obudowie lornetki którą pożyczyłem "58x84"?

No cóż taki napis dla:

- osoby nieobeznanej w optyce lornetkowej będzie tylko wabikiem do zakupu, bo przecież to takie mega parametry, gdzie właśnie 58 ma sugerować ogromne powiększenie,

- dla osoby troczę bardziej doświadczonej w optyce lornetkowej będzie to sygnał ostrzegawczy - unikaj jak ognia.

 

Mam przeczucie, że w opisie "58x84" w najlepszym przypadku:

58 - to będzie pozorne pole widzenia, celowo umieszczone na pierwszym miejscu, aby sugerowało mega powiększenie,

84 - to rozmiar obiektywów, ale mierzony na zewnątrz tubusów (na zewnątrz tulei w której umieszcza się szkła obiektywów).

 

Podejrzewam, że lornetka ma faktyczne powiększenie coś z zakresu 10-12x, a obiektywy (szkło które jest użyteczne optycznie) 50-60mm.

Jeżeli do tego ma charakterystyczne rubinowo-pomarańczowe szkła obiektywów to optycznie bardzo kiepski sprzęt.

 

Sam kiedyś miałem lornetkę o wspaniałym opisie tj. o ile dobrze pamiętam 50x60 i pięknych cerwono-pomarańczowych obiektywach w których można przeglądać się jak w lustrze. W dzień jeszcze na siłę dało się coś zobaczyć, ale w nocy gołym okiem widziałem więcej gwiazd niż przez taka lornetkę. Dobrze, że była kiepska też mechanicznie bo szybko się rozleciała, więc mogłem później już kupić coś lepszego z "mizernym opisem" tj. parametrami 15x70.

 

Tak jak wcześniej koledzy pisali przedstaw foto tej 58x84 i podaj koniecznie budżet dla nowej lornetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.