Skocz do zawartości

AZ-EQ6 GT do astrofoto, warto ??


elay

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Nie, ale zadziałało zdefaultu jakimś codem właśnie. Miałem ustawiona predkosc na 1 chyba i po prostu szło bardzo wolno. Sprawdzam. Prędkość 1 to gwiazdowa, zgodna z ruchem obrotowym Ziemi jak rozumiem i musi być zaznaczona... A do planet? Na razie nie mam guidingu. Czekam na pogodę żeby sprawdzić czy znowu będę miał pojechane gwiazdy. 

Na "jedynce" to sobie możesz czekać i czekać, do celowania itp. masz wyższe biegi :)

A w przypadku planet - masz w EQmodzie coś takiego jak "Track Rate" i możesz tam wybrać, czy prędkość śledzenia ma być gwiazdowa, słoneczna, księżycowa czy dowolna (w obu osiach, więc jak się wie co wpisać, to można np. śledzić komety). Jak sterujesz z pilota, to po wskazaniu konkretnej planety montaż sam ogarnia odpowiednią prędkość śledzenia, ale w EQModzie chyba nie ma takiej opcji, żeby sobie wybrać planetę z listy i dopasować prędkość automatycznie.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Panowie, powiedzcie jaki w azeq6 od SW może być maksymalny czas zdjęcia bez guidingu? Przy 120s i 800mm mam niezłe kreski co wydaje mi się mało. Na eq5 120s było punktowe.

Montaz sterowany przez eqmod, ustawiać należy custom czy auto detect?

Jakie mają być ustawienia auto ra sync, czy coś ustawiać w drift compensation?

Wyjechałem na urlop, tydzień minął a ja walczę z montażem:(

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co na tym azeq6 wisi. 

 

Ja bez guiding na heq5 robię bez problemu 180s. Mam jednak małą tubę 70/420 z Canonem, asiair, 120 mini i innymi drobiazgami. Całość waży mało, starcza mi jednej przeciwwagi podciągniętej na max do góry. 

 

Tu masz ostatnią klatkę 180s

received_1941411606026299.jpeg.41d63a120b501bf16b6baa8f8e2c49ae.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2021 o 21:07, abo napisał:

No właśnie nie jest przeciążony. Wieszam Newtona 8" albo apo 150/900. Eq5 mi lepiej prowadził więc sądzę że coś mam nie tak z ustawieniami.

Wyjechałem na urlop, tydzień minął a ja walczę z montażem:(

 

Apo 150/900 i nie jest przeciążony ? coż z taką bestią lekko mieć nie będzie.

Po 2 latach użytkowania jestem wstanie stwierdzić że ogniskową 900 mm jest ten montaż wstanie uprowadzić 30-60 sek bez gudingu i do 900s guidingiem (zależy od skali i deklinacji).

Ja sam maksymalnie naświetlałem tym montażem 900s w skali 1.4 sekundy kątowej na piksel. Z kontrolą prowadzenie za pomocą PEC 1200s w tej samej skali to absolutny max co uświadczyłem.

 

Do zwyczajnej astrofotografii w przeciętnych warunkach (czyt. w otwartym terenie na stojaku) w twoim przypadku nie liczył bym więcej niż na 600s z guide i 40-60 sek bez guidingu z takim wielkim sprzętem i jakiś cmosem z małym pikselem oraz przy perfekcyjnym ustawieniu na biegun.

Każdy ma inne doświadczenia i inne czasy wykręcił na swoim montażu i może nie do końca się zgodzi z tym w 100% ale prawda jest taka że to nie jest jakiś "dobry montaż" tylko przeciętna zabawka, żeby tym robić zdjęcia bezstresowo to musisz o wiele rzeczy zadbać i czasem wrzucić w niego (nowe smary łożyska) jeszcze + połowę wartości ile sam jest warty.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, fizyk5 napisał:

A jak w azeq6 wyłącza się  enkodery? Bardzo ciekawy jestem.

 

Się kliknęło,  120/900 nie 150 :/

 

Enkodery wyłącza się w panelu eqmoda. Azeq6 ma enkodery na obu osiach.

 

Szlag, piszę z telefonu z łąki i tak wychodzi;/

 

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abo napisał:

Się kliknęło,  120/900 nie 150 :/

 

Enkodery wyłącza się w panelu eqmoda. Azeq6 ma enkodery na obu osiach.

 

Szlag, piszę z telefonu z łąki i tak wychodzi;/

 

Ja pierwsze słyszę by miał enkodery na obu osiach, chyba że to jakaś najnowsza nowość i coś nowego produkują.

Zawsze miał tylko w RA.

Podlinkuj swój montaż jaki konkretnie masz model chętnie obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Imar napisał:

Ja pierwsze słyszę by miał enkodery na obu osiach, chyba że to jakaś najnowsza nowość i coś nowego produkują.

To są dodatkowe enkodery, dzięki którym montaż wie w co celuje nawet jak rozłączysz sprzęgła i przestawisz go ręcznie, i to jest ich jedyna funkcja - przy czym mają stosunkowo niewielką rozdzielczość (ok. 4 minuty kątowe).

Zdaje się, że jak się je włączy, to jest trochę dziwna interakcja z zewnętrznym oprogramowaniem, polegająca na tym, że po każdym goto montaż tak jakby synchronizuje pozycję wg tychże enkoderów i po jakimś czasie błąd celowania może się skumulować i być dość duży - tak przynajmniej gdzieś czytałem.

W każdym razie przy sterowaniu z kompa lepiej je wyłączyć; w sumie nawet bez kompa, jeśli się nie zamierza przestawiać montażu ręcznie, to nie ma z nich żadnego pożytku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2020 o 15:37, Grzędziel napisał:

Montażu nie zepsujesz większym obciążeniem (oczywiście w rozsądnych granicach). Problemem będą drgania, które nie będą skutecznie tłumione.

Z Twojego doświadczenia. Od jakiego momentu obciążenia, drgania nie będą skutecznie tłumione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.