Jump to content
Dasionek

Jak określacie seeing.

Recommended Posts

 Screenshot_20190226-205239.thumb.png.620053213df7edf1417ece08427721e7.pngWitam u mnie od tygodnia pogoda dopisuje, aż normalnie sam nie dowierzam, ale przejdźmy do rzeczy jest tak ostatnio miałem wrażenie, że jest dobry seeing oglądając m51 widziałem ją super naprawdę ramiona mniam.

Dzisiaj z rana chmurki potem to rozwiało o 18 było clear więc teleskop miejscówka możliwie najciemniejsza widziałem tylko latarnię najbliższą z 20m ode mnie i do tego, jak siedziałem miałem ją z 2 metry niżej niż nogi więc po mojemu elegancko, lecz mogłem iść dalej ciemnej wiadomo lepiej, ale szmery itd... Po prostu się boję samemu a tak lubię najbardziej obserwować więc dalej nie poszedłem tu się czułem na skraju bezpieczeństwa.

Nie będę się rozpisywał co widziałem, bo wszystko było piękne nawet udało mi się galaktykę bodego odszukać.

Widać było drogę mleczną taki biały pył na niebie ogólnie z mojego doświadczenia seeing 5/5 jeszcze tak nie było temperatura - 1 a gwiazdy widziałem najniżej jak to możliwe dosłownie na samym dole jak określić taki seeing od 1 do 5 po waszemu.

Bo ostatnio przy 9 mm m51 pokazała ramiona a dzisiaj tylko niewyraźny placek, choć było exclusive jak dla mnie.

Dołączam screen Astro seeing.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje mi się że trochę mylisz zasięg gwiazdowy i przejrzystość powietrza z seeingiem czyli turbulencjami atmosfery.

Wielokrotnie widziałem gwiazdy przy horyzoncie a seeing był tragiczny na poziomie 1/5. ( lub wg tej tabeli z meteoblue pewnie miał powyżej 2-2.5 sekundy łuku).

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla amatora skala Antoniadiego w zupełności wystarczy. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy obserwacjach wizualnych seeing (jeśli jest kiepski) to przeszkadza przy powiększeniach >ok. 50x. Szczególnie wtedy daje się we znaki obserwatorom planet, Księżyca i ciasnych układów podwójnych. Przy obserwacjach mgławic i galaktyk gorszy seeing tak bardzo nie przeszkadza.

Seeing mierzy się w sekundach łuku.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No czyli jest tak że jestem totalnym laikiem heh i bardzo wiele nie wiem.

Dziekuje wa za odp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.