Skocz do zawartości

Spójrz mi w oczy - NGC2175 Monkey Head


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Hans napisał:

Zniekształcenie po lewej na dole to matryca nie w osi? W tej części fotki są większe niż w pozostałych rejonach.

 

Pozdrawiam.

chyba tak, nie poradziłem sobie na razie z tilterem, a ta asi ma krzywą matrycę.

 

Behlur, dzięki :)

Żeby Mateusz na mnie nie wskoczył - to jest pod Krakowem, widzę z okna kominy kombinatu, ale jest tu na pewno dużo ciemniej niż w centrum :)

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

Żeby Mateusz na mnie nie wskoczył - to jest pod Krakowem, widzę z ona kominy kombinatu, ale jest tu na pewno dużo ciemniej niż w centrum :)

I dużo ciemniej niż u mnie :P

 

Ogólnie bardzo fajny efekt, obróbka stonowana i przyjemna w odbiorze.

Niestety pomimo ditheringu widać pasy w tle. Ciekawe skąd. Może jest dryf między główną a prowadzącą tubą? Może spróbuj dać większą wartość ditheringu, to powinna lepiej sobie poradzić z tłem.

A tak przy okazji, to kiedyś pisałeś że bez guidingu nie możesz dać ditheringu. Ciekawe, na pewno w SGP nie ma takiej opcji? Maxim ma coś takiego, porusza montażem bez guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

A tak przy okazji, to kiedyś pisałeś że bez guidingu nie możesz dać ditheringu. Ciekawe, na pewno w SGP nie ma takiej opcji? Maxim ma coś takiego, porusza montażem bez guidera.

być może to ta opcja direct mount, ale nie wiem

 

image.png.02189477bf31014313f018cd6c821064.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie bardzo fajnie - robisz bardzo szybki progres, aż miło popatrzeć :)

 

Odnośnie pasów - to niestety bolączka CMOSów a w szczególności ASI178. W tym modelu kamery szczególnie doskwierają - niezależnie od gainu.

Sposoby na to są dwa - kalibracja darkami (trochę pomaga, ale nie na 100%) oraz dithering.

 

Tu ważne - jak zrobisz dithering tylko raz czy dwa i tylko o kilka pikseli to to nie pomoże. Musi to być wyraźny skok o kilkanaście, kilkadziesiąt pikseli powtórzony najlepiej 4-5 razy podczas sesji. Nie wiem jak to robi soft bo ja robię taki "ręczny dithering" ale w wersji opisanej przeze mnie praktycznie zawsze pomaga. 

Szum oczywiście jest ale pasy znikają.

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Lukasz83 napisał:

Zdjęcie bardzo fajnie - robisz bardzo szybki progres, aż miło popatrzeć :)

 

Odnośnie pasów - to niestety bolączka CMOSów a w szczególności ASI178. W tym modelu kamery szczególnie doskwierają - niezależnie od gainu.

Sposoby na to są dwa - kalibracja darkami (trochę pomaga, ale nie na 100%) oraz dithering.

 

Tu ważne - jak zrobisz dithering tylko raz czy dwa i tylko o kilka pikseli to to nie pomoże. Musi to być wyraźny skok o kilkanaście, kilkadziesiąt pikseli powtórzony najlepiej 4-5 razy podczas sesji. Nie wiem jak to robi soft bo ja robię taki "ręczny dithering" ale w wersji opisanej przeze mnie praktycznie zawsze pomaga. 

Szum oczywiście jest ale pasy znikają.

 

Mógłbyś zdradzić jak to robisz dokładnie? mam podobny problem z asi178 przez co 2 noce materiału już wylądowały w koszu :(

Przepraszam kuba, że tak u Ciebie w temacie. 

PS. Ładne zdjęcie, fajny detal, mięciutko, super :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Maetrik napisał:

Mógłbyś zdradzić jak to robisz dokładnie? mam podobny problem z asi178 przez co 2 noce materiału już wylądowały w koszu :(

Przepraszam kuba, że tak u Ciebie w temacie. 

PS. Ładne zdjęcie, fajny detal, mięciutko, super :)

 

 

To żaden sekret. Ponieważ automatyzacja mojego setupu jest minimalistyczna (jedynie koło filtrowe mam automatyczne :P) to ten dithering robię ręcznie, z pilota SynScan (bo montażu nawet z komputerem nie mam spiętego).

Jak planuję zrobić na przykład 2000 klatek po 5s, to co około 500 przychodzę, poprawiam kadr i daję trochę "do góry i w lewo". Następnym razem do dołu, przy następnej korekcie w prawo. Zupełnie losowo ale dość znacznie o kilkadziesiąt pikseli.

Cały czas mam podgląd z kamery praktycznie LIVE na ekranie komputera więc widzę zmiany które wprowadzam w czasie rzeczywistym :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

 

Odnośnie pasów - to niestety bolączka CMOSów a w szczególności ASI178

Ale dziwne jest to, że tutaj mamy zdjęcie z ASI1600. Ja w tej kamerze nie stosuje ditheringu i guidingu i mam dryf montażu, a pasy się nie pojawiają. Gdyby to była 178 to byłoby zrozumiałe a tak to bardzo dziwne zachowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia 

ASI 1600 jest mega wrażliwa na brak ditheru, asi 178 nie za bardzo lub wręcz mało. Może to zależy od skali, czyli od tuby. Pokazywana niedawno M81 nie miała ditheringu - bo nie miała w ogóle prowadzenia - i nie miała najmniejszych śladów. W każdym razie wolę z ditheringiem i tu był zastosowany dithering.

 

Przy okazji nie chce się spierać o rację,ni eo to chodzi, ale kalibracja monitora polega własnie na tym, żeby nie wypalał oczu jeśli pracujemy w ciemnym pomieszczeniu. Kalibruje się nie tylko kolory ale i jasność. Mam monitor kalibrowany sprzętowo pod obróbkę foto, bo zajmowałem się fotografią zawodowo przez jakiś czas (stary ale poczciwy NEC z matrycą IPS i programowalnym LUTem).

 

Jeśli robię dither to robię w SGP small lub medium co 5 klatek, czyli to zdjęcie powyżej miało 25 ditherów.

 

 

P.S> inna sprawa, że mnie uciekał kard przy tej M81 więc pewnie tak jakbym dither miał..

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kubaman napisał:

ale kalibracja monitora polega własnie na tym, żeby nie wypalał oczu jeśli pracujemy w ciemnym pomieszczeniu.

Jeśli o mnie chodzi, to monitor wcale nie wypala mi oczu, ogólnie jest dość ciemny jak na "dzisiejsze standardy", a ma ok 10 lat i jest to zwykły monitor, choć nie z tych najtańszych. Mimo to doskonale pokazuje co się dzieje w cieniach, pokazuje odcienie szarości praktycznie od najciemniejszych poziomów. Monitor nie powinien "obcinać histogramu" z lewej strony, ukrywając kilka/kilkanaście najciemniejszych odcieni. Tak się chyba musi dziać u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zupełny off top, ale jeśli czarny ma być czarny, to nie może świecić. Skoro jestem na monitorze w stanie rozpoznać różnicę w tle przy zmianie histogramu w czerniach z 0 na 2 to mam dobrze wyregulowany monitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kubaman napisał:

To jest zupełny off top, ale jeśli czarny ma być czarny, to nie może świecić.

Jeśli mówimy o astrofotografiach, to czarny nie ma być nigdy czarny :)

23 minuty temu, kubaman napisał:

Skoro jestem na monitorze w stanie rozpoznać różnicę w tle przy zmianie histogramu w czerniach z 0 na 2 to mam dobrze wyregulowany monitor.

Jeśli rozróżniasz takie różnice, to nie rozumiem czemu nie widzisz różnicy między 5 a 7, jaka jest mniej więcej na tych pasach.

Sorry za ot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LibMar napisał:

A spróbuj obniżyć prędkość przesyłania (w SharpCapie jest to Turbo USB)? Jak miałem jeszcze ASI178MM-c różnica była diametralna.

ja generalnie mam już najniżej jak się da, bo PHD2 ma jakiś problem ze sterownikami i zwiesza mi kamery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.