Skocz do zawartości

Wybieram Plossla


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Według tego zdjęcia to wygląda na to, że masz Super Plossla, a te mają podobno lepszą optykę od zwykłych Plossli.

Zobacz co jest na nim napisane !.

 

Jak dobrze popatrzysz na fotkę to zobaczysz, że pomimo iż piszą o SPL to są tam plossle. Na okularze jest Plossl i nie ma co do tego wątpliwości.

 

Ważne żeby spełniał swoją rolę, karbowanie nie jest chyba aż tak istotne. Lepiej by w ręku leżał i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdziłem go w boju. Spełnił swoje zadanie w 100 % dając piękny przegląd nieba!

 

W końcu pogoda pozwoliła na obejrzenie komety (wcześniej tylko przez lornetkę). I musze powiedzieć, że najprzyjemniej mi się ją oglądało właśnie przez tę 40-tkę (miałem jeszcze RK20 i SPL12,5 mm).

 

Reasumując: udany zakup :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdziłem go w boju. Spełnił swoje zadanie w 100 % dając piękny przegląd nieba!

 

W końcu pogoda pozwoliła na obejrzenie komety (wcześniej tylko przez lornetkę). I musze powiedzieć, że najprzyjemniej mi się ją oglądało właśnie przez tę 40-tkę (miałem jeszcze RK20 i  SPL12,5 mm).

 

Reasumując: udany zakup  :banan:

 

Ciekawostka, ja mam z piramidkami (znaczit' karbowany)

 

Co do komety - zgoda, też tak miałem :)

Tyz piknie wyglądają Plejady!

 

Janusz_P! Czy te okulary różnią się czymś oprócz fikuśności obudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o okularkach to ja się podepnę.

 

Otóż mam teleskop Uniwersała 150/900 (f/6) 1.25" i chciałbym kupić okular do szukania komet. Teraz pytanie brzmi na jaki najdłuższy okular mogę sobie pozwolić. Napewno odpadają 40 mm.

 

Zostaje coś z przedziału 25-32 mm. Nie muszę dodawć, że zależy mi na szerokim polu widzenia, dlatego w oko wpadl mi Anares W70 25 mm (dałby mi pow. 36x i pole 1.86x) Niestety cena nie za niska.

Pomyslałem więc o jakimś 32 mm Plosslie tu widzę Soligora, Antaresa i Celestrona Omni. Obawiam się tylko, że w rzeczywistości pole widzenia okularów nie jest takie jak tam napisano (czyli 50-52*) lecz coś w granicy (43*).

 

Nie chciałbym się zaciąć i kupić takiego 32 mm z polem 43* już wolę kupić W70 25 mm który ma ponoć pole 67* ! (no właśnie czy ma ?)

 

 

Możecie mi pomóc, Hamal na Ciebie też liczę :)

Jak to jest z tymi faktycznymi polami widzenia okularów 32 i tego W70 25 mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się zaciąć i kupić takiego 32 mm z polem 43* już wolę kupić W70 25 mm który ma ponoć pole 67* ! (no właśnie czy ma ?)

Możecie mi pomóc, Hamal na Ciebie też liczę :)

Jak to jest z tymi faktycznymi polami widzenia okularów 32 i tego W70 25 mm ?

 

Jak bym dostal je do ręki mogę od razu odpowiedziec, a tak trzeba zapytać Janusza.

 

Czy W70 25mm używa całego pola widzenia jakie daje wyciąg 1,25" ?

Czy wiecej obejmie plossl 32mm ?

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 32mm. Wiem z doświadczenia nabytego przy szukaniu Wenus, Merkurego oraz wąskich sierpów księżyca w dzień (będziecie przecież często szukać na szarym niebie) że 32mm będzie do tego odpowiedniejszy ze względu na mniejsze powiększenie. Obraz nie przesuwa się tak szybko i łatwiej wyłapać obiekt. Racja że jak już wypatrzymy coś tak słabego to lepiej to widać będzie w 25mm okularku ale przy szybkim śmiganiu obrazu przed okiem i tak szerokim kącie widzenia będzie kłopot. Na takie obiekty trzeba po prostu wpaść centralnie, inaczej je się przegapi więc szerokie pole widzenia da Ci niewiele a oczy będą się męczyły szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Szeroki kąt jest potrzebny żeby niektóre obiekty zmieścić w polu widzenia!

Ale też czasem - jak szukam bardzo słabego obiekty na "pustym" fragmencie nieba i robię mapki pomocnicze z polami widzenia - wtedy jak najszersze pole widzenia znacznie przyspiesza odnalezienie celu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Szeroki kąt jest potrzebny żeby niektóre obiekty zmieścić w polu widzenia!

Ale też czasem - jak szukam bardzo słabego obiekty na "pustym" fragmencie nieba i robię mapki pomocnicze z polami widzenia - wtedy jak najszersze pole widzenia znacznie przyspiesza odnalezienie celu!

 

 

Kometa to nie Wenus Cygnusie, jak ją miniesz na skraju pola widzenia okularu nawet jej nie zauważysz na jasnym niebie.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jak szukasz słabego obiektu, to i tak musisz "przeczesywać" niebo w pasach, które zachodzą na siebie (przynajmniej o kilkanaście %) dlatego okular o większym polu pozwoli przeszukać pewien obszar nieba mniejszą ilością pasów.

Większe powiększenie przyciemni tło nieba, co jest dodatkowym zyskiem.

Mimo, że W70 - 25mm nie ma chyba pola 70 stopni, to polecam ten okular - dobre odsunięcie źrenicy, rozsądny kontrast i refleksy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jak szukasz słabego obiektu, to i tak musisz "przeczesywać" niebo w pasach, które zachodzą na siebie (przynajmniej o kilkanaście %) dlatego okular o większym polu pozwoli przeszukać pewien obszar nieba mniejszą ilością pasów.

Większe powiększenie przyciemni tło nieba, co jest dodatkowym zyskiem.

Mimo, że W70 - 25mm nie ma chyba pola 70 stopni, to polecam ten okular - dobre odsunięcie źrenicy, rozsądny kontrast i refleksy

 

 

Pod warunkiem że obejmujesz okiem pole widzenia ukularu bo jeśli trzeba je omiatać wzrokiem to robi się to męczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że obejmujesz okiem pole widzenia ukularu bo jeśli trzeba je omiatać wzrokiem to robi się to męczące.

Tyz prowda!

Duże pole nie obejmowane "na raz" okiem troszkę dyskomfortowe jest w takiej sytuacji i wtedy nie stanowi żadnego zysku.

Ja jednak miałem na myśli takie pomocnicze mapki, gdzie sobie wydrukowuję łańcuch np, czterech pól widzenia z danym okularem i przykrycie tych pól jest minimalne, byle jakieś gwiazdki były wspólne.

W takiej sytuacji

wielkie pole widzenia

jest nie do pogadzenia

 

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.