Skocz do zawartości

Justowanie obiektywu, gdzie?


mario_b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

 

Zmodyfikowano mi aparat, jednak po tej modyfikacji utraciłem możliwość ustawienia ostrości na gwiazdy. Dotyczy to Samyanga 135, nie ma możliwości dojechać pierścieniem ostrości do odpowiedniego położenia. Mam teraz lekki FF z tym szkłem. Zastanawiałem się czy składać w serwisie reklamację, nie wiem jednak czy byłaby ona zasadna. Dlatego, że nie ma problemu z ustawieniem ostrości na gwiazdy tym samym aparatem i drugim moim szkle, w pochodzącym z systemu obiektywie 90 2.0:

 

Po modyfikacji:

Fuji X-T10+Samyang=brak możliwości ustawienia ostrości na gwiazdy

Fuji X-T10+Fujinon 90 2.0= można wyostrzyć na gwiazdy, nawet jest jeszcze troszkę miejsca, żeby zrobić BF.

 

Przed modyfikacją nie było problemu. Na drugim niemodyfikowanym X-T10 nie ma problemu.

 

Cyt. ze strony serwisu, jeden z powodów dla których wysłałem im aparat:

 

"Focus Warning:  Because of the complexity and requirement for specialized precision equipment, advanced training and experience, we do not provide any information regarding focus calibration whatsoever. The mere act of removing the sensor from within the camera could potentially ruin the original factory calibration and render your camera completely incapable of achieving proper focus. If this happens we will be unable to help you and even the manufacturer may refuse to service your camera. This is very serious stuff folks. Focus and dust are in fact the most difficult parts of the conversion process. We highly recommend you send your camera in for conversion instead of attempting to do this yourself."

 

Znacie jakieś serwisy w Polsce, które mogą mi dobrze wyjustować tego Samyanga?

 

Druga sprawa, zastanawiam się na jakimś 200mm od Canona, myślałem nad 70-200 II, trochę będzie niefajnie, jeśli okaże się, że też nie będę mógł ustawić właściwej ostrości...ze względu chociażby na cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie punktu ostrości wynika z usunięcia filtra sprzed matrycy - on wydłuża backfocus. Prawdopodobnie serwis nie wstawił w to miejsce żadnego filtru zastępczego, jak baader BCF? Bez takiego filtra, poza utratą ostrzenia będziesz miał też wyraźną aberrację chromatyczną wywołaną podczerwienią, gdzie obiektywy nie są skorygowane. Powinieneś mieć taki filtr zastępczy albo przynajmniej filtr IR cit na froncie obiektywu. Niestety nie znam się na Fuji. Nie wiem też, czy istnieje tam możliwość fizycznego przesunięcia matrycy w celu kalibracji, ale pewnie nie.

 

Jeśli nie ma możliwości zastosowania filtra BCF, to trzeba przeogniskować obiektyw (a nie wyjustować). Niestety nie wszystkie szkła to umożliwiają i np w 70-200 nie mam pojęcia czy się da. Odnośnie Samyanga, ktoś jakiś czas temu wrzucał informację o przeogniskowaniu w jakimś innym modelu (35 albo inny). One są zbudowane dość podobnie, więc być może da się zastosować podobną technikę. Niestety nie umiem tego znaleźć.

 

Nie znam za bardzo serwisów, ale spróbowałbym zrobić to samodzielnie, o ile znajdziesz instrukcję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Przesunięcie punktu ostrości wynika z usunięcia filtra sprzed matrycy - on wydłuża backfocus. Prawdopodobnie serwis nie wstawił w to miejsce żadnego filtru zastępczego, jak baader BCF? Bez takiego filtra, poza utratą ostrzenia będziesz miał też wyraźną aberrację chromatyczną wywołaną podczerwienią, gdzie obiektywy nie są skorygowane. Powinieneś mieć taki filtr zastępczy albo przynajmniej filtr IR cit na froncie obiektywu. Niestety nie znam się na Fuji. Nie wiem też, czy istnieje tam możliwość fizycznego przesunięcia matrycy w celu kalibracji, ale pewnie nie.

 

Jeśli nie ma możliwości zastosowania filtra BCF, to trzeba przeogniskować obiektyw (a nie wyjustować). Niestety nie wszystkie szkła to umożliwiają i np w 70-200 nie mam pojęcia czy się da. Odnośnie Samyanga, ktoś jakiś czas temu wrzucał informację o przeogniskowaniu w jakimś innym modelu (35 albo inny). One są zbudowane dość podobnie, więc być może da się zastosować podobną technikę. Niestety nie umiem tego znaleźć.

 

Nie znam za bardzo serwisów, ale spróbowałbym zrobić to samodzielnie, o ile znajdziesz instrukcję.

Oni zastosowali jakiś filtr typu właśnie Baadera. Jestem o tym przekonany, że ich modyfikacja nie polega tylko na usunięciu oryginalnie zamontowanego filtra przed matrycą. Filtr, który zastosowali może być troszkę innej grubości. Problemem jest to, że systemowe szkło jeszcze ostrzy na nieskończoność...a Samyang już nie. Chyba spróbuję do nich napisać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mario_b napisał:

Oni zastosowali jakiś filtr typu właśnie Baadera. Jestem o tym przekonany, że ich modyfikacja nie polega tylko na usunięciu oryginalnie zamontowanego filtra przed matrycą. Filtr, który zastosowali może być troszkę innej grubości. Problemem jest to, że systemowe szkło jeszcze ostrzy na nieskończoność...a Samyang już nie. Chyba spróbuję do nich napisać. 

Ok. Być może właśnie nowe szkło jest odrobinę cieńsze. Mój Samyang ostrzy praktycznie na końcu zakresu, więc faktycznie nawet minimalna zmiana mogłaby uniemożliwić ostrzenie. Różne obiektywy mają różny "zapas". Możesz do nich napisać, ale poza upewnieniem się o obecności nowego filtra, nie wiem o co jeszcze możesz pytać. Odnośnie Samyanga musisz sam poszukać, czy jest możliwość przeostrzenia i wtedy albo zrobić to samemu (to jest raczej łatwe) albo szukać serwisu. Może zgłosi się tu ta osoba, która pisała na naszym forum o Samyangu, ja niestety nie pamiętam kto to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie jest 

Ale np. w obiektywach z bagnetem canona EF są blaszki dystansowe pod bagnetem.  Wystarczy odkręcić bagnet od obiektywu i wyjąć 1 lub dwie (mają różne grubości  ale to jakieś dziesiąte części mm) i przykrecić z powrotem bagnet:D

M.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.