Jump to content

Recommended Posts

24 minuty temu, krzysiek81 napisał:

Tu przedewszystkim trzeba zrozumieć różnice między produkcją masową a jednostkową, niestety obróbka skrawaniem w formie jednostkowej była, jest i będzie droga, a nawet bardzo droga bo już zaczyna brakować fachowców obsługujących manualne tokarki. 

Tak, jednostkowa cena rynkowa obróbki skrawaniem jest droga. Za droga dla nas, astromiłośników. Dlatego szukamy możliwości, jak tą cenę "urealnić". Janusz był taką możliwością - jego działalność była swego rodzaju misją społeczną, dzięki niemu tysiące ludzi było zaopatrywane w złączki w przystępnych cenach. Wiele osób zleca też różne rzeczy "na fuchę" znajomym. Sam tak wykonuję niektóre frezowane elementy w niskiej cenie, bo gdyby mi przyszło zapłacić cenę "rynkową", to mógłbym zapomnieć o jakimkolwiek ATM. "Normalny świat usług tokarskich" nie jest dla nas, jest za drogi.

Godzinę temu, krzysiek81 napisał:

Mateusz W akurat nie masz o tym zielonego pojęcia

Wybacz, ale skąd możesz wiedzieć, czy mam o tym pojęcie, czy nie?

28 minut temu, count.neverest napisał:

Z drugiej strony można sobie pomyśleć, że po obu stronach takiej złączki wieszamy kamerę i optykę np. za 5000 każde. Czy dywagacja o tym, czy złączka powinna kosztować 30 czy 60 zł ma sens?

Uwierz mi, że ma sens. I nie rozmawiamy tu o 30 i 60 zł.

Mój wpis ma charakter ogólny, nie odnoszę się tu do nikogo konkretnego.

Mateusz sorry jak byś miał pojęcie to nie wymagałbyś kupna złączki za 50zł do tego posiadając taką wiedzę sam byś ją wykonał. Sam przed laty zamówiłem u Janusza pająk, obejmy, i wyciąg płacąc za wszystko bodajże niecałe 400zł,pamiętam jak dwa razy upewniałem się czy aby nie pomylił się z ceną, niestety te czasy już nie wrócą

2 godziny temu, MateuszW napisał:

... Czernienie gratis...

Nachodzi mnie to zawsze, jak wchodzę do marketu i widzę: PROMOCJA 25% jogurtu GRATIS. I "zalewa mnie", jak przypomnę sobie, ile ten jogurt kosztował przed promocją:g:

• Like 1

Posted (edited)
9 minut temu, Tom-cio napisał:

Nachodzi mnie to zawsze, jak wchodzę do marketu i widzę: PROMOCJA 25% jogurtu GRATIS. I "zalewa mnie", jak przypomnę sobie, ile ten jogurt kosztował przed promocją:g:

To nie taka promocja. Janusz miał po prostu jakiś bardzo dobry układ z galwanizernią i robili mu to za grosze. Kiedyś przyniosłem do wyczernienia kilka sporych części na koło filtrowe - zapłaciłem jakieś 30 zł. W normalnym zakładzie chcieli za to jakieś 200 zł.

Nie wiem, gdzie czernisz swoje złączki, ale może też udałoby Ci się wejść z kimś w dobry układ i mieć tanie czernienie? Wszyscy byliby szczęśliwi, bo już byłoby trochę taniej na sumarycznej cenie.

18 minut temu, krzysiek81 napisał:

tego posiadając taką wiedzę sam byś ją wykonał

Do tego jeszcze potrzeba sprzętu :) No niestety, ale robiąc dla siebie kilkanaście złączek w roku raczej mi się nie opłaci.

Edited by MateuszW

Mateusz ja też nie mam takich możliwości po za pracą z powodu braku dostępu do obrabiarek, w pracy natłok obowiązków co za tym idzie niemożliwość wykonania żadnej fuchy. 

Mateusz, qurcze - mówimy o prowadzeniu oficjalnego biznesu, wystawianiu faktur i płaceniu podatków! Fuchę możesz sobie zlecić na własny użytek, ale nie dla produkcji seryjnej lub chociaż seryjnej-jednostkowej. Dobry galwanizer startuje właśnie z 2 stufkami za wkład i jeszcze trzeba do niego 2x podjechać. Dlatego też każdorazowo musi mi się nazbierać 10 złączek żeby czernienie miało finansowy sens. Zdarzyło mi się, że Klient zapłacił 200zł za wyczernienie 1 małej złączki bo... mu się spieszyło. Ale to pewnie 1x w roku. Nie tędy droga.

• Like 3

A swoją drogą w tokarstwie tak się kończy rutyna i pośpiech, przeciętne ścięgno j jego dwuetapowa rekonstrukcja oraz do tej pory 6 miesięcy leczenia 

IMG_20190413_114810.jpg

IMG_20190208_174118.jpg

• Sad 1

6 minut temu, Tom-cio napisał:

Mateusz, qurcze - mówimy o prowadzeniu oficjalnego biznesu, wystawianiu faktur i płaceniu podatków! Fuchę możesz sobie zlecić na własny użytek, ale nie dla produkcji seryjnej lub chociaż seryjnej-jednostkowej. Dobry galwanizer startuje właśnie z 2 stufkami za wkład i jeszcze trzeba do niego 2x podjechać. Dlatego też każdorazowo musi mi się nazbierać 10 złączek żeby czernienie miało finansowy sens. Zdarzyło mi się, że Klient zapłacił 200zł za wyczernienie 1 małej złączki bo... mu się spieszyło. Ale to pewnie 1x w roku. Nie tędy droga.

Chodzi mi o to, że może gdzieś dałbyś radę uzyskać lepsze warunki. A może ktoś na forum ma dobre kontakty z jakąś galwanizernią lub co byłoby kapitalne - sam prowadzi taki zakład? Może los się do nas uśmiechnie?

A może, gdy przybędzie Ci zleceń i będziesz mógł zanosić np 20 zamiast 10 złączek, to cena za sztukę drastycznie spadnie?

Działaj, rozwijaj się i może będzie coraz lepiej :)

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A jak mamy zarabiać skoro klienci oczekują cen niższych, niż za granicą? :) Zaklęte koło. Mało zarabiamy, bo nie lubimy płacić. Nie lubimy płacić, bo mało zarabiamy. 

Tu nie chodzi o to czy ktoś lubi płacić czy mało zarabia. Chodzi o małą wartość nabywczą naszej złotówki.

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Chodzi mi o to, że może gdzieś dałbyś radę uzyskać lepsze warunki. A może ktoś na forum ma dobre kontakty z jakąś galwanizernią lub co byłoby kapitalne - sam prowadzi taki zakład? Może los się do nas uśmiechnie?

A może, gdy przybędzie Ci zleceń i będziesz mógł zanosić np 20 zamiast 10 złączek, to cena za sztukę drastycznie spadnie?

Działaj, rozwijaj się i może będzie coraz lepiej :)

Uwierz mi na słowo - nie jestem człowiekiem pazernym. Całe życie zarabiałem małą łyżeczką i starałem się, żeby było ciągle, a nie dużo od czasu do czasu.

Jeśli złączek będzie całe wiadro, to pewnie będzie taniej, ale po przeciwnej stronie barykady są terminy. Nie można czekać miesiąca, żeby nazbierało się więcej, bo taniej... i znów wieczny balans.

A z galwanizacją jak i podobnymi usługami, wszyscy chcą żeby im podzlecać cały pociąg 1x w miesiącu. Im mniejsze zamówienia, tym jesteś traktowany mniej poważnie. Jak sam zauważyłeś - takie czasy. Staram się znaleźć złoty środek, ale nie zawsze wychodzi jak we wstępnych założeniach.

Oby nigdy nie skończyło się jak u Kolegi Krzysiek81 - DUŻO ZDROWIA i szybkiego powrotu do pełnej sprawności!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Like 4

Teraz tak dla rozluźnienia atmosfery :) Te białe ciapki to... kurz :)

ZlaczkiDekle.thumb.jpg.763e0c364289f47e8934e4880d70f32a.jpg

• Like 4

Ja tam do nikogo nie czuje urazy, chciałem tylko przedstawić swój punkt widzenia jako człowieka mającego troszkę pojęcia w tej branży, dodatkowo życzę powodzenia Tomkowi jak i Mitkowi w uzupełnieniu pustki jaka pozostała po śmierci Janusza dla dobra amatorskiej astronomii w Polsce

• Like 3

Przedstawiam przyspieszoną i przybliżoną relację z modyfikacji wyciągu okularowego z ClampingRing'u na gwint.

1). Nacinanie gwintu wewnętrznego w precyzyjnie wycentrowanym DrawTube

NacGwWyciagu.jpg.5df24844830bf7f04039125bb7c91704.jpg

2). Prawie gotowe

SIgwint.jpg.668d9ac25a65a1572819435bc338fe9f.jpg

3). Reduktor TeleVue z oryginalną tuleją, zaprojektowaną, wytoczoną i wyczernioną nową złączką

SIgwZlRed.jpg.ce708a408be97d395db88e0c7140da96.jpg

4). Gwintowana złączka na miejscu, no prawie na miejscu...

SIgwZlaczka.jpg.dc0ff1a27579114cad6bf660fc011a50.jpg

5). Teraz już gotowe. TeleVue osadzony bezluzowo na kołnierzu wyciągu. 

SIgotowe.jpg.18589d2b8e90525d6665987d169ebcff.jpg

Wiem, teraz zapytacie o koszt. 150zł+Vat. Jakby ktoś dopytywał dalej - cały proces myślowy i projekt GRATIS :)

• Like 9

W mniejszym wyciągu też można :) Tutaj można z powrotem włożyć ClampingRing ze śrubkami i używać tradycyjnie:flirt:, czyli na 2 sposoby!

Wyc2.jpg.240c1df5e8d81a5de174a0b0b484e633.jpg

Wyc2gotowe.jpg.1def4828cc5e805631c05d01ee73d9c8.jpg

• Like 6

Posted (edited)

O, widzę że już nie muszę robić zdjęć i pokazywać na forum, to co pokazał Tomasz to jeden z moich wyciągów. Jak widać wykonanie i pomysł rewelacja!

edit: o już są dwa wyciągi :)

Edited by Amper
  • Like 1

1 minutę temu, Amper napisał:

O, widzę że już nie muszę robić zdjęć i pokazywać na forum, to co pokazał Tomasz to jeden z moich wyciągów. Jak widać wykonanie i pomysł rewelacja!

Dzięki. Mam więcej takich fotek, ale "przyjemności" trzeba dozować :rofl:

• Like 2

Swoją drogą służę pomocą  wraz ze swoim kolegą Mateuszem w projektowaniu teleskopów ATM praktycznie bezinteresownie, niech ta umierająca dziedzina przetrwa mimo napływu masowej produkcji z Chin. 

• Like 2

8 minut temu, krzysiek81 napisał:

Swoją drogą służę pomocą  wraz ze swoim kolegą Mateuszem w projektowaniu teleskopów ATM praktycznie bezinteresownie, niech ta umierająca dziedzina przetrwa mimo napływu masowej produkcji z Chin. 

Świetnie. Mogę od czasu do czasu wesprzeć inicjatywę w miarę możliwości i wolego czasu:)

• Like 1

A ja złączkę zamówiłem, odebrałem i jestem bardzo zadowolony z jakości i ceny ( taniej i lepiej już być nie może) . Bardzo sympatyczny kontakt telefoniczny i osobisty. To nie jest gość z tokarką, to pasjonat !

• Like 1

Witajcie,

Oprócz serwisowania, dorabiania i modyfikowania różnych części zamierzam sukcesywnie rozszerzać ofertę produktów tzw. gotowych, ale jednak "szytych na miarę", czyli do stosowania spersonalizowanego pod konkretną, indywidualną potrzebę i zastosowanie.

I właśnie pewien sympatyczny Gość zapytał, czy można wykonać  RĘCZNY  2" FOKUSER  HELIKALNY z blokadą  i ClampingRingiem do zastosowania z bino. Projekt i kilka konkretnych modyfikacji zajęły chwilę, ale uwzględniły wszystkie sugestie Zamawiającego, tj. rozstaw otworów montażowych, średnicę i długość DrawTube. Wewnątrz tubusika, na przedłużeniu głębokości okularu/bino znajduje się specjalny gwint antyodblaskowy.

Oto efekt.

FokHelik1.jpg.9e9732c7f352cc4cef3a93c90ccae640.jpg

FokHelik2.jpg.90fd8fff7a2e6259842819e367d0eb42.jpg

FokHelik3.jpg.0bf93bdc070298b5830ebd162778b257.jpg

Oczywiście fokuser może być zakończony np. gwintem M48 lub T2.

Cena od 300zł, w zależności od wielkości płyty montażowej, długości i rodzaju wykończenia tubusika etc.

pozdrawiam, Tomasz

• Like 8

Świetnie,gratulacje,już myślałem że jestem skazany na długie poszukiwania na forach.Piszę już na pv,o co chodzi

• Like 1

Posted (edited)

Dzisiaj rozmawiałem z Panem Tomkiem. Bardzo życzliwa i bardzo miła osoba, która służyła mi swoimi cennymi radami.

Gorąco polecam i pozdrawiam Pana Tomka. 

Edited by czarny1979
  • Like 1
  • Thanks 1