Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla przed-początkującego


dudekd55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Postanowiłem rozpocząć przygodę z astronomią.

Od zawsze bardzo interesowało mnie wszystko co było wysoko ponad moją głową, ale jakoś nigdy nie zdecydowałem się, aby przyjrzeć się temu dokładniej.

Stwierdziłem, że teraz byłaby doskonała okazja, żeby samemu powiększyć swoją wiedzę a przy okazji pokazać trochę mojej córce :)

 

Przeszukałem wiele stron, tematów, postów.

Przypadkiem trafiłem na refraktor Bresser Skylux 70/700.

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-CID767-IDyQpNO.html

Wiem, że nie jest to sprzęt najwyższej (a nawet średniej) klasy. Pomyślałem jednak, że może być dobry na początek ze względu na nieduży koszt zakupu.

 

I teraz pytanie.

Czy w/w teleskop będzie wystarczający na początek? Czytałem o kiepskich okularach, ale je w sumie mogę po czasie wymienić na jakieś lepsze (np. Plossl'e).

Bardziej zależy mi, by móc podejrzeć Księżyc, planety z ich księżycami, może jakieś odleglejsze obiekty i przy okazji uczyć się, uczyć i jeszcze raz uczyć :)

 

A może polecicie mi coś innego używanego w ok. 200 zł?

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-r-707az2-na-gwarancji-CID767-IDveBOs.html#b143f57c14 ?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jak każdą przygodę, tak i tą należy rozpocząć zaopatrzenia się w przewodnika astro, map papierowych lub w aplikacjach astro na telefon/tablet. Gdy się z tym oswoisz, możesz zacząć od nieskomplikowanego sprzętu do obserwacji - może być 70/700 ale i większa lornetka da świetny efekty i jest praktyczniejsza. Najlepiej zainstalować w telefonie lub tablecie alikację, która po nakierowaniu go na dany obszar nieba pokazuje co się na nim znajduje i tam kierować teleskop/lornetkę, bo zukanie po omacku na niebie obiektów zniechęci Ciebie a tym bardziej dziecko (wiem, bo mam x2). No i musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość :)

Udanych obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dj_peterka napisał:

Najlepiej zainstalować w telefonie lub tablecie alikację, która po nakierowaniu go na dany obszar nieba pokazuje co się na nim znajduje i tam kierować teleskop/lornetkę, bo zukanie po omacku na niebie obiektów zniechęci Ciebie a tym bardziej dziecko (wiem, bo mam x2)

To już mam - ściągnąłem sobie StarWalk2 i uruchamiam ją, gdy tylko mogę i próbuję wyobrazić sobie co aktualnie znajduje się nade mną ;)

 

Czy każdy sprzęt 70/700 będzie dobry? Czy jednak lepiej unikać jakichś "no name'ów"?

 

Co lepiej wybrać spośród: Bresser Skylux, Celestron Powerseeker i SkyWatcher? (wszystkie 70/700)

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zacznij jeszcze raz. Od odpowiedzi na kilka pytań. Tu je znajdziesz. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

 

Ale najważniejsze jest pytanie - jakie tam masz niebo, gdzie będziesz obserwować. 

I później gdzie - pole, balkon itp. 

 

Planety są teraz nisko, za nisko na sensowne obserwacje. Ale niebo pełne jest innych obiektów DSów. A one są dostępne nawet dla lornetek. Poszukaj tabela Wimmera, jest też online. 

 

Ja nie polecam 70/700. Jest bardzo ograniczony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dudekd55 napisał:

To już mam - ściągnąłem sobie StarWalk2 i uruchamiam ją, gdy tylko mogę i próbuję wyobrazić sobie co aktualnie znajduje się nade mną ;)

 

Czy każdy sprzęt 70/700 będzie dobry? Czy jednak lepiej unikać jakichś "no name'ów"?

 

Co lepiej wybrać spośród: Bresser Skylux, Celestron Powerseeker i SkyWatcher? (wszystkie 70/700)

Ja na początku zacząłbym od lornetki ze statywem, lornetka 7x50 lub 10x50. Już tak małym sprzętem można bardzo wiele zobaczyć. Pomijając planety, to pod ciemnym niebem taką lornetką można zobaczyć większość obiektów z Katalogu Messiera, ewentualnie jaśniejsze NGC. Droga do obserwacji wizualnych moim zdaniem jest następująca:

a) mapa nieba;

b) mała lornetka ze statywem;

c) Nawiązanie kontaktów z innymi astronomami-amatorami z okolicy - jest to o tyle ważne, że z reguły każdy ma różny sprzęt, przez który można sobie popatrzeć. Poza tym zawsze raźniej jest obserwować w grupie :)

d) Wyjazd pod bardzo ciemne niebo, np. w Bieszczady. Nie wiem, czy jesteś świadom, ale jednym z największych wrogów astronomów jest zanieczyszczenie sztucznym światłem (light pollution). Więcej nt. zanieczyszczenia sztucznym światłem znajdziesz w Internecie. Jak chcesz sprawdzić jakość nieba nad swoją miejscowością, to polecam tę stronę. Każdy sprzęt swoje maksimum pokazuje pod bardzo ciemnym niebem...

e) Mając doświadczenia ze spotkań z kolegami i z wyjazdów dalej sam określasz swoją drogę - nie ma tutaj jednego idealnego rozwiązania. Każdy jest inny i pragnie czegoś innego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki niestety nie mam, więc musiałbym ją kupić.

Czy w tej sytuacji kupno lornetki dalej jest lepszą opcją niż kupno teleskopu?

 

Obserwacje będę prowadzić przede wszystkim z balkonu w mieście - dostępne niebo południowe od wschodu do zachodu.

Ewentualnie pójdę do pobliskiego parku na górkę, gdzie będę mieć dostępne całe niebo (stąd zależy mi, aby sprzęt był mobilny i łatwy w transporcie).

Nie wykluczam jednak wyjazdów pod ciemniejsze niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe pokolenie astronomów wychowało sie na SkyLuxie 70/700 (sam taki mam jeszcze w szafie;) ), ale w obecnych czasach wybrałbym cos troszeczkę lepszego. Taki teleskop dobry by był dla jakiegos nastolatka zafacynowanego astronomia i z niezbyt duzym budżetem. Ale jak chcesz coś sam poobserwowac i pokazac jeszcze rodzinie to dołóż może troszkę kasy ;) Celowałbym raczej w takie parametry 70/900, 80/900,  90/900, 90/1000, 90/1200, 100/1000

No chyba, ze bardzo chcesz tego 70/700 to ten SkyWatcher wygląda mi jakoś lepiej. Moze to i dobra opcja na start? Po pierwszych obserwacjach juz bedziesz wiedział co Cie bardziej inetresuje. czy duze powiekszenia czy małe, czy Księzyc, czy mgałwice i nastepny teleskop wybierzesz juz bardziej świadomie.

Ja zawsze mówię, ze teleskop jest lepszy od lornetki na poczatek, ale naprawde warto wyjść jeszcze przed zakupem teleskopu z obrotową mapką nieba i zobaczyc gdzie co jest na niebie i jak to się kręci :)

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Ale jak chcesz coś sam poobserwowac i pokazac jeszcze rodzinie to dołóż może troszkę kasy ;)

Co masz na myśli? ;) I co możesz zaproponować?

 

Nie ukrywam, że nie chciałem póki co jakoś dużo inwestować, bo chęci mam, ale nie wiem na jak długo mi ich wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem powyzszy swój post... W każdym razie polecałbym z różnych wzgledów pełne trzy cale refraktora lub wiecej (Skylux 70/700 ma de facto 66mm apertury). Ze wzgledu na aberrację chromatyczną dobrze wybrac refraktor achro przynajmniej f/10. Podejrzewam, ze czarnego nieba i tak nie bedziesz miał więc do ewentualnych mgławic źrenica wyjsciowa 2mm zupełnie wystarczy, a do Księzyca ( i planet jesli beda na niebie w dogodnej pozycji) to znajdziesz sobie powiększenie pomiedzy 1xD i 2xD (D to średnica w milimetrach)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JSC napisał:

Celowałbym raczej w takie parametry 70/900, 80/900,  90/900, 90/1000, 90/1200, 100/1000

No to poszukam czegoś z podanych przez Ciebie parametrów. W ostateczności zdecyduję się na coś z 70/700.

 

14 minut temu, JSC napisał:

Po pierwszych obserwacjach juz bedziesz wiedział co Cie bardziej inetresuje. czy duze powiekszenia czy małe, czy Księzyc, czy mgałwice i nastepny teleskop wybierzesz juz bardziej świadomie.

Tym też właśnie się kieruję :) Wiem, że jeśli wystarczy chęci i wytrwałości, to po czasie będę chciał kupić coś lepszego, stąd na początek przeznaczam mało środków na zakup ;)

 

14 minut temu, JSC napisał:

Ja zawsze mówię, ze teleskop jest lepszy od lornetki na poczatek, ale naprawde warto wyjść jeszcze przed zakupem teleskopu z obrotową mapką nieba i zobaczyc gdzie co jest na niebie i jak to się kręci

To robię już codziennie :)

 

Dzięki wszystkim za porady i odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc krótko.

Poszukaj refraktora 80/900 lub 90/1000.

 

W ostateczności 90/900 lub 70/900. No chyba ze trafi Ci sie w zadowalającej cenie refraktor 100/1000.

 

Balkon musi mieć przynajmniej metr szerokości, bo musisz zamykać drzwi balkonowe podczas obserwacji.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JSC napisał:

Poszukaj refraktora 80/900 lub 90/1000.

Tak zrobię.

 

11 minut temu, JSC napisał:

Balkon musi mieć przynajmniej metr szerokości, bo musisz zamykać drzwi balkonowe podczas obserwacji.

Ma 1,60 cm, więc spokojnie się zmieszczę :) Do tego obok stoliczek do postawienia napojów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to full wypas.

Co do oznaczeń refraktorów, to moze to byc np. 80/910 zamiast 80/900 i 102/1000, tak wiec nie trzymaj sie co do milimetra w stosunku do tego co napisałem.

np. https://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-pentalex-80-910-ota-i6343528494.html

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dudekd55 napisał:

Lornetki niestety nie mam, więc musiałbym ją kupić.

Czy w tej sytuacji kupno lornetki dalej jest lepszą opcją niż kupno teleskopu?

 

Obserwacje będę prowadzić przede wszystkim z balkonu w mieście - dostępne niebo południowe od wschodu do zachodu.

Ewentualnie pójdę do pobliskiego parku na górkę, gdzie będę mieć dostępne całe niebo (stąd zależy mi, aby sprzęt był mobilny i łatwy w transporcie).

Nie wykluczam jednak wyjazdów pod ciemniejsze niebo.

To może zapytam inaczej. Czy widzisz Drogę Mleczną? 

 

52 minuty temu, JSC napisał:

No to full wypas.

Co do oznaczeń refraktorów, to moze to byc np. 80/910 zamiast 80/900 i 102/1000, tak wiec nie trzymaj sie co do milimetra w stosunku do tego co napisałem.

np. https://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-pentalex-80-910-ota-i6343528494.html

 

Jeszcze raz. Każdy z nas inaczej ogląda niebo. 

Ja np uważam, że te długie i ciemne teleskopy, to coś czego początkujący powinien unikać. Moim zdaniem są ekstremalnie niewygodne. 

Ale to moje zdanie. Każdy ma prawo uważać inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kjacek napisał:

To może zapytam inaczej. Czy widzisz Drogę Mleczną? 

 

Jeszcze raz. Każdy z nas inaczej ogląda niebo. 

Ja np uważam, że te długie i ciemne teleskopy, to coś czego początkujący powinien unikać. Moim zdaniem są ekstremalnie niewygodne. 

Ale to moje zdanie. Każdy ma prawo uważać inaczej. 

Otóz to. Ja byłbym totalnie rozczarowany gdybym zakupił swiatłosilny teleskop lub lornetke na początek. Zresztą tak własnie było - kupiłem lornetke i stwierdziłem, ze to totalna porażka. Dopiero ciemny refraktor f/10 spełnił moje oczekiwania. Potem juz było tylko dłuzej i dłużej.... f/13, f/15...

Tak wiec nie ma w ogóle sensu pytac ani doradzać, każdy sam powinien wypróbować na własnej skórze co mu bardziej pasuje. Początkujący jednak tego nie zrozumieją. Oczywiscie zdarzają się  buble pod względem złego wykonania i takich nalezy unikac.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do @kjacek Nie mam abosolutnie do Ciebie pretnsji, ze polecasz zgoła odmienne teleskopy. Własnie taka różnica zdań jest tutaj bardzo potrzebna, aby uswiadomić poczatkującym to co napisałeś w swoim poście.

Skoro juz piszę - powiedz mi Jacku proszę co oglądasz jako pierwsze po zakupie nowego teleskopu?

Ja biegnę liczyc kraterki w Plato i rozdzielać np. 12 Lyncis :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

Jeszcze do @kjacek Nie mam abosolutnie do Ciebie pretnsji, ze polecasz zgoła odmienne teleskopy. Własnie taka różnica zdań jest tutaj bardzo potrzebna, aby uswiadomić poczatkującym to co napisałeś w swoim poście.

Skoro juz piszę - powiedz mi Jacku proszę co oglądasz jako pierwsze po zakupie nowego teleskopu?

Ja biegnę liczyc kraterki w Plato i rozdzielać np. 12 Lyncis :)

Chichoty, Melotte 20 i takie tam. Później mgławice, zależy od sezonu. Albo Laguny i okolice, ehh oby do lata, Ameryki, albo inne jak teraz M42. Galaktyczki, gromadki. Planetarki ale tu trzeba się nagimnastykować aby je trafić, chyba, że jakieś oczywiste.

Ale ja to lubię oglądać w kontekście (z wyjątkiem planetarek), na szeroko, w małych i średnich powiększeniach. 

Jakoś rozdzielanie ciasnych układów mnie nie grzeje.

Dlatego Twój sprzęt różni się od mojego. Co usiłuję tłumaczyć początkującym. 

Jeszcze jedno - ja oglądam na stojąco, bez krzesła. W pracy siedzę cały dzień i to wystarczy. Dlatego długi refraktor w moim przypadku jest słaby, bo obserwacje zenitu to z kolan ;-). 

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wybrałem dla siebie SCT8, bo już coś więcej pokaże a nie chłodzi się bardzo długo i jest lekki ale za to kompaktowy oraz APO 100/600 do szerszych pól. Kompromis. 

Do tego Stigma 15x70 i... Tylko ciemnego nieba dajcie :flirt:

EDIT dla moich potrzeb duża Źrenica Wyjściowa jest istotna. Tylko tak można łapać 'smugę cienia' czyli obiekty o niskiej jasności powierzchniowej. 

W Twoim przypadku do rozbijania układów wielokrotnych liczy się zupełnie coś innego, jakość optyki i brak aberki. Czyli jak ja to nazywam - długie rury :original:

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej przeprowadzic sobie test :)

 

Jeśli pierwszym obiektem, który chcemy zobaczyć, bedzie mgałwica, to kupić Newtona  na Dobsonie 200/1200 lub refraktor 150/750.

Jeśli pierwszym obiektem będa szerokie kadry gwiazd, to kupić lornetkę lub refraktor 80/400

Jeśli pierwszym obiektem będą planety/Ksiezyc/gwiazdy podwójne to kupic refraktor achro przynajmniej f/10 (i przynajmniej 3 cale) lub Newtona na Dobsonie 150/1200 lub maka 100mm...127mm

 

Dla początkującego z zasobnym portfelem najlepszy bedzie zakup refraktora APO 150mm f/7 za kilka tysięcy Euro - tak na poczatek  ;) (wtedy delikwent nie musi się juz określać co bardziej lubi :mr.green: )

 

Oczywiscie nie jest tak, że jak kupimy dany teleskop to bedzie w nim widać tylko i wyłącznie mgławice lub tylko i wyłacznie planety.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, JSC napisał:

JK - Nie mogę tego usunąć w telefonie... 

Up. Jakoś tak właśnie.

 

Do tego dochodzi jeszcze trochę innych czynników jak to, czy istotna jest mobilność, waga sprzętu (to jeden z powodów, dla których nie mam dużego newtona), warunki obserwacji, ciągły brak pogody czy beznadziejny seeing i inne. 

 

Większość sprzętu jest sprzedawana z montażem, który jest zupełnie niedopasowany do wielkości i wagi tuby. 

Sklep oszczędza, klient kupuje taniej i jest później niezadowolony. I kupuje lepszy montaż lub wyrzuca sprzęt. 

Ludzie z miasta kupują sprzęt i dziwią się, że niewiele widać. 

 

I kwestia portfela. Trudna sprawa. 

Nie da się oglądać nieba na przyzwoitym poziomie sprzętem za 500zł. Nie czepiajmy się słów, chodzi o rząd wielkości a nie o kwotę. Chociaż 80/400 na statywie foto do lornetkowych obrazów... Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia... 

 

Dlatego ktoś, kto chce oglądać niebo, zanim kupi sprzęt, powinien spotkać się na prawdziwych obserwacjach. Najlepiej z różnymi ludźmi. Z różnym sprzętem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kjacek napisał:

To może zapytam inaczej. Czy widzisz Drogę Mleczną?

Może i głupie pytanie, które obnaży mój brak wiedzy, ale czy można ją dostrzec nieuzbrojonym okiem?

 

1 godzinę temu, JSC napisał:

Jeśli pierwszym obiektem, który chcemy zobaczyć, bedzie mgałwica, to kupić Newtona  na Dobsonie 200/1200 lub refraktor 150/750.

Jeśli pierwszym obiektem będa szerokie kadry gwiazd, to kupić lornetkę lub refraktor 80/400

Jeśli pierwszym obiektem będą planety/Ksiezyc/gwiazdy podwójne to kupic refraktor achro przynajmniej f/10 (i przynajmniej 3 cale) lub Newtona na Dobsonie 150/1200 lub maka 100mm...127mm

Zacząć chciałbym od planet, Księżyca.

Jednak tak sobie pomyślałem, że może lepszą opcją byłoby rzeczywiście kupno lornetki, żeby najpierw poznać niebo w szerszym kadrze.

 

Jakich lornetek w razie czego szukać?

Czy któraś z poniższych nada się na początek?

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-10-50x50-szklana-optyka-60mm-filtr-nowa-mysliwska-mocna-CID767-IDyzNAO.html#ac198e89c1

https://www.olx.pl/oferta/sprzedam-lornetke-russia-leader-50x50-CID767-IDx0sxG.html#709be45e1f

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-z-futeralem-profesjonalna-10x50-CID767-IDd6Nqw.html#709be45e1f

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-turystyczna-rosyjska-CID767-IDyDmWT.html#0889408a32

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-russia-80x50-CID767-IDz2h7G.html#0889408a32

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-breaker-optical-40x70-etui-pokrowiec-CID767-IDvvOEk.html#fe3e5f92a6

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-berkut-10-70x70-zoom-nowa-CID767-IDyOmoU.html#fe3e5f92a6

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-40x70-CID767-IDyv5Ij.html#fe3e5f92a6

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-zoom-10-70x70-szklana-optyka-CID767-IDyK2Kt.html#fe3e5f92a6

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudekd55 napisał:

Może i głupie pytanie, które obnaży mój brak wiedzy, ale czy można ją dostrzec nieuzbrojonym okiem?

 

Zacząć chciałbym od planet, Księżyca.

Jednak tak sobie pomyślałem, że może lepszą opcją byłoby rzeczywiście kupno lornetki, żeby najpierw poznać niebo w szerszym kadrze.

 

Jakich lornetek w razie czego szukać?

Droga Mleczna, nasza galaktyka, to taki jasny, szeroki pas na niebie. Najlepiej widać ją gołym okiem. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej. 

 

Proponuję nie wyszukiwać lornetek samodzielnie z olx itp. Zacznij czytać forum. Tu w odpowiednim dziale znajdziesz odpowiedzi. 

Na skróty podpowiem. Skymaster 15x70 (jest też wersja pro) wystarczy na początek. Sporo osób poleca Nikona 10x50 EX, ale jak dla mnie to trochę mało. POCZYTAJ. 

Obowiązkowo lornetka na statyw. Może być fotograficzny. Z głowicą panoramiczną I prostym adapterem L. 

Lornetka to delikatne ustrojstwo. Najlepiej kupić osobiście. Ja kiedyś Nikona 10x50 wybierałem z kilku, żadna nie była dobrze skolimowana. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kjacek napisał:

Droga Mleczna, nasza galaktyka, to taki jasny, szeroki pas na niebie. Najlepiej widać ją gołym okiem. Im ciemniejsze niebo, tym lepiej.

No więc próbowałem ją dostrzec, ale niestety nie udało mi się. Wspierałem się aplikacją na telefon, żeby ją dokładniej zlokalizować, ale bez skutku.

Nie wiem czy to kwestia wszechobecnego oświetlenia miejskiego czy też nie do końca bezchmurnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach trzeba niestety wyjechać gdzieś za miasto, żeby zobaczyć Drogę Mleczną.  Przeszkadza też blask Księżyca. Na ciemnym niebie jej wstęga jest oczywista.  Można pomyśleć, że to jakaś chmura.

 

DM najlepiej widoczna jest latem i zimą, gdy jej wstęga góruje około północy. Wiosną i jesienią jest  niestety słabo, bo o północy górują jej bieguny.

 

DM szukaj jak tylko się ściemni po południowo-zachodniej stronie nieba od Syriusza, na wschód od Oriona, przez Bliźnięta, Woźnicę, Perseusza po Kasjopeję.  Niestety w najbliższych kilkunastu dniach będzie w tym  przeszkadzał blask Księżyca.

 

Nie przeszkodzi on za to na razie nad ranem. W godzinach 3-4 DM rozciąga się po wschodniej stronie nieba, mniej więcej od Jowisza i Saturna na południu, poprzez Trójkąt Letni po Cefeusza,  Kasjopeję i Perseusza.  Tę część Drogi Mlecznej Księżyc zaświetli za jakieś 10 dni, gdy będzie po pełni.

 

Z biegiem czasu wieczorem sytuacja będzie się pogarszać, a rano polepszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to powracam do tematu i jasno określam swoje potrzeby.

 

Drogi mlecznej z balkonu (docelowego miejsca obserwacyjnego) niestety nie dostrzegłem.

Chcę zacząć od oglądania Księżyca oraz planet.

 

Brać lornetkę 10x50 czy teleskop 70/700 (chyba, że uda się trafić 70/900 za niewiele więcej)?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.