Skocz do zawartości

Jowisz 2019


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za miłe słowa. Zdjęcie jest złożeniem kanałów LRGB nagrywanych pomiędzy 6:17 a 6:23.

Na fotce, aż tak dobrze tego nie widać jak przez teleskop, ale porównując do zeszłego roku to: właściwie zniknął północny pas umiarkowany - NTB (North Temperate Belt), zwęziła się trochę tropikalna strefa południowa - STrZ (South Tropical Zone), przynajmniej w okolicy wielkiej czerwonej plamy - GRS. Strefa równikowa - EZ (Equatorial Zone) natomiast nabrała brązowo-żółtego zabarwienia.

Udanych obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mi się wydawało że pasa równikowego brakuje. Jowisza przez telepa pierwszy raz w tym roku widziałem właśnie dziś rano. Z braku laku, czy też raczej balkonu, obserwowałem przez okno. Jakość obrazu była oczywiście fatalna i nie byłem pewien czy rzeczywiście pas się schował czy go zwyczajnie nie widzę. Czytałem gdzieś że zanik pasów to zjawisko okresowe powtarzające się cyklicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

GSO 12" na Dobsonie, do tego EOS550D przez nosek i Barlow GSO x2. Jowisz z dziś, ok. 4:00 rano, dwa stacki z dwóch ok. 30sek. filmów fullHD, przycięte do 640x480, program AS na domyślnych, atmosfera mocno pływa, Jowisz maks. 15 stopni nad horyzontem, ISO 1600.

 

Stacki są nieostre - jestem bardzo początkujący w tym temacie, więc pytanie, czy to ja robię "coś" źle, czy to ograniczenia sprzętu? Zestaw jest budżetowy, montaż azymutalny, kręcę lustrzanką, które podobno nie są optymalne do planet, ale boję się, że tak słaby efekt to po prostu kwestia źle ustawionej ostrości lub innych szkolnych błędów.

 

"https://pasteboard.co/Ib15utj.png"

"https://pasteboard.co/Ib164QS.png"

 

Edytowane przez tryglav666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemo23 niezły Jowisz, ale chyba przeciągnąłeś łączny czas ekspozycji. Suma pojedynczych klatek dla Jowisza powinna byc max 90 sekund. Powyżej łapiesz obrót planety i stack rozmywa szczegóły. Zrób stack z klatek które sumują się do max 90s albo użyj WinJupos żeby "odkręcić" klatki powyżej 90 sekundy. Jest potencjał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 24.04.2019 o 20:25, Przemo23 napisał:

Akurat największą przeszkodą w "łapaniu" u nas planet jest seeing. Zawsze nagrywam 60cio sekundowe aviki i moim zdaniem nie da się więcej z tego wyciągnąć - tak by szum nie dominował.

A ile takich avikow 60s robisz? 

Potem takie stacki składasz w jedna fotkę?

Myślałem, że można dłuższe aviki kręcić.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywam 60s na każdy kanał.

Po kolei L, R, G, B i znowu L, R, G, B - kilka takich sesyjek. Następnie składam na szybko i patrzę, która wyszła najlepiej.

Pewnie, ze można kręcić dłuższe sesje i derotować w Winjuposie.

Ja, dla mojego zestawu, przetestowałem kiedyś testy z różnej długości avikami i uważam, że 1. minutowe nagrania wychodzą najlepiej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2019 o 20:25, Przemo23 napisał:

Akurat największą przeszkodą w "łapaniu" u nas planet jest seeing. Zawsze nagrywam 60cio sekundowe aviki i moim zdaniem nie da się więcej z tego wyciągnąć - tak by szum nie dominował.

Ile tych AVI ków 60 sekundowych trzeba  zrobić aby coś sensownego zarejestrować  ? I w jakim programie najlepiej je składać i obrabiac  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, count.neverest napisał:

Czy zauważasz wyraźną różnicę pomiędzy RBG a LRGB? Ja akurat RGB robię tylko z R i B. 

Robiłem kilka razy próby i lepiej wychodzi L (nagrany) od później wygenerowanego z poszczególnych kanałów RGB.

 

1 godzinę temu, Meiser napisał:

Ile tych AVI ków 60 sekundowych trzeba  zrobić aby coś sensownego zarejestrować  ? I w jakim programie najlepiej je składać i obrabiac  ?

Jak już pisałem wcześniej - jak wstrzelisz się w dobry seeing, to wystarczą 4 aviki - po jednym na kanał.

Ja używam: programu Autostakkert do składania, Registax do wyostrzania i Photoshop do tzw. kosmetyki.

Edytowane przez Przemo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.