Skocz do zawartości

Prosba o opinię znawców zorzy -zjawisko z 25.02.2019


B.Runner

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór, 

Chciałem poprosić o opinię znawców tematu zorzy, 25.02 parę minut po 20 zobaczyłem na niebie widoczne na zdjęciu nieruchome zjawisko (zrobione tel. htc u11, 32 sek ekspozycji). Po kilku minutach przestało być widoczne. Czy to mógł być fragment zorzy? 

Dziękuję z góry za odpowiedź. 

 

P. S. Zjawisko było widoczne około 30 km od Wrocławia na zachodniej części nieba. 

IMAG0416-01.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię. Z innego źródła otrzymałem też sugestie, że mogło to być też zjawisko słupa księżycowego (na słoneczny za późno), wielki, że skierowany pionowo reflektor oraz ewentualnie odbicie światła z wielkiej farmy szklarniowej. Chociaż w tym ostatnim przypadku nigdy wcześniej nie widziałem takiego odblasku. 

Pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, zbyszekzz napisał:

Witam

Trochę to dziwne, kp było bardzo słabe.

 

https://spaceweather.live/pl/archiwum/2019/02/25/kp

kp.svg

Sprawdziłem na wiki, że zorza polarna w Polsce jest widoczna, gdy jej indeks wynosi od 6 do 8+. Wg. wartości wskazanej przez Ciebie tabelki kalendarza KP był w tej godzinie poniżej 1.

To minimalizuje szansę, że widziałem zorzę. 

Dziękuję i pozdrawiam! 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spider72 napisał:

B.Runner

 

To co ustrzeliłeś wygląda na słup świetlny (light pillar). Jeżeli to było na zachodniej stronie nieba, to na pewno nie jest to zorza.

https://en.wikipedia.org/wiki/Light_pillar

Dzięki za info. Z tego co już się dowiedziałem, słup słoneczny pojawia się krótko po zachodzie. Powyższe zjawisko uchwyciłem po 20, więc źródło światła musiało być inne. 

W Siechnicach pod Wrocławiem działa wielka farma szklarniowa, która mocno zanieczyszcza nocne niebo - podejrzewam, że właśnie od niej mógł pochodzić odblask w postaci filaru. 

Podczas mglistej nocy z kilkudziesięciu Km nad tym miejscem widać wielką żółtą łunę. 

Pozdrawiam! 

 

0007USRSEM03G0L4-C317-F4.jpg

Siechnice.jpg

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, B.Runner napisał:

W Siechnicach pod Wrocławiem działa wielka farma szklarniowa, która mocno zanieczyszcza nocne niebo - podejrzewam, że właśnie od niej mógł pochodzić odblask w postaci filaru. 

Jeśli kierunek robienia zdjęcia był w stronę szklarni, to z pewnością tak było. Do zorzy potrzeba stosunkowo dobrego nieba, nie ma szans zobaczyć jej nad takim LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Jeśli kierunek robienia zdjęcia był w stronę szklarni, to z pewnością tak było. Do zorzy potrzeba stosunkowo dobrego nieba, nie ma szans zobaczyć jej nad takim LP.

Przeanalizowałem orientację terenu i jestem raczej pewny, że filar pojawił się nad szklarniami (wydaje się, że na zdjęciu między drzewami prześwituje delikatnie łuna). 

Dziękuję i pozdrawiam! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

To jest nic innego jak refleks w obiektywie od jasnego zródla swiatla w domu.

Poza tym balans bieli zaszwankowal.

po lekkiej korekcji, na zolto oczywiscie chumry od LP.

image.png.3d41d32e98185f6f3ef2ae320897ad32.png

Dobry wieczór, 

Moim celem nie było zawracanie Wam głowy zdjęciem z refleksem na obiektywie. Głównym motywem było prostokątne zjawisko świetlne na niebie, którego w takiej formie wcześniej nie widziałem. Zdjęcie wykonałem ustawiając tel. na dachu samochodu. Odblask z dachu auta oraz światło domu nie wpływały w żaden sposób na obraz zjawiska. Wykonałem też kilka innych zdjęć z ręki, ale były za ciemne i rozmazane. 

Załączam link do zdjęcia RAW. Może uda się coś więcej z niego wyciągnąć. 

Jestem bardzo ciekawy prawdziwego źródła tego zjawiska. Dziękuję za Wasze opinie i poświęcony czas. 

https://we.tl/t-9AGlaEEuAc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Też o tym myślałem, ale nie jest on symetryczny względem środka kadru. Ale może zdjęcie jest kadrowane?

niesymetryczny a w dodatku w takim odbiciu widzielibyśmy coś innego. na zdjęciu jest w miarę prostokątny oświetlony kawałek ściany ale w odbiciu byłoby przede wszystkim widać o wiele mniejsze faktyczne źródło światła (które na zdjęciu jest całkowicie przepalone i ginie w blasku tła) a samą ścianę byłoby widać o wiele słabiej, o ile w ogóle.

więc zupełnie nie pasuje to do obrazu zjawiska na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, B.Runner napisał:

Załączam link do zdjęcia RAW. Może uda się coś więcej z niego wyciągnąć. 

Fajnie że zamieściłeś rawa. Udało mi się znaleźć odblask od lampy, który zgodnie z rozumowaniem @szuu jest słaby i w krągłym kształcie lampy :) Zaznaczyłem go poniżej. Tak więc teoria odblasku jednoznacznie upada.

IMAG0416.thumb.jpg.6a941fda5e64bb05bb4a6157df733d4b.jpg

1 godzinę temu, B.Runner napisał:

Moim celem nie było zawracanie Wam głowy zdjęciem z refleksem na obiektywie. Głównym motywem było prostokątne zjawisko świetlne na niebie, którego w takiej formie wcześniej nie widziałem. Zdjęcie wykonałem ustawiając tel. na dachu samochodu. Odblask z dachu auta oraz światło domu nie wpływały w żaden sposób na obraz zjawiska

Nie chodzi o to, że zawracasz nam głowę :) Po prostu uznaliśmy teorię z odblaskiem za prawdopodobną i postanowiliśmy sprawdzić/wykluczyć. Nie znamy Twojego poziomu wiedzy o fotografii więc trudno określić, czy wykluczyłeś już samodzielnie odblask czy nie :) Jednakże skoro to widziałeś, to nie powinniśmy się nawet nad tym zastanawiać no ale cóż... zdarzają się tacy, co widzą nieistniejące rzeczy lub je błędnie identyfikują lub opisują. Na szczęście to nie dotyczy Ciebie :)

 

Oglądając pełny kadr zwróciłem dopiero uwagę, że faktycznie zza lasu widać światło szklarni i to tylko w miejscu pod naszym "obiektem". Teoria światła szklarni odbitego od chmur nabiera prawie pewności :) 

 

Natomiast ciekawe i niepokojące jest, że to odbite światło ma taki właśnie wygląd. Oznacza to bowiem, że szklarnie emitują światło przede wszystkim w tym jednym kierunku, czyli pionowo w górę. Prawdopodobnie boczne ściany są zasłonięte, a u góry jest "dziura w dachu" lub całkowity brak osłon. Czytałem coś na temat instalacji zasłon w szklarni, ale nie pamiętam już czy chodziło właśnie o tą. Jeśli tak, to coś nie bardzo się wywiązali...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szczegółową analizę. W kwestii fotografii jestem amatorem, a w temacie przetwarzania zdjęć - tak to określę - jeszcze wszystko przede mną. Najbliższy plan: zakup uchwytu montującego smartfon do okularu teleskopu National Geographic i nadzieja na nagranie filmu z przelotu ISS przez tarczę księżyca 21.03 (jeśli nie będzie zachmurzonego nieba).

 

Wracając do tematu tych szklarni mam jeszcze jedno przemyślenie i gdzieś już o tym wspominałem: bardzo przykrą sprawą jest to, że mieszkańcom Siechnic i okolicznych miejscowości  zakład ten odbiera prawo do czarnego  nocnego nieba i radości z oglądania gwiazd mimo, że mieszkają z dala od łuny Wrocławia. 

Dobrej nocy. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku lat "trochę" łapię zorzę w Polsce ( mniej więcej od jesieni 2015) ... jest to zjawisko dość trudne do wpakowania w ramki, bo to, czy będzie ją można zarejestrować zależy nie tylko od tzw Kp ale i od wielu innych czynników  jak siła pola magnetycznego, jego kierunku , prędkości wiatru słonecznego czy jego gęstości ... dopiero na końcu jest przejrzystość powietrza ... żeby zorza polarna mogła być widoczna gołym okiem na niebie w okolicach Wrocławia i to w kierunku zachodnim musiałaby być bardzo silna burza magnetyczna o Kp minimum 8 , bardzo dużej sile pola i kierunku bardzo mocno południowym ... takich warunków w dniu wykonania zdjęcia nie było ... czasem udaje się zarejestrować aparatem na długim czasie zorzę przy Kp3 czy Kp4 , ale to w kierunku północnym i na północy Polski ...  to co udało się zarejestrować powyższym zdjęciu  może mieć właściwie jedno wytłumaczenie - nie może to być refleks silnego światła z okna domku w optyce, bo nie byłoby go widać gołym okiem, więc nie byłoby po co kierować w stronę nieba aparatu ...( zakładam, że słup światła był widoczny , stąd próba jego uwiecznienia ) . Najprawdopodobniej jest to słup świetlny - źródłem światła  mogą być wspomniane szklarnie  a jego kształt może być związany z miąższością warstwy mroźnego powietrza zawierającego kryształki lodu ...

Edytowane przez MarekStan
korekta pisowni
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór. 
To już czas na raport końcowy z powyżej opisanej obserwacji.


Dziękuję za cenne informacje oraz opinie. 

 

To co udało mi się zaobserwować na niebie to po prostu odbicie od kryształków lodu pomniejszonego obrazu szklarni (w powiększeniu wydaje się nawet, że jest widoczna większa i mniejsza część kompleksu przedzielona ciemniejszą linią - podobnie jak na jednym z powyżej wklejonych zdjęć świecącej szklarni).

Prawdopodobnie w ostatnim czasie w zakładzie uruchomiono nowy doświetlony areał, stąd zjawisko sprawia wrażenie bardziej intensywnego.

 

Trzeba przywyknąć, że wrocławskiej łunie w mgliste noce będzie towarzyszyć siechnicki Mordor.

 

Pozdrawiam! 

2365238531232_20190305_173140623-01.jpeg

Edytowane przez B.Runner
Zamieniłem słowo dni na noce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.