Skocz do zawartości

Zakup okularu Orion Q70


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuje zakup oto tego szkiełka do swojej synty 8 cali a dokładnie:

 

Orion Q70 32 mm 70 stopni 2 cale

 

Czy ktos miał z was stycznośc z tym okularem? Brakuje mi poprostu okularu w miare nie drogiego taki średni a żeby w miare pokazywał ładne gwiazdki. Oczywiście do przegladu nieba bedzie stosowany. Mam nadzieje że pokaze jakies mgiełki. Kiedy miałem GSO 30 mm ale nie do końca mi pasował i sprzedałem. Czekam na jakies wasze komentarze. Jak to widzicie do mojej synty 8 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na jego dostawe własnie. Czytałem coś na jego temat ale za wiele a wrecz nic nie znalazłem cos na temat 26 było opisane ale o 32 juz nie. Akurat bedzie stosowany do obserwacji wizualnych. Tylko teraz jeszcze pytanie odległośc do miasta to 20 km około na zachód. Na południu i całe 180 stopni mam dośc dobre do obserwacji i teraz czy brac 32 czy lepiej 26? Chociaz kusi bardziej zakup do przegladu 32. Posiadam również TS hr 6, meade 14 SWA i 18 hd a brakuje tego do przegladu nieboskłonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Meiser napisał:

Uzywam tego właśnie  okularu  z SCT 9,25  do wizuala pokazuje bardzo ładne widoki.  Myślę że jak by go zastosować w jakimś teleskopie  APO obrazy były by jeszcze lepsze.  Polecam  .

Chyba większe znaczenie ma jednak światłosiła niż rodzaj teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, astrokarol napisał:

Chyba większe znaczenie ma jednak światłosiła niż rodzaj teleskopu.

Witaj. Takie rzeczy to wiem że światłosiła wazniejsza niz jaki telskop bedzie z danym okularem współpracował. Eureki nie odkryłeś ale ktos niedoświadczony uzna to jako cenna uwage z twojej strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten okular i używałem go z Newtonem f/6,3 oraz APO f/6. To klasyczny erfl czyli dobra transmisja, spory ER i duża soczewka oczna. Na jasnych obiektach lekki chromatyzm

w obu teleskopach jest całkiem dobrze, choć przy samej diafragmie zamiast gwiazd są już przecinki. Jakoś specjalnie mi to nie przeszkadzało więc raczej nie jest to wielka wada. W jaśniejszych teleskopach np. f/5 widok jak przy wejściu w nadprzestrzeń ;)

 

okular dobrze sprawdza się jako przeglądowy oraz do rozległych mgławic pod przeciętnym i ciemnym niebem. Czasem używałem go też do celowania w mieście. Tło jest wtedy dość jasne ale znośne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam sie że przecinki sie pojawia. Tak samo miałem z GSO 30 mm. Ale pole oszukane było w GSO że zamiast 70 jest 65 czy blizej mu ku 70 stopniom. Ogolnie to zamówiłem go sam sie przekonam jak bedzie w newtonie moim to cos napisze po tescie.

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniliśmy sobie poglądy z Amator-astro  na PW  i  przedstawiłem mu swój pogląd . Miałem swego czasu ORIONY Q  chyba 26 i 32 mm 

do dobsona 10"  a później,  po jego sprzedaniu,  do 12 - tki . Kupione taniej i okazyjnie w USA - przewiezione w podręcznym bagażu.

Z czasem sprzedałem obydwa, bo jednak te przecinki na obrzeżach pola okularu trochę mi przeszkadzały. Dodatkowym impulsem była recenzja

na czeskim portalu http://posec.astro.cz/index.php/clanky/technics , gdzie autor recenzji i testów różnych  akcesoriów astro Boris Glos z Pragi

( przedstawiałem go swego czasu na Astropolis i na Maniaku )  - b. dobrze ocenił długie okulary Aero ED SWA  FMC.  Ponieważ akurat były w Supre Praha -

kupiłem 40 mm  ; już go nie mają , w linku jest 35mm  http://www.supra-dalekohledy.cz/okular-skywatcher-aero-35mm-ed-2-70-3-5793.html

 

I rzeczywiście, bardzo mi przypadł do gustu , również dlatego, że soczewka oczna nie jest wielka a gumowa ocznica fajnie działa poprzez wykręcanie.

Waga - kilkanaście gramów ponad 0,5 kg

 

:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym tescie z okularem Oriona powiem tylko tyle że ogniskowa 32 mm jest maksymalna jaka wogóle nadaje sie do tego teleskopy czyli 8 cali. Powyżej tej ogniskowej bedzie widoczne LW w okularze co nie jest wskazane i jak dla mnie denerwujace oraz na wstepie by go wyeliminowało. Ogolnie wrazenia obserwacyjne dzienne pozytywne. Nie widac żadnych problemów z obrazem (obraz domów i drzew ostry do samego końca z naturalnymi barwami i czerwony to czerowny a biały to biały kolor). Kolor powłok zielony. Z okularem dostaje sie tez ściereczke do czyszczenia optyki. Zatyczki górna jak i dolna z miekkiej gumy. Mierzyłem soczewke linijka i wyszło mi że ma 34-35 mm. Odsunięcie żrenicy jest komfortowe a sam wywijany element muszli ocznej ma 7 mm wiec nie jest za duzy i dobrze. Wysokość okularu to 11.3 mm. Pozostaja testy nocne które postaram sie opisac w najbliższym czasie. IMG_20190305_135606_HDR.jpg.521e93c38142215d253d8b2d27bf53a4.jpgIMG_20190305_135704_HDR.thumb.jpg.fbd7e64e5e919ec349857f8d15a21c5e.jpgIMG_20190305_135803_HDR.jpg.117dfa0cae1122f7fbd475be1d4b1d56.jpgIMG_20190305_135840_HDR.jpg.ea664508807cae6049879902cc119e3e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 1 miesiąc temu...

Orion Q70 32 mm 70to zdaje się to samo co WO SWAN 33mm, który w Newtonie działa tak:
- f/6 - gwiazdki ładne w 90% pola, potem nagły zjazd jakościowy i przy samej krawędzi dość mocny astygmatyzm.

- f/5 - dobre centralne 40-50%, potem gwiazdki coraz słabsze i bardzo słabe krawędzie.

 

Przy czym to nie był test (tj. szukanie wad), tylko oglądanie nieba :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 10 % ostatnie rozjeżdza sie czyli jak na takie szkielko w cale nie jest źle. To i tak tylko szkiełko przeglądowe ale i tak dobrze radzi sobie w przeglądzie i poszukiwaniu obiektów glębokiego nieba. 

Edytowane przez Amator-astro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.