Skocz do zawartości

Cóż to za mała grupka w Żyrafie chce przyciągać uwagę?


PiotrTheUniverse

Rekomendowane odpowiedzi

 Hej!

 

Tytuł przypomina mi trochę problem zamieszkiwania centrum stolicy - gdzie niewielkie, mieniące się kolorami zbiegowisko przebierańców potrafi zablokować przejazd... no dobra, do brzegu!

 

 Mój czas obserwacyjny zajęły niedawno obiekty wysoko położonej Żyrafy: gwiazdy

HIP62971 oraz HIP62574 (obydwie mieszczące się nawet w ciasnym polu widzenia teleskopowego okularu), oddalone kolejno o 544 i 526 lat świetlnych. Przyglądając się im z osobna, tuz obok dostrzegłem więcej gwiazdek. Obserwowałem je Syntą 8, na granicy Wwa i użyłem wtedy zerkania do zauważenia tych słabszych punkcików... chociaż szczerze mówiąc JESZCZE nie wiem, czy było by to konieczne pod ciemniejszym niebem? Mogło by tak być z powodu zdecydowanie dominującej jasności ww z nazwy gwiazd. Ich alternatywne oznaczenie to, kolejno:

HD112651 (jasność 7,1 mag.) i HD111937 (9,2 mag.), zaś one same stanowią niepewnej natury układy podwójne. Najsłabsza z wyzerkanych tutaj przeze mnie, przypadkowych gwiazdek, ma już tylko około 13 mag. Poniżej przedstawiam swój szkic z zaznaczeniem kolorów, jakie ujrzałem.

 

 Najefektowniejszy dla mnie był chyba „wyskakujący” i „znikający”, intensywnie lazurowy składnik b najjaśniejszej w polu widzenia, żółtej HD112651, którego wielkość gwiazdowa jest 3,5 mag. wyższa, przy separacji 10,5''.

 

 Co do drugiego układu podwójnego: - znowuż spora, 2,5 magnitudowa różnica jasności komponentów, oraz niska ich separacja (1,1'') – nie da się u mnie rozbić tegoż dzbana.

Warto jednak zadrzeć teleskop w tamtym kierunku – nie dla dzbana.

 

 Czy ktoś z Was obserwował je, lub/i focił z dużym zoomem?

 

 A tu dokładne dane samych binarek:

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=55274

https://www.stelledoppie.it/index2.php?iddoppia=55037

 

robokop2.jpg

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.