Skocz do zawartości

Orion - stack z niebiesko-czerwonymi przecinkami


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

Po oglądnięciu zdjęcia Iro w wątku ''myśliwy od pasa w dół", postanowiłem powrócić do materiału zebranego do mojego pierwszego zdjęcia kosmicznego jakie wykonałem w dniu 29.01.2019 . W zdjęciu zestackowanym przed chwilką, w Astro Pixel Processor powyłaziły w dużej ilości takie dziwne czerwone i niebieskie przecinki. Wszystkie klatki kalibracyjne wykonane i załadowane, wraz z BPM. To jest surowy stack wyjściowy. Ciekawy jestem co to może być ???

21x120 sek Canon EF 85mm/1.2@2.8 + eos 40D mod iso 400 Exos-2

Orion_85mm_new.JPG

Orion_85mm_new2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kosmit napisał:

Wszystkie klatki kalibracyjne wykonane i załadowane

To są hotpiksele, rozmazane w kreski z powodu dryfu kadru. Na pewno Twoje darki były prawidłowe?

 

Przy okazji, masz spore halo na gwiazdach, tak jakby albo obiektyw lekko zaparował, albo wisiał cirrus podczas sesji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,  niebo nie było idealne, ale cieszyłem się, że mogę w ogóle coś zrobić, bo jakie było w styczniu niebo w Polsce to pamiętamy. Zdjęcie zrobione w alpach rejon lodowca Stubai. Popracuję nad darkami i kalibracją. Jeszcze raz stworzę BPM.

Dzięki Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kosmit napisał:

Jeszcze raz stworzę BPM

A jak to tworzysz i w jakim programie używasz? Dark już zawiera informację o hitpikselach i niczego więcej nie trzeba. Pamiętaj że darki muszą być wykonane w takiej samej temperaturze, co zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, uczę się na Astro Pixel Processor. Tam mogę stworzyć Bad Pixel Map z klatek kalibracyjnych Dark i Flat. Muszę jeszcze raz zerknąć do materiału, bo wydaje mi się, że na innych obiektach, stackach testowych chyba tego nie mam. Musze sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już wiem, a że przypadek ciekawy to opiszę.

Podczas tej sesji aparat Canon 40D mod strasznie mi szwankował. Działy się dziwne rzeczy, zawieszał się, pokazywał, że wyczerpane są baterie, a były full, źle rejestrował zdjęcia na matrycy, pojawiały się dziwne pasy, no kompletnie fixował. Zmartwiony byłem, bo choć model nie najnowszy, to absolutnie nie zajechany i zdarzyło się to pierwszy raz. Pierwszy raz użyłem także obiektywu EF 85mm f/1.2L II i tu był problem, bo oprogramowanie aparatu było z 2008 roku. I to oprogramowanie nie współpracowało z tym szkłem. Dopiero jak załadowałem najnowszą wersję oprogramowania, to wszystko wróciło do normy. Canon w update wyraźnie informował, że jest problem z tym obiektywem i nowe oprogramowanie to rozwiąże. Inne sesje robiłem EF 70-200mm f/2.8 L IS i tu wszystko było ok. Dlatego zdziwiłem się, że takie jaja wyszły na Orionie, pomimo klatek kalibracyjnych. Wykonane one były prawidłowo, ale źle zapisane cyfrowo przez aparat i APP to wyłapał, gdy na nowo tworzyłem BPM. Skorzystałem z funkcji calibration warnings i w trakcie tworzenia klatek kalibracyjnych zameldował o błędach tych zdjęć.

Tak na marginesie, to fajny ten Astro Pixel Processor. Jako początkujący astro fotograf, jestem z niego bardzo zadowolony. Postanowiłem, że kupię licencję. Dobrze mi się w nim pracuje, ma kilka fajnych funkcji i nawet, mimo tak krótkiego stażu, ku mojej radości, bezproblemowo zmontowałem w nim zdjęcia z kilkudniowych sesji, na różnych ekspozycjach, ISO, kadrach.  Jak wielu zaczynałem od DSS, ale w mojej subiektywnej ocenie ten program to dramat, niewiele brakowało, a by mnie zniechęcił do astro fotografii. Jedyna zaleta, to że jest darmowy i można w nim zrobić pierwsze zapoznawcze kroki w kalibracji i stackowaniu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kosmit napisał:

 

Tak na marginesie, to fajny ten Astro Pixel Processor.

Cześć. Chciałbym podpytać, jak robisz Biasy? Najkrótszy dostępny w aparacie czas otwarcia migawki 1/4000s, 1/8000s, czy jednak dłuższe czasy, np. 0,1s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób stackujesz ? Użyłeś sigma-clip'a ? widać, że masz dryft na stacku, więc sigmaclip powinien sobie z tym dobrze poradzić...

 

Ba, są osoby, które nie robią darków, tylko fotografują wykorzystując dithering (każda klatka względem poprzedniej jest losowo przesunięta), tutaj sigmaclip robi czystą robotę z hotami. Ty masz dithering nadany przez montaż, więc tak samo powinno to działać.

 

Pozdr

i

 

ps. sigmaclip działa na tej zasadzie, że robiąc statystykę, dla danego pixela, odrzuca pixele zbyt odległe od średniej/mediany i tylko te, które za bardzo nie odbiegają, są brane do uśredniania.

Edytowane przez Iro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, wygląda na to, że nie odznaczyłem w zakładce outlier rejection Sigma clipa. Masz racje Iro. Do poprawki.

1 godzinę temu, mario_b napisał:

Cześć. Chciałbym podpytać, jak robisz Biasy? Najkrótszy dostępny w aparacie czas otwarcia migawki 1/4000s, 1/8000s, czy jednak dłuższe czasy, np. 0,1s?

Biasy robisz najkrótszym czasem w aparacie, na tej samej czułości i w tej samej temperaturze jakiej robiłeś lighty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kosmit napisał:

Biasy robisz najkrótszym czasem w aparacie, na tej samej czułości i w tej samej temperaturze jakiej robiłeś lighty. 

Taką też wiedzę posiadałem.

 

Jednak, Mabula napisał na czwartej stronie, ledwie kilka dni temu: "These cmos sensors like the asi1600 really make bad bias frames if you use the shortest exposure time possible, as you know, therefore, to get proper results you need to make bias frames with slightly longer exposure times (0,1 second-0,5 seconds) to get proper bias signal in your bias frames. "

 

W tym wątku:

https://www.astropixelprocessor.com/community/tutorials-workflows/astronomical-data-calibration-priciples-must-read/

 

I tak się zastanawiam nad tym czasem otwarcia migawki dla Biasów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iro napisał:

W jaki sposób stackujesz ? Użyłeś sigma-clip'a ? widać, że masz dryft na stacku, więc sigmaclip powinien sobie z tym dobrze poradzić...

 

Ba, są osoby, które nie robią darków, tylko fotografują wykorzystując dithering (każda klatka względem poprzedniej jest losowo przesunięta), tutaj sigmaclip robi czystą robotę z hotami. Ty masz dithering nadany przez montaż, więc tak samo powinno to działać.

Ja bym miał obawy, że tak mały dryf nie będzie wystarczający do tej metody.

Przy normalnym ditheringu to wystarcza już mediana, sam tak robię i bez darków hoty znikają, ale musi być losowy ruch montażu.

Warto też pamiętać, że sigma Clip zwiększa nieco ilość szumu na stacku. Ceną za lepsze usuwanie defektów jest właśnie szum. Chociaż darki też dodają swój szum, więc trudno powiedzieć która metoda jest pod tym względem lepsza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MateuszW napisał:

Ja bym miał obawy, że tak mały dryf nie będzie wystarczający do tej metody.

Przy normalnym ditheringu to wystarcza już mediana, sam tak robię i bez darków hoty znikają, ale musi być losowy ruch montażu.

Warto też pamiętać, że sigma Clip zwiększa nieco ilość szumu na stacku. Ceną za lepsze usuwanie defektów jest właśnie szum. Chociaż darki też dodają swój szum, więc trudno powiedzieć która metoda jest pod tym względem lepsza :) 

jeżeli jakaś wartość odstaje mocno od średniej/mediany, to włączanie jej do uśredniania tylko zwiększa szum. Sigma Clip pozwala nam uniknąć wpływu samolotów, satelitów i innych niespodziewanych gości na zdjęciach - bardzo ładnie to widać, przy składaniu w PixInsight, gdy zleci się wygenerowanie HiRejected i Low Rejected jako osobnych  obrazów.

 

Kolega złożył zdjęcie z 21 klatek, krechy mają ok 6px..., średnio hot występuje 3 do 4 razy na 21 klatek na tej samej pozycji pixela... da radę... może te miejsca będą się minimalnie odróżniały, ale nie będą tak paliły po oczach... 

 

pozdr

i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję. 

Zastosowałem Sigma Clip i wyrzuciłem 3 klatki kalibrujące z dziwnymi zapisami. Oto efekt.

22 godziny temu, mario_b napisał:

 

Jednak, Mabula napisał na czwartej stronie, ledwie kilka dni temu: "These cmos sensors like the asi1600 really make bad bias frames.....

 

Ja kamerą nie robię i jeszcze długo robił nie będę. Na razie mam inne priorytety w astrofoto. Jak Mabula tak napisał, to spróbuj tak zrobić, zapewne zna się na rzeczy.

Orion_sc_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.