Skocz do zawartości

Ostrzenie za pomocą maski Bahtinova ręcznie bez mikroruchów/z microfocuserem


piotr.d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam SW 150/750 z wyciągiem jak na zdjęciu, to znaczy bez pokrętła mikroruchów 1:10. Do wizualnych obserwacji nie mam z tym najmniejszego problemu i jestem w stanie spokojnie sobie wyostrzyć obraz.

 

Mam w ten weekend wyjazd na pierwsze astrofoto z tym sprzętem i zastanawiam się czy ja będę w stanie wyostrzyć obraz do zdjęć za pomocą maski Bahtinova z tym wyciągiem. Niestety pogoda nie sprzyja i nie jestem w stanie tego na żadnej gwieździe sam sprawdzić przed wyjazdem. Obawiam się jednak że może być cienko i chciałbym zasięgnąć wśród Was języka - czy jest szansa że się to dobrze wyostrzy czy nawet nie ma co próbować bez mikroruchów?

 

Alternatywą jest zakup microfocusera do SW - zastanawiam się tylko czy ten microfocuser jest wystarczająco mocny aby pociągnąć mi lustrzankę Canona zamontowaną na tym wyciągu?

 

 

IMG_20190303_185227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej da się to zrobić, jednak wymagać będzie sporej precyzji. Ja ze dwa lata ostrzyłem tym wyciągiem lustrzankę bez LV i dawałem radę. Trzeba wykonywać minimalne ruchy. Jeśli masz LV, to obserwuj wygląd gwiazdy na max zoomie. Bez tego musisz robić serię kontrolnych zdjęć po każdej mikro korekcie.

 

Napędu SW nie miałem okazji używać, jednak na pewno poradzi sobie z lekkim Canonem. Nie umiem jednak odnieść się do jego precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo ostrzenie jest wykonalne ale zajmie trochę więcej czasu niż z morofokuserem. Ja nawet ostrzyłem zwykłym zebatkowym wyciągiem i też szło.

Zwróć tylko uwagę  czy wyciąg po zablokowaniu "trzyma"   bo to jest problem gdy naciskasz aparat możesz wsunać/przestawić jego pozycję.

 

Mirek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piotr.d napisał:

 

Alternatywą jest zakup microfocusera do SW - zastanawiam się tylko czy ten microfocuser jest wystarczająco mocny aby pociągnąć mi lustrzankę Canona zamontowaną na tym wyciągu

Chłopaki na stronie delty twierdzą że poradzi :-)

https://deltaoptical.pl/auto-focus-sw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, count.neverest said:

@Tayson masz na myśli taki follow focus? Nada się, z obiektywem fajnie pracuje :) Kilkanaście zł to kosztuje

 

followfocus.jpg.cfadb6ec0b4284975c802486699ee4d0.jpg

Czy wiecie czy jakiś polski sklep coś takiego sprzedaje? Widzę na Aliexpress ale to pewnie kilkanaście dni na realizację minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, count.neverest said:

A skąd jesteś? W Gdyni w sklepie foto kupiłem (AFE). Na allegro szukaj pod frazą "zębatka obiektyw", jest kilkanaście ofert.

Kielce - kupiłem przed chwilą na Allegro. Brakowało mi dobrej frazy do szukania, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.