Skocz do zawartości

Mocowanie teleskopu - siodełko


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Stałem się posiadaczem montażu azymutalnego Skytee.

W zestawie są dwa siodełka do mocowania dovetaila.

Jedno jest takie jakie znam i bez problemu mocuje dovetaila od Sky Watchera wkładając go lekko kątowo od góry (jest kilka mm luzu na szerokości pryzm mocujacych).

IMG_1112.thumb.JPG.e07329bc6652167f01b35a5ac39b9992.JPG

Dtugie siodełko jest podobne ale trochę węższe i dovetaila można tylko wsunąc z boku, co u mnie się nie da zrobić bo od spodu szyny mam wystające śruby od mocowania obejm.

Tutaj pytanie, do jakiego adaptera jest w takim układzie to siodełko?.

IMG_1113.thumb.JPG.d7751ec8f2f94a7afc97be0456819b78.JPG

Porównanie szerokości pryzm mocujacych - z prawej zrównane względem siebie.

IMG_1114.thumb.JPG.4c937cbac95262fb4cd8d19cda901e5e.JPG

 

Mam tutaj pytanie, czy istnieją jakieś siodełka, które są dłuższe? ogólnie w moim przypadku wygląda to tak jakbym trzymał punktowo refraktor.

Waszystko w miare jest sztywne, ale licze na to że złapanie za więcej dovetaila jeszcze bardziej usztywni układ i w ogóle będzie bezpieczniej.

Mam duży problem bo w polskich sklepach astro nie za bardzo moge się odnaleźć po opisach , a nie chciałbym kupić tej drugiej węższej wersji.

Tak wygląda "poskładany" zestaw.

IMG_1111.thumb.JPG.fb225995c6645bc7a066ffe9bcf4a5cf.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba siodełka są w standardzie Vixen, lub jak kto woli Vixen style.

Ja osobiście bałbym się na takim jednym "chwycie"mocować tak duży refraktor. No chyba że masz te śruby blokujące (tak jak w standardzie Arca Swiss), które zapobiegają wypadnięciu/wysunięciu sprzętu z obejmy nawet jak mocowanie puści.

Siodełek z podwójnym mocowaniem jest trochę.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest np takie coś: https://www.altairastro.com/altair-tms-heavy-duty-universal-dovetail-plate-clamp-for-ieq45-g11-eq6-heq5-black.html. Drogie :) Myślę że znajdziesz coś odpowiedniego jak trochę powertujesz. Raczej większość siodełek jest tak to twoje "szersze". A z tym wsuwaniem, mógłbyś potencjalnie wymienić śruby w dovetailu żeby nie sterczały. No ale to jest mniej wygodne do wkładania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.