Skocz do zawartości

Triplet na uboczu i testy sprzętowe.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Spieszę z wyjaśnieniem odnośne fotki. 

W jednym z tematów na forum, zadeklarował się, że zrobię mały test polegający na zarejestrowaniu 60x60s L, gain 200 offset 30, 0,49599... -e/ADU, i dla porównania 12x300s UG 1-e/ADU. 

Niestety chochliki sprzętowe nie pozwoliły mi zebrać planowanej ilości materiał, co położyło temat porównania.

Kadr nie fortunny, bo pierwotnie nie o walory estetyczne mi chodziło.

Prezentowana praca to 60x60s L, gain 200 offset 30, zestackowane Sigma Clip i obrobione w PS. Pomijając fakt, że 60min materiału to trochę jednak mało, to obrabiając materiał nie zauważyłem różnicy, odniosze wrażenia  że żonglowanie ustawieniami kamery w broadband nie wnosi niczego istotnego.

Esprit 100/550, ASI 1600mmc.  

Full res.

M65 2.jpg

M65 astro.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic zaskakującego. Szum odczytu jest tak mały, że nie ma znaczenia , czy palisz minute czy  5 min . Pewnie gdyby dokładnie zmierzyć S/N stacka 60x 60 sek, wyszło by nieco lepiej niż 12 x 300 z uwagi na nieznacznie większy udział prądu ciemnego w 5-minutowych klatkach, ale przy takich czasach była by to różnica minimalna.

Generalnie co by nie robić, najważniejszym parametrem jest i tak sumaryczny czas naświetlania i tego nie przeskoczysz. No i oczywiście niebo......

 

PS. Detal całkiem całkiem, prawie jak u Bogdana Jarzyny :) .   Prawie...

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ustawień gain, offset w tradycyjnej astrofotografii broadband jest jak dla mnie chyba wyczerpany. Nie ma co się szarpać i palić klatki tylko na UG. Na pewno dzięki temu biblioteka kalibrantów  będzie zdecydowanie mniejsza i łatwiejsza do ogarnięcia.

Nurtuje mnie jeszcze narrowband, bo tu zyski z niższego szumu przy słabszym sygnale mogą być potencjalnie istotne.

Nic, trzeba zaplanować kolejny test.

Co do fotki, to do końca nie jestem pewien gdzie była przyczyna (obstawiam kamerę do guide) moich problemów z prowadzeniem. Wystarczy spojrzeć na mniejsze gwiazdy jakie są kanciaste, choć wykres guide wyglądał świetnie. 

No i to jest fotka w pełnej rozdzielczości, gdzie widać wyraźniej wszystkie  mankamenty.

Poniżej wersja w "standardowej" rozdzielczości.

 

 

 

 

tri_2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.