Skocz do zawartości

All sky plate slove - problemy


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do użytkowników tego programu. Ogólnie wydaje się bardzo obiecujący, ale mam dwa problemy.

Łączę go z Maximem oraz montażem (EQMod). Po połączeniu montażu z ASPS (równocześnie połączony jest z maximem), silniki montażu wydaje dziwne, ciche dźwięki, podejrzewam że ciągle włącza i wyłącza się tracking albo coś się resetuje. Podejrzewam że jakoś programy gryzą się ze sobą. Ale dziwi mnie to, bo EQMod powinien radzić sobie z wieloma programami połączonymi na raz. Gdy ASPS jest połączony z montażem, to nie da się zrobić goto (montaż jedzie bardzo wolno, bo bez przerwy te silniki coś robią). Po wyłączeniu programu jest ok. Zaznaczam, że ASPS poprawnie odczytuje współrzędne z montażu, oraz wykonuje synchronizację.

 

Druga sprawa to że po poprawnym plateslove i wykonaniu synchronizacji jest błąd jakiś 10-30'. Tak jakby niezgodność w J200 i JNow? Takie mam podejrzenie. W każdym razie synchronizacja ma wyraźny offset (po dwukrotnej widać to samo).

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Łączę go z Maximem oraz montażem (EQMod). Po połączeniu montażu z ASPS (równocześnie połączony jest z maximem), silniki montażu wydaje dziwne, ciche dźwięki, podejrzewam że ciągle włącza i wyłącza się tracking albo coś się resetuje. Podejrzewam że jakoś programy gryzą się ze sobą.

A jednak nic się nie gryzie - to sam ASPS robi ten problem. Odłączyłem Maxima i pozostawiłem połączony jedynie ASPS - efekt jest taki sam, czyli ciągłe, dziwne dźwięki silników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Mi problemy stwarzal z neq6 po zaznaczeniu connect mount. Coś się zapetlalo i nie działał. Bez tej opcji wszystko ok. Z automatu zbierał klatki z Maxima. 

 

Connect maxim dl camera zaznacozne.

Właśnie mam taką sytuację. Montaż robi coś dziwnego po zaznaczeniu connect. A w takim razie jak go synchronizujesz? Przepisujesz współrzędne do Maxima? To chyba niezbyt wygodne...

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Pewnie niewiele moja odpowiedź pomoże ale... Miałem ten program, również wydawał mi się obiecujący, również miałem z nim identyczne problemy. Wywaliłem, używam PlateSolve2.

No dobra, ale w tym PlateSlove2 nie widzę ani połączenia z Maximem/kamerą, ani z montażem. Mogę sobie otworzyć zdjęcie z pliku i przekopiować współrzędne. To już więcej mogę zrobić w ASPS, bo chociaż mi ekspozycję sam wykona. Ne widzę przewagi w PS2, może mi ją wskażesz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszW napisał:

No dobra, ale w tym PlateSlove2 nie widzę ani połączenia z Maximem/kamerą, ani z montażem. Mogę sobie otworzyć zdjęcie z pliku i przekopiować współrzędne. To już więcej mogę zrobić w ASPS, bo chociaż mi ekspozycję sam wykona. Ne widzę przewagi w PS2, może mi ją wskażesz? :)

To faktycznie może być problem. PlateSolve2 udostępnia API za pomocą którego programy mogą się z nim komunikować, tak samo jak to robi na przykład PHD2. SGPro bez problemu używa PlateSolve2 do znalezienia współrzędnych na niebie, na maxima raczej nie ma co liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z tych programów ma API. 

Asps zrobi plate solve "blind", za to jest wolniejszy. Platesolve2 jest szybki, ale musi mieć podane przybliżone położenie kadru. Platesolve2 myli się w pobliżu bieguna.

Asps wewnętrznie korzysta z kodu astrometry.net i ma tą dodatkową zaletę, że oblicza dane wcs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bujarek napisał:

Platesolve2 jest szybki, ale musi mieć podane przybliżone położenie kadru.

Jak bardzo przybliżone? Mi chodzi o program który trafi przy niedbałym ustawieniu montażu do pozycji startowej. PinPoint z Maxima zupełnie tego nie ogarnia. PS2 da radę?

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

To faktycznie może być problem. PlateSolve2 udostępnia API za pomocą którego programy mogą się z nim komunikować, tak samo jak to robi na przykład PHD2. SGPro bez problemu używa PlateSolve2 do znalezienia współrzędnych na niebie, na maxima raczej nie ma co liczyć.

No właśnie. Czyli do Maxima raczej bez sensu. Ehh, muszę w końcu tego SGP spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Jak bardzo przybliżone? Mi chodzi o program który trafi przy niedbałym ustawieniu montażu do pozycji startowej. PinPoint z Maxima zupełnie tego nie ogarnia. PS2 da radę?

Tak, liczy po spirali, dużo szybciej niż PinPoint. Jest też taki fajny plugin do Maxima:

http://www.astrogeeks.com/AstroGeeks/andre/ps2_plugin/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

A co to? :) 

Potrzebne np do kalibracji koloru excalibratororem. 

 

Z doświadczenia z neq6, nie wiem jeszcze jak z cem60. 

PS2 działa mi z SGP3 bez problemu, rozpoznaje nawet strzały po 5, 6 kadrów obok. Przy większym przesunięciu u mnie się gubil. Jak nie odnajdzie się po 1minucie to odpuszczam i biorę ASPS. 

ASPS na moim astro px Pentium core2duo :-) mieli ślepy strzał do 90s, skala 1.9"/px. 

 

Pomimo niepodlacoznego montażu w ASPS program robi bez problemu synchronizację w eqmod. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tayson napisał:

Asps łączy się z maximem i przez niego zbiera klatki, a synchronizację robi do eqmoda. 

Dobra, chyba sam znalazłem o co chodzi. Musi być zaznaczone Synchronize ASCOM mount, ale Connect mount już nie! Wówczas wszystko działa świetnie, montaż zachowuje się normalnie, a synchronizacja jest dokonywana. Jedyna wada że program nie zna wstępnej pozycji i trochę dłużej szuka, ale wciąż poniżej 2 min.

Zastanawiam się jeszcze po co jest opcja "on succesfull click & plate slove, execute sync mount". Bo przycisk "clisk,slove & sync" robi wszystko co trzeba.

image.png.0cedd9600ec0871257054ea9bf9c8f40.png

Zmniejszył się też ten offset, o którym pisałem (błąd synchronizacji), ale wciąż występuje.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.