Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, krzysiek81 napisał:

Tu przedewszystkim trzeba zrozumieć różnice między produkcją masową a jednostkową, niestety obróbka skrawaniem w formie jednostkowej była, jest i będzie droga, a nawet bardzo droga bo już zaczyna brakować fachowców obsługujących manualne tokarki. 

Tak, jednostkowa cena rynkowa obróbki skrawaniem jest droga. Za droga dla nas, astromiłośników. Dlatego szukamy możliwości, jak tą cenę "urealnić". Janusz był taką możliwością - jego działalność była swego rodzaju misją społeczną, dzięki niemu tysiące ludzi było zaopatrywane w złączki w przystępnych cenach. Wiele osób zleca też różne rzeczy "na fuchę" znajomym. Sam tak wykonuję niektóre frezowane elementy w niskiej cenie, bo gdyby mi przyszło zapłacić cenę "rynkową", to mógłbym zapomnieć o jakimkolwiek ATM. "Normalny świat usług tokarskich" nie jest dla nas, jest za drogi.

Godzinę temu, krzysiek81 napisał:

Mateusz W akurat nie masz o tym zielonego pojęcia

Wybacz, ale skąd możesz wiedzieć, czy mam o tym pojęcie, czy nie?

28 minut temu, count.neverest napisał:

Z drugiej strony można sobie pomyśleć, że po obu stronach takiej złączki wieszamy kamerę i optykę np. za 5000 każde. Czy dywagacja o tym, czy złączka powinna kosztować 30 czy 60 zł ma sens?

Uwierz mi, że ma sens. I nie rozmawiamy tu o 30 i 60 zł.

 

Mój wpis ma charakter ogólny, nie odnoszę się tu do nikogo konkretnego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz sorry jak byś miał pojęcie to nie wymagałbyś kupna złączki za 50zł do tego posiadając taką wiedzę sam byś ją wykonał. Sam przed laty zamówiłem u Janusza pająk, obejmy, i wyciąg płacąc za wszystko bodajże niecałe 400zł,pamiętam jak dwa razy upewniałem się czy aby nie pomylił się z ceną, niestety te czasy już nie wrócą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tom-cio napisał:

Nachodzi mnie to zawsze, jak wchodzę do marketu i widzę: PROMOCJA 25% jogurtu GRATIS. I "zalewa mnie", jak przypomnę sobie, ile ten jogurt kosztował przed promocją:g:

To nie taka promocja. Janusz miał po prostu jakiś bardzo dobry układ z galwanizernią i robili mu to za grosze. Kiedyś przyniosłem do wyczernienia kilka sporych części na koło filtrowe - zapłaciłem jakieś 30 zł. W normalnym zakładzie chcieli za to jakieś 200 zł.

Nie wiem, gdzie czernisz swoje złączki, ale może też udałoby Ci się wejść z kimś w dobry układ i mieć tanie czernienie? Wszyscy byliby szczęśliwi, bo już byłoby trochę taniej na sumarycznej cenie.

18 minut temu, krzysiek81 napisał:

tego posiadając taką wiedzę sam byś ją wykonał

Do tego jeszcze potrzeba sprzętu :) No niestety, ale robiąc dla siebie kilkanaście złączek w roku raczej mi się nie opłaci.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, qurcze - mówimy o prowadzeniu oficjalnego biznesu, wystawianiu faktur i płaceniu podatków! Fuchę możesz sobie zlecić na własny użytek, ale nie dla produkcji seryjnej lub chociaż seryjnej-jednostkowej. Dobry galwanizer startuje właśnie z 2 stufkami za wkład i jeszcze trzeba do niego 2x podjechać. Dlatego też każdorazowo musi mi się nazbierać 10 złączek żeby czernienie miało finansowy sens. Zdarzyło mi się, że Klient zapłacił 200zł za wyczernienie 1 małej złączki bo... mu się spieszyło. Ale to pewnie 1x w roku. Nie tędy droga.

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tom-cio napisał:

Mateusz, qurcze - mówimy o prowadzeniu oficjalnego biznesu, wystawianiu faktur i płaceniu podatków! Fuchę możesz sobie zlecić na własny użytek, ale nie dla produkcji seryjnej lub chociaż seryjnej-jednostkowej. Dobry galwanizer startuje właśnie z 2 stufkami za wkład i jeszcze trzeba do niego 2x podjechać. Dlatego też każdorazowo musi mi się nazbierać 10 złączek żeby czernienie miało finansowy sens. Zdarzyło mi się, że Klient zapłacił 200zł za wyczernienie 1 małej złączki bo... mu się spieszyło. Ale to pewnie 1x w roku. Nie tędy droga.

Chodzi mi o to, że może gdzieś dałbyś radę uzyskać lepsze warunki. A może ktoś na forum ma dobre kontakty z jakąś galwanizernią lub co byłoby kapitalne - sam prowadzi taki zakład? Może los się do nas uśmiechnie?

A może, gdy przybędzie Ci zleceń i będziesz mógł zanosić np 20 zamiast 10 złączek, to cena za sztukę drastycznie spadnie?

Działaj, rozwijaj się i może będzie coraz lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A jak mamy zarabiać skoro klienci oczekują cen niższych, niż za granicą? :) Zaklęte koło. Mało zarabiamy, bo nie lubimy płacić. Nie lubimy płacić, bo mało zarabiamy. 

Tu nie chodzi o to czy ktoś lubi płacić czy mało zarabia. Chodzi o małą wartość nabywczą naszej złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Chodzi mi o to, że może gdzieś dałbyś radę uzyskać lepsze warunki. A może ktoś na forum ma dobre kontakty z jakąś galwanizernią lub co byłoby kapitalne - sam prowadzi taki zakład? Może los się do nas uśmiechnie?

A może, gdy przybędzie Ci zleceń i będziesz mógł zanosić np 20 zamiast 10 złączek, to cena za sztukę drastycznie spadnie?

Działaj, rozwijaj się i może będzie coraz lepiej :)

Uwierz mi na słowo - nie jestem człowiekiem pazernym. Całe życie zarabiałem małą łyżeczką i starałem się, żeby było ciągle, a nie dużo od czasu do czasu.

Jeśli złączek będzie całe wiadro, to pewnie będzie taniej, ale po przeciwnej stronie barykady są terminy. Nie można czekać miesiąca, żeby nazbierało się więcej, bo taniej... i znów wieczny balans.

A z galwanizacją jak i podobnymi usługami, wszyscy chcą żeby im podzlecać cały pociąg 1x w miesiącu. Im mniejsze zamówienia, tym jesteś traktowany mniej poważnie. Jak sam zauważyłeś - takie czasy. Staram się znaleźć złoty środek, ale nie zawsze wychodzi jak we wstępnych założeniach.

Oby nigdy nie skończyło się jak u Kolegi Krzysiek81 - DUŻO ZDROWIA i szybkiego powrotu do pełnej sprawności!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam do nikogo nie czuje urazy, chciałem tylko przedstawić swój punkt widzenia jako człowieka mającego troszkę pojęcia w tej branży, dodatkowo życzę powodzenia Tomkowi jak i Mitkowi w uzupełnieniu pustki jaka pozostała po śmierci Janusza dla dobra amatorskiej astronomii w Polsce

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, widzę że już nie muszę robić zdjęć i pokazywać na forum, to co pokazał Tomasz to jeden z moich wyciągów. Jak widać wykonanie i pomysł rewelacja!

edit: o już są dwa wyciągi :)

Edytowane przez Amper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Amper napisał:

O, widzę że już nie muszę robić zdjęć i pokazywać na forum, to co pokazał Tomasz to jeden z moich wyciągów. Jak widać wykonanie i pomysł rewelacja!

Dzięki. Mam więcej takich fotek, ale "przyjemności" trzeba dozować :rofl:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, krzysiek81 napisał:

Swoją drogą służę pomocą  wraz ze swoim kolegą Mateuszem w projektowaniu teleskopów ATM praktycznie bezinteresownie, niech ta umierająca dziedzina przetrwa mimo napływu masowej produkcji z Chin. 

Świetnie. Mogę od czasu do czasu wesprzeć inicjatywę w miarę możliwości i wolego czasu:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Skorzystałem z usług i jestem bardzo zadowolony. Przedstawiłem rysunek w paincie tego, co bym chciał mieć. Pan Tomasz od razu wprowadził poprawki do projektu wynikające z Jego dużego doświadczenia. Finalnie mam złączkę, która idealnie pasuje do mojego EDka :)

Polecam!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.