Skocz do zawartości

Kabelkologia


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy, 

Po miesiącach gromadzenia sprzętu i czekania na pogodę wreszcie się zebrałem żeby pozbierać do kupy set up i zacząć fotografować. 

Setup będzie następujący - montaż, mini PC, Dreamfocuser, aparat oraz później kamera do guidingu. Kabli zatem będę miał łącznie 4 USB do PC oraz zasilanie.

Zdjęcia mini PC oraz krótką recenzję wrzucę, teraz koncentruję się żeby to jak najszybciej odpalić. 

I tutaj pytania i prośba do Was - moglibyście się podzielić doświadczeniem i zdjęciami - jak podłączacie swoje graty, jak zarządzacie kablami, czy stosujecie jakieś patenty typu przejściówki na kable kątowe typu przejściówka kątowa USB ? Takie przejściówki będę musiał użyć ze względu na ulokowanie PC na montażu (boczna płyta)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , ja bym Ci doradził tak ... nie wieszaj nic na montażu (oczywiście poza sprzętem optycznym :) ) ... w szczególności na głowicy. Do nóg jak najbardziej można ;) 

Każde dodatkowe obciążenie (w dodatku nie symetryczne) będzie Ci chrzaniło każdą sesję ... guiding zwariuje od tego ...

Ja nie stosuje żadnych przejściówek dodatków bo każdy taki zbedny badziew może przysporzyć Ci tylko kłopotów np z połaczeniem czegoś do PC (niektóre akcesoria są na prawdę wrażliwe) 

Kabelki ? jak najlepszej jakości i poprowadzone tak aby nie ciągło czy blokowało montażu podczas pracy ... i najlepiej najmniej hubów ... ;) ja staram sie zawsze omijać dodatkowe akcesoria.....

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, komprez napisał:

Hej , ja bym Ci doradził tak ... nie wieszaj nic na montażu (oczywiście poza sprzętem optycznym :) ) ... w szczególności na głowicy. Do nóg jak najbardziej można ;) 

Każde dodatkowe obciążenie (w dodatku nie symetryczne) będzie Ci chrzaniło każdą sesję ... guiding zwariuje od tego ...

Ja nie stosuje żadnych przejściówek dodatków bo każdy taki zbedny badziew może przysporzyć Ci tylko kłopotów np z połaczeniem czegoś do PC (niektóre akcesoria są na prawdę wrażliwe) 

Kabelki ? jak najlepszej jakości i poprowadzone tak aby nie ciągło czy blokowało montażu podczas pracy ... i najlepiej najmniej hubów ... ;) ja staram sie zawsze omijać dodatkowe akcesoria.....

ten PC waży 300 gramów maks. natomiast już zauważyłem że pociągnięcie kabli tak żeby nie wisiało albo nie ciągnęło jest wyzwaniem...... 

jakie są patenty na wieszanie sprzętu przy nogach ? potrzebuję jakiejś inspiracji :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 gram to dużo ....   ja nawet dążyłem zawsze do tego aby wiszące kable za bardzo nie ciągnęły w dól :D sam zobaczysz ... samo "tupanie" nogami obok sprzętu który

już zbiera materiał powoduje poruszenia ...  

Do nóg ja osobiście używam wydrukowanych łapek czy całych obudów na drukarce 3D  które sam projektuje  :) jeśli chcesz to na PW możemy się dogadać to Ci coś zaproponuję.

np choćby coś takiego  file.php?id=119814&t=1

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, howx napisał:

Spróbuj rzep Dual Lock firmy 3M. Jest wersja przezroczysta. Łatwo się demontuje, ma wysoki udźwig. Kosztuje sporo ale to świetne rozwiązanie. 

Kupiłem taki rzep za rekomendacją Mateusza i przyczepiłem do głowicy- ale rekomendacje są takie żeby tego nie przyczepiać do głowicy. Na nodze punkt styku będzie za krótki na rzep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle pomysłów. Zacznijmy przede wszystkim od tego, jaki masz montaż oraz tubę.

Mamy tu kilka sprzecznych wymagań:

-czy użyć huba? Ograniczy kable, ale może powodować problemy. Moja odpowiedź - użyć i przetestować, żeby problemów nie było :)

-czy umieścić komputer na ziemi/nodze statywu, czy może na ruchomej części montażu, albo samej tubie? Komputer nieruchomy nie obciąża montażu, ale za to ciągną się kable, które też mu przeszkadzają, a do tego mogą się plątać. W Twoim wypadku (mikroPC zapewne PC stick)  jak najbardziej wieszać na montażu, albo nawet na tubie - same kable konieczne do pociągnięcia poza montaż będą bardziej ciągnąć montaż, niż sam komputer.

 

Ja mam u siebie dwa rozwiązania. Pierwsze (historycznie) jest takie:

DSC_0805.thumb.JPG.f2fc7d04ca20684ba1b11b37db0e89a4.JPG

Skrzyneczka na montażu, która rozdziela sygnały USB oraz zasilanie, a mini PC (większy niż Twój) znajduje się poza montażem (na końcu tego kabla na dole). Pilot DF normalnie jest przyczepiony rzepem (3M) do tej skrzyneczki, żeby nie plątały się kable.

 

Drugie rozwiązanie to mikroPC (pewnie taki jak Twój) zamocowany na tubie:

DSC_1778.thumb.jpg.07a516584df92cce5e8054a58df55ed5.jpg

Tutaj wszystko jest już spięte krótkimi kablami, które się nie plączą i nie zahaczają o nic. Z tuby w dół idzie tylko kabel zasilający, czyli minimum. Dodatkowy plus jest taki, że tubę przechowuję w postaci "uzbrojonej", czyli z kamerą i PC i w terenie nie trzeba niczego podłączać.

 

Gdybym obecnie miał wybierać, to zdecydowanie użyłbym drugiej opcji. Kwestią czasu jest, kiedy również w Newtonie dokupię mikroPC i zamocuję go na tubie zamiast obecnego kompa i skrzynki z hubem. To jest po prostu najwygodniejsze i najlepsze rozwiązanie (żadnych wiszących kabli, żadnego zahaczania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak- każde rozwiązanie które prowadzi do zwiększenia bezwładnej masy oddalonej od osi obrotu pogarsza warunki pracy guidingu. I dotyczy to obu osi RA  i DEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.