Skocz do zawartości

Jak określacie seeing.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

 Screenshot_20190226-205239.thumb.png.620053213df7edf1417ece08427721e7.pngWitam u mnie od tygodnia pogoda dopisuje, aż normalnie sam nie dowierzam, ale przejdźmy do rzeczy jest tak ostatnio miałem wrażenie, że jest dobry seeing oglądając m51 widziałem ją super naprawdę ramiona mniam.

Dzisiaj z rana chmurki potem to rozwiało o 18 było clear więc teleskop miejscówka możliwie najciemniejsza widziałem tylko latarnię najbliższą z 20m ode mnie i do tego, jak siedziałem miałem ją z 2 metry niżej niż nogi więc po mojemu elegancko, lecz mogłem iść dalej ciemnej wiadomo lepiej, ale szmery itd... Po prostu się boję samemu a tak lubię najbardziej obserwować więc dalej nie poszedłem tu się czułem na skraju bezpieczeństwa.

Nie będę się rozpisywał co widziałem, bo wszystko było piękne nawet udało mi się galaktykę bodego odszukać.

Widać było drogę mleczną taki biały pył na niebie ogólnie z mojego doświadczenia seeing 5/5 jeszcze tak nie było temperatura - 1 a gwiazdy widziałem najniżej jak to możliwe dosłownie na samym dole jak określić taki seeing od 1 do 5 po waszemu.

Bo ostatnio przy 9 mm m51 pokazała ramiona a dzisiaj tylko niewyraźny placek, choć było exclusive jak dla mnie.

Dołączam screen Astro seeing.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się że trochę mylisz zasięg gwiazdowy i przejrzystość powietrza z seeingiem czyli turbulencjami atmosfery.

Wielokrotnie widziałem gwiazdy przy horyzoncie a seeing był tragiczny na poziomie 1/5. ( lub wg tej tabeli z meteoblue pewnie miał powyżej 2-2.5 sekundy łuku).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obserwacjach wizualnych seeing (jeśli jest kiepski) to przeszkadza przy powiększeniach >ok. 50x. Szczególnie wtedy daje się we znaki obserwatorom planet, Księżyca i ciasnych układów podwójnych. Przy obserwacjach mgławic i galaktyk gorszy seeing tak bardzo nie przeszkadza.

Seeing mierzy się w sekundach łuku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.