Skocz do zawartości

Uran 2019


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wczoraj wiało, Księżyc wychodził z avików średnio, bez drobnych szczegółów przerzuciłem się na Urana. Księżyce Urana na tym jaśniejszym zdjęciu pochodzą z naświetlania 1 sek. Oczywiście tarcza Urana prześwietlona i powiększona.

Byłem jednak ciekaw jak bardzo i w tym samym setupie nakręciłem avika z wyraźna tarczą (naświetlanie klatki 5,8 ms, kamera filmowała ponad 100 kl/sek).

No ale skoro wiało przed tarczą Księżyca - to przecież przed tarczą Urana też.

Księżyce Urana mają średnice powiększone przez poruszenie i porównywalne z tarczą planety, - te 4 widoczne (bo Miranda 16,52 mag zakryta przez światło rozlane z tarczy planety). Sam Uran 3,6" kątowej. Czyli mniej więcej taki był seeing wczoraj :hmm:

W sumie ruch atmosfery mniej przeszkadzał przy Ksieżycu naświetlanym 8 ms niż przy ciemnych księżycach Urana z naświetleniem 1 sek. Przy naświetleniu 4 sek gorzej nie było jak chodzi o poruszenie satelitów, ale tarcza Urana wyszła jeszcze bardziej rozlana.

Uranus_184049_0021 księzyce 1 sek.jpg

Uranus_184049_0021 ksieżyce tarcza z avika2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dojechał wczoraj Omegon Flip Mirror, więc musiałem przetestować. Budżetowy, ale działa. Poprzednio łapałem Urana po 10 minutach celowania, teraz po 15 minutach regulacji :szczerbaty: flip lusterka. Ale ...  ta dam!! Obraz i tu i tu (ale nie równocześnie, to nie lusterko półprzepuszczalne). Projektant nie wpadł na pomysł, że ja przed kamerą mam koło filtrowe, więc to "ustawianie" to było szukanie przedłużki do okularu, który też musiał być proporcjonalnie odsunięty by łapać ostrość. Obrazek Księżyców Urana i okolicy poniżej. Neptuna też wrzucę.

 

Ogniskowa 3500 mm, F10, ASI 178MM, filtr G, gain 350, ekspozycja 4 sek (przy 1 sek tylko 2 księżyce). Bez binningu.

Uranus 21091218_210141_0000 stack 20 kl pop opis 2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.