Skocz do zawartości

Wyczernianie teleskopu efekt.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko. 

Ostatnio czytałem trochę o wyczernianiu tubusu teleskopu. 

Jest sens to robić? Da to jakiś efekt w syncie 8 przy oglądaniu mgławic czy też galaktyk? 

Czy tylko kontrast planetarny? 

Szukałem na ten temat ale jak coś znalazłem to ktoś sam nie potrafił dokładnie odpowiedzieć. 

Proszę o wasze opinie

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w obserwacjach zauważalna poprawa kontrastu. Niski koszt modyfikacji a efekt przydatny. Wykorzystałem samoprzylepny czarny welur. Zdjęcia już tutaj wrzucałem ale jeszcze raz. Synta 10" przed i po + pomalowany wyciąg farbą matową. To samo zrobiłem z SCT 5"

020314_synta_2.png  020314_sytna_2.png

 

A poniżej SCT przed czyszczeniem i wyczernieniem tubusu oraz efekt końcowy.
SCT_przed_wyczernieniem.png  SCT_po_wyczernieniu.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejanie flokiem teleskopu z zamkniętą konstrukcją jakim jest SCT to jest poważny błąd.Taki fabryczny SCT już bez żadnego wyklejania ciężko się chłodzi, do tego nie ma tam żadnego systemu wymiany powietrza jak np posiadają maki Intesa. Po przez wyklejenie tubusa wewnątrz pogorszyłeś i tak już beznadziejną sytuację z chłodzeniem SCT 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Maka 127 z fabrycznym wyczernieniem i Maka 180 wyczernionego flockiem. Nie zauważyłem większej różnicy w czasach chłodzenia obu teleskopów ... z dokładnością kilku minut. Zgodnie z mitami krążącymi na forach większy Mak powinien chłodzić się znacznie dłużej, a tak nie jest. W każdym razie flock na pewno nie wpłynął znacząco na czas chłodzenia. Nigdy nie chłodzę Maczków dłużej niż godzinę, a bywało, że fotografowałem już po 40 minutach gdy zbliżało się jakieś ulotne zjawisko

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, krzysiek81 napisał:

Wklejanie flokiem teleskopu z zamkniętą konstrukcją jakim jest SCT to jest poważny błąd.Taki fabryczny SCT już bez żadnego wyklejania ciężko się chłodzi, do tego nie ma tam żadnego systemu wymiany powietrza jak np posiadają maki Intesa. Po przez wyklejenie tubusa wewnątrz pogorszyłeś i tak już beznadziejną sytuację z chłodzeniem SCT 

Jak napisał @ZbyT jakoś nie zauważyłem większej różnicy w czasie wychładzania teleskopu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, megrez23 napisał:

Czy wyklejanie zamkniętej konstukcji welurem nie wpływa znaczenie na utrzymywanie się wilgoci w tubusie? 

I to jest bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się że bezpieczniej byłoby jednak wyczernić tubus odpowiednią farbą. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Astrobonq napisał:

I to jest bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się że bezpieczniej byłoby jednak wyczernić tubus odpowiednią farbą. 

Żadna farba nie wyczerni tak dobrze jak flock. Tylko bafle są lepsze. Jeśli welur łapie trochę wilgoci to dzięki temu nie spływa potem woda po wnętrzu tuby i nie robi zacieków na lustrze.

 

Mam wyflokowaną cała tubę Synty 12' i nigdy  nie miałem problemu z wilgocią. Po skończeniu obserwacji tuba jest szczelnie zawinięta (obydwa końce) w duże worki nylonowe i w takiej postaci przechowywana w domu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem w swoim SCT 10" system chłodzenia czyli otwory na obwodzie pierścienia korektora oraz zawór w dolnej części teleskopu i dopiero teraz teleskop daje piękne obrazy po około 30 minutach a co najważniejsze podczas obserwacji następuje ciągła wymiana powietrza wewnątrz tuby. 

Przeróbka dopiero pokazała że wcześniej nie było tak dobrze jak mogłoby się wydawać, ale trzeba to sprawdzić samemu aby się przekonać

Screenshot_20190303-194834.jpg

Screenshot_20190303-194826.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tak się złożyło że kupiłeś tego sct od mojego kolegi Mateusza, ogólnie to nasz pomysł i wykonanie. On przerzucił się na Newtona Orion UK dlatego miałeś okazję kupić tego sct.Teraz ten teleskop pokazuje pełnię swoich możliwości, a różnica w obrazach po przeróbce jest duża. 

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.