Jump to content
piotr.d

Ostrzenie za pomocą maski Bahtinova ręcznie bez mikroruchów/z microfocuserem

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam SW 150/750 z wyciągiem jak na zdjęciu, to znaczy bez pokrętła mikroruchów 1:10. Do wizualnych obserwacji nie mam z tym najmniejszego problemu i jestem w stanie spokojnie sobie wyostrzyć obraz.

 

Mam w ten weekend wyjazd na pierwsze astrofoto z tym sprzętem i zastanawiam się czy ja będę w stanie wyostrzyć obraz do zdjęć za pomocą maski Bahtinova z tym wyciągiem. Niestety pogoda nie sprzyja i nie jestem w stanie tego na żadnej gwieździe sam sprawdzić przed wyjazdem. Obawiam się jednak że może być cienko i chciałbym zasięgnąć wśród Was języka - czy jest szansa że się to dobrze wyostrzy czy nawet nie ma co próbować bez mikroruchów?

 

Alternatywą jest zakup microfocusera do SW - zastanawiam się tylko czy ten microfocuser jest wystarczająco mocny aby pociągnąć mi lustrzankę Canona zamontowaną na tym wyciągu?

 

 

IMG_20190303_185227.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej da się to zrobić, jednak wymagać będzie sporej precyzji. Ja ze dwa lata ostrzyłem tym wyciągiem lustrzankę bez LV i dawałem radę. Trzeba wykonywać minimalne ruchy. Jeśli masz LV, to obserwuj wygląd gwiazdy na max zoomie. Bez tego musisz robić serię kontrolnych zdjęć po każdej mikro korekcie.

 

Napędu SW nie miałem okazji używać, jednak na pewno poradzi sobie z lekkim Canonem. Nie umiem jednak odnieść się do jego precyzji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ostrzenie jest wykonalne ale zajmie trochę więcej czasu niż z morofokuserem. Ja nawet ostrzyłem zwykłym zebatkowym wyciągiem i też szło.

Zwróć tylko uwagę  czy wyciąg po zablokowaniu "trzyma"   bo to jest problem gdy naciskasz aparat możesz wsunać/przestawić jego pozycję.

 

Mirek

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najprostsze będzie przymocowane pręta do pokrętła, prostopadle do osi obrotu. 

Przykładowo przesuwając 1mm na małym kole, na końcu odpowiednio długiego pręta będzie kilka cm.  Rozumiesz o co mi chodzi? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spokojne można ustawić ostrość, tylko trzeba brać pod uwagę, że po dokręceniu blokady zmienia się zawsze ostrość. Mam taki sam wyciąg w Newtonie 200/1000 i ustawienie ostrości zajmuje minutę, może dwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, count.neverest said:

@Tayson masz na myśli taki follow focus? Nada się, z obiektywem fajnie pracuje :) Kilkanaście zł to kosztuje

 

followfocus.jpg.cfadb6ec0b4284975c802486699ee4d0.jpg

Czy wiecie czy jakiś polski sklep coś takiego sprzedaje? Widzę na Aliexpress ale to pewnie kilkanaście dni na realizację minimum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A skąd jesteś? W Gdyni w sklepie foto kupiłem (AFE). Na allegro szukaj pod frazą "zębatka obiektyw", jest kilkanaście ofert.

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, count.neverest said:

A skąd jesteś? W Gdyni w sklepie foto kupiłem (AFE). Na allegro szukaj pod frazą "zębatka obiektyw", jest kilkanaście ofert.

Kielce - kupiłem przed chwilą na Allegro. Brakowało mi dobrej frazy do szukania, dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.