Skocz do zawartości

Pierwsza krew - Galaktyka Bodego


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

widziałem twojego tutka na YT, ale nie widzę dla niego zastosowania u mnie. Nie mam Maxima, w SIRIL można kalibrować kolor ale w zakresie 0-1 więc wyniki z Excalibratora nie dadzą się zastosować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem o co Tomkowi chodzi. Zauważ że zaawansowana grupa astrofoto korzysta jednak z pewnego stałego zestawu oprogramowania : Maxim, SGP, PixInsight, PS. Są oczywiście wyjątki ale liczbowo to margines. Dlaczego? Ano dlatego że kiedy się trzeba nauczyć to są tutoriale i wiedza kolegów. Na takie egzotyczne wynalazki jak SIril rzucają się wtedy kiedy walą w mur z tym co mają.

Zaraz napiszesz - ale Pix i Maxim to drogie softy. To prawda, ale jak się czyta forum to co jakiś czas wyciągany jest temat kalkulowania kosztów astrofoto i tam jest punktowane lekceażenie niebagatelnych kosztów dobrego zestawu softu. Większość tematów jednak to pomija.

Czytałeś to ? Jest lekko nieaktualne ale w zasadniczych punktach nadal ma swoją wartość.

 

Wracając do Twojej fotki no to mam podstawowe pytanie : flaty robiłeś?

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kubaman napisał:

Cześć

 

prezentuję pierwsze moje zdjęcie składane z kanałów RGB. Gehenna przez którą przeszedłem otępiła mnie na tyle,  że nie jestem w stanie nic więcej zrobić. Choć jestem zadowolony, to miałem kolosalne problemy z niebieskim tłem, skutkiem czego musiałem bardzo mocno ciąć kanał niebieski w cieniach. Nie obciąłem histogramu, ale nie jest on chyba jakoś za dobrze zbalansowany po kanałach. Gwiazdy mają kolor i jest to mój powód do dumy, aczkolwiek znowu te niebieskie są raczej białe i nie udało mi się tego poprawić. Generalnie zebrany materiał pokazuje o wiele więcej, widać wyraźnie fragmenty IFN, ale nie mogę ich tu pokazać, bo ukazuje się koszmarny gradient, niebiesko zielony. Chylę czoła przed każdym, kto sprawnie składa kolor, NB przy tym wydaje się prosty.

 

M81, galaktyka Bodego

L 720x20s IDAS D2

RGB ok. 65x60s na kanał Astronomik Deep Sky

LRGB ok 7 godzin

RASA + ASI 178MMC, skala 0,79

Crop i resize 40%

CEm 120 EC (bez prowadzenia lub z niewielkim prowadzeniem).

 

735460218_M81LRGBresize.thumb.jpg.c033d3e0aed4a4bf0e9d9fe19df4dc56.jpg

 

Rzeczywiście wersja BW była fajniejsza, ale to oczywiście moje subiektywne wrażenie (nie znam się).

Wg mnie galaktyki powinny mieć wszystkie dosyć podobne kolory - takie, jak Droga Mleczna, coś bardziej w klimacie 

 A więc efekt końcowy bardziej wyszedłby w stronę taką:

https://goo.gl/images/LshmqG

 

Mówię tylko o kolorystyce. 

Oczywiście zrób jak chcesz, przecież to ma być zabawa a nie praca ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Winter napisał:

Chyba rozchodzi się o kolorystykę bo koledzy nie powiedzieli tego wprost. I jak dla mnie coś z tymi kolorami jest nie tak ;)

Kolorystyka to sprawa wtórna. Ta fotka ma wiele innych błędów w szeregu  których kolorystyka jest jest ostatnia w łańcuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Kuba się nie obrazi.

Chciałem pokazać inną kolorystykę i te pyły obok. Z jpega lepiej nie zrobię w psie.

Ruszałem wszystkim: poziomami, krzywymi, balansem kolorów, kanałami, barwa/nasycenie, cienie/podświetlenia. 

Coś kojarzę, że ostatnio też robiłem ten obiekt i dlatego mnie tak poniosło. Jeszcze cały czas balansuję kolorki na oko.

Jak coś, to usuńcie.

KUBAMANgif.gif.bd9d1e5e6679ba743b1ea2887aae69f2.gif

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyk, oczywiście że się nie obrażę, tylko raczej podziękuję. Szkopuł polega na tym, że takie zdjęcie z pyłami wyglądało u mnie jak brudne, zaszumoine i miało ewidentny zafarb. Z pewnością darki sobie nie poradziły za dobrze, bo nie usuwają w pełni amp glow, ale nie potrafię tego zrobić lepiej, próbowałem wielokrotnie. Pracowałem nad tym zdjęciem jakieś 10 godzin i to co pokazałem to wynik najbardziej zadowalający, choć oczywiście ma i wersję podobną do tego co zrobiłeś z jpga. Wzorowałem sie na zdjęciu, które mi się podoba, z wikipedii

1024px-M81.jpg

 

, gdzie żółte jądro przechodzi w fioletowo niebieskie ramiona i do tego cały czas dążyłem. Stosowałem biasy i flaty, przy czym bez skrępowania powiem, że flaty mam dla L, nie mam dla kolorów. Po pierwsze nie potrafię jeszcze wykombinować jak zrobić z RASA flaty (to jest osobny bardzo duży temat wart osobnego wątku), a po drugie stosuję manualną szufladę filtrową i winietowanie zawsze powinno być takie samo niezależnie od tego czy założę LRG czy B (tak kombinuję).

 

wessel, nie czytałem tego wątku, który linkujesz wcześniej, podobnie jak wielu wątków na forum tym i innych - internety wielkie, a czasu mało. bardzo prosto mogę podsumować moją sytuację - PIXa kupię i nie chodzi tu o pieniądze, bo decyzja podjęta, ale to narzędzie niemal naukowe i wcale nie gwarantuje, że będę potrafił się nim dobrze posłużyć. Maxima więc ni kupię, bo to nielogiczne, a że szanuję cudzą pracę to nie piracę. Siril tu na forum ma spore poparcie, bardzo dobrze działa i na pewno jest jedną z wielu opcji do rozważenia, podobnie jak APP promowany przez Sarę Weger. Chętnie poznał bym Twoją opinię o niedoskonałościach zdjęcia, nie wiem tylko czy masz tyle czasu, żeby to opisać.Ja wiem na pewno o tym, że - musiałem odciąć tło do wartości w zasadzie 0 w niebieskim kanale, bo świeciło poświatą, jak napromieniowane, poza trym jest bardzo nierówne i ekstrakcja tła tu nie zadziałała dobrze. Na pewno kanał niebieski troszkę wystaje poza pozostałe i gwiazdy mają niebieską obwódkę - nie mam pojęcia co z tym zrobić, kolory są niezadowalające nie tyle jeśli chodzi o galaktykę (patrz wyżej) ale jeśli chodzi o gwiazdy.

 

Nie wiem dlaczego zawsze moje posty wzbudzają tyle kontrowersji. Może po prostu za dużo piszę. Moje szkło canona było "tępione" jakby komuś zaszkodziło. Problemy z prowadzeniem określane są niemalże jako mania prześladowcza, brak przeczytania całych internetów wskazuje chyba na moje lenistwo, lekka nieosiowość dyskwalifikuje prace z gruntu itp, itd. Czuję presję.  Przyznaję bez bicia, ze wielu rzeczy po prostu rozumiem, za dużo wiedzy na raz. Naprawdę wszyscy tak mieliście, że pierwsza fotka RGB była od razu wzorcem z Sevre?

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kubaman napisał:

widziałem twojego tutka na YT, ale nie widzę dla niego zastosowania u mnie. Nie mam Maxima, w SIRIL można kalibrować kolor ale w zakresie 0-1 więc wyniki z Excalibratora nie dadzą się zastosować.

To akurat nie powinien być problem. Jak już masz wynik, to klikasz na największą wartość i ona powinna być teraz jedynką, a pozostałe odpowiednio się przeskalować do wartości <1.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba

Focenie LRG  pod zaświetlonym ledami miejskim niebem, to na pewno ciężki kawałek astrofoto.

Te dziesięć godzin obróbki kiedyś zaowocuje.

Szkoda, że nie masz możliwości wyjechania dalej pod ciemniejsze niebo, gdzie ledy nie będą psuć kanału niebieskiego.

 

Może gdybyś krócej niż minutę naświetlał kolor, to ten niebieski nie byłby tak zaśmiecony?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złóż zestackowane kanały w RGB jeszcze nie wyciągnięte, potem wyrównaj je poziomami w Photoshopie tak żeby szczyty ich histogramu nakładały się na siebie, potem wyciągaj razem jako RGB. Powinno być ok, możesz jeszcze dać adjustments color match, neutralize coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wpadaj w takie tragiczne tony Kuba. Pytałem o flaty bo bez flatów i to także dla koloru pod miejskim niebem nie ruszysz dalej. Szczególnie że masz f2

Znów napiszę - musisz poczytać po flaty to nie są wyłącznie po to aby likwidować winietę. Zapewniam cię, że każdy z moich teleskopów ma INNE FLATY dla luminancji i każdego z kolorów - i piszę tu nie tylko o zapyleniu optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chciałem pokazać co kalibracja kanału B z nim robi

 

tak jest przed - widać amp glow

image.png.878f9daab59e9e8e9ac7bfe108b939d8.png

 

 

a tak jest po

image.png.00f964429cdf392f28889916da7c6e76.png

 

 

tu to samo z kanałem G

przed kalibracją

image.png.791ff27334b44574cbace25e0f56be38.png

 

i po

image.png.84440939f54d68c781ffb85d6e689daa.png

 

 

A dark wygląda tak

image.png.6645e644a56ac0e94128fc7448a0d2a2.png

 

 

Może podaruję sobie tego darka..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jeśli skalibruję np. kanał B bez kalibracji dostaję coś takiego (pojedyńcza klatka)

image.png.17398d0fe50e9d1678ae7b58dae3ff86.png

 

Jedna uwaga a propos flatów - broń bożę się nie spieram ale na moje myślenie, to wydaje mi się, że być może wcale nie były by tu potrzebne (poza eliminacją paprochów), ponieważ ta akurat matryca ma rozmiar 4x3mm, a pole pokrycia bez winiety w RASA to kwadrat o boku 40mm, czyli 10 razy więcej, a filtr mam 2", czyli z mega zapasem. Winiety bym się tu nie spodziewał. Co innego z ASI 1600.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wessel napisał:

Ciekawy ten dark. Może warto zrobić prawidłowy? Miałeś nieszczelne zamkniecie obiektywu..

Maciek, chętnie zrobię ale powiedz mi proszę skąd wnioskujesz, że dostało się tam światło? Pytam bo ja nie wiem.

Miałem zakręconą nakrętkę na kamerze (oczywiście kamera zdjęta z teleskopu), wsadzona pod koc i na koniec w ciemnym zamkniętym pomieszczeniu (garaż).

To jest stack 50 subów 60 sek przy -20 stopniach.

 

Na sąsiednim forum znalazłem takiego darka z tej kamery (autorstwa AstroLutka), wygląda bardzo podobnie

dark_asi-10st.png.e08efb37798c2189fb9bb3

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.