Skocz do zawartości

Idealny statyw nie istnieje - recenzja porównawcza


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Fredrixxon napisał:

Bym sugerował obczaić jeszcze gitzo (mountaineer albo traveller), choć to nie sprzęt budżetowy. Za to szansa, że przeżyje 20 lat.

Dzięki za fajne praktyczne zestawienie :)

O przeżycie 20 lat dla Manfrotto się nie obawiam :) W każdym razie te Gitzo wyglądają świetnie, redukcja masy jest tam dopracowana chyba najlepiej na świecie. No ale ta cena totalnie zaporowa... Są jakieś granice :) Zastanawiam się też, czy to jest "podmarka" Manfrotto, bo są na ich stronie?

 

Swoją drogą zastanawiam się, czy włókna węglowe to jest maksimum naszej obecnej technologii ludzkości? Jestem pewien że istnieją lżejsze i bardziej wytrzymałe materiały. Pewnie są za drogie żeby był sens robić z nich statywy, ale może ktoś coś wie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fredrixxon napisał:

Za to szansa, że przeżyje 20 lat.

Przypomniałem sobie, że mam jeszcze jeden statyw. I jak dobrze liczę, to ma on jakieś 14 lat! Używałem go w podstawówce do kręcenia filmów z kuzynem :) Jest to statyw z supermarketu za 100 zł, ostatnio przejechałem go samochodem (!), a on wciąż żyje :) Także nie trzeba Gitzo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię takie opracowania praktyków zwłaszcza uwzględniające kilka aspektów. Dzięki.

Standardowo jeśli dobrze pamiętam w Genesis jest hak i można statyw przymocować i ew. dociążyć co może wpłynąć pozytywnie na stan Twojego serca :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, RMK napisał:

Standardowo jeśli dobrze pamiętam w Genesis jest hak i można statyw przymocować i ew. dociążyć co może wpłynąć pozytywnie na stan Twojego serca :emotion-5:

Zgadza się, jest hak. Niekiedy wieszałem tam torbę, ale tak na prawdę to niewiele pomaga na serce, bo torba się dynda na wietrze i nie budzi zaufania :) Natomiast przywiązanie go do czegoś to fajny pomysł, trzeba tylko mieć linę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się nad MT190CXPRO3 ale nie trafiłem używki, a nowy jest poza budżetem. Założyłem, że kupię lekki, karbonowy statyw 3 sekcyjny z klamrami.

Ostatecznie zdecydowałem się na https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Statyw-Velbon-Sherpa-Pro-CF-635-Carbon/3559

Marka Velbon często kojarzy się z tanimi statywami. Jednak karbonowy CF-635 jest bardzo porządnie wykonany i spełnia w 100% moje założenia. Jest bardzo sztywny nawet po wysunięciu kolumny centralnej. Zawdzięcza to min. temu że nogi i kolumna mają duży przekrój oraz rozstaw nóg jest szeroki. Zaciski posiadają sprężyny i mogą być regulowane w miarę potrzeby. Nie ma możliwości położenia kolumny centralnej jak w Manfrotto. Można ją skrócić w celu obniżenia minimalnej wysokości. Na plus można zaliczyć wysuwane kolce, co w terenie zwiększa stabilność. Jest w zestawie też hak do dodatkowego obciążenia ale nie ma pokrowca.

Na sieci nie ma dużo opinii o tym sprzęcie. Nie spotkałem się z żadną negatywną. Do tej pory był raz w terenie i sprawdził się w 100%. Producent deklaruje obciążenie 5kg przy wadze własnej 1.55kg. Myślę że jest to realna wartość nawet z zapasem. Maksymalnie wysunięty statyw ma około 166cm. Po dodaniu głowicy 3D przekracza 180cm. W cenie do 500 zł trudno będzie znaleźć lepszy statyw. Wersja CF-630 Carbon z zakrętkami zamiast klamerek jest 100zł tańsza i ma większy udźwig 6kg. Przez chwilę brałem też pod uwagę aluminiowy Manfrotto 190 GO!, ale ma 4 sekcje i przeczytałem, że ludzie narzekają na czyszczenie wymagane ze względu na zastosowanie zakrętek po pracy w trudniejszym terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2019 o 13:05, MateuszW napisał:

Zgadza się, jest hak. Niekiedy wieszałem tam torbę, ale tak na prawdę to niewiele pomaga na serce, bo torba się dynda na wietrze i nie budzi zaufania :) Natomiast przywiązanie go do czegoś to fajny pomysł, trzeba tylko mieć linę...

Prawidłowo użyta torba ;) po wypełnieniu balastem, doczepieniu do haka i postawieniu pod statywem ma naprężone uszy, co doskonale trzyma statyw. Co więcej, jeśli ktoś obdarzy takie rozwiązanie zaufaniem może sobie zaprojektować odpowiednią torbę, która może służyć jednocześnie za pokrowiec. Stosowałem takie rozwiązanie z powodzeniem na kilku wyjazdach. Najpierw z wykorzystaniem szkolnego worka na buty z mocnego materiału i prostej regulacji zawieszenia poprzez węzeł na sznurku. Jak mi się znudził worek miałem dedykowaną torbę/pokrowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, rambro napisał:

Fajny. Dobrze wiedzieć, że karbon nie musi być absurdalnie drogi :) Tak na prawdę to zapewne znalazłoby się zdecydowanie tańszy odpowiednik o równych możliwościach dla większości sprzętu, ale jest tego taka masa i brak obiektywnych wskaźników, że trafienie w taki produkt to loteria.

6 godzin temu, rambro napisał:

przeczytałem, że ludzie narzekają na czyszczenie wymagane ze względu na zastosowanie zakrętek po pracy w trudniejszym terenie.

Właśnie mnie zastanawiają te "obrotowe zaciski". Czy to ma być wygodniejsze/szybsze w obsłudze? Nigdy nie miałem z takimi do czynienia i jakoś patrząc na to nie widzę wyraźnej zalety. No dobra, tym sobie nie przytrzasnę ręki jak zatrzaskiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.