Skocz do zawartości

Dziwne zjawiska na niebie...


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkanaście minut temu około godziny 22 zobaczyłem na niebie 7 jasnych błysków. Rozświetlały „duży” obszar nieba. Zaobserwowałem je będąc 20 kilometrów na południowy-zachód od Bydgoszczy. Każdy z nich trwał ułamki sekund (około 0,1 sekundy). Miały różne kolory. 

Pierwszy, drugi i trzeci błysk, zobaczyłem na południowo-wschodniej części nieba rozciągały się na około 10-15 stopni ponad horyzont i były szerokie na około 45 stopni. Pierwszy był niebieski, drugi był biały, a trzeci też był niebieski. Zobaczyłem je o 21:54, 21:57 i 21:59.

Czwarty błysk zobaczyłem też w południowo-wschodniej części nieba lecz różnił się tym od poprzednich, że wystawał około 20 stopni ponad horyzont. Szeroki był także na 45 stopni, był niebieski.

Piąty i szósty były dosyć dziwne, zobaczyłem je po sobie w odstępie czasowym około 0.5 sekundy, pierwszy zobaczyłem tam gdzie pozostałe, a drugi dokładnie na wschodzie. Zakładając że źródła ich światła były by centralnie pod nimi to była by to odległość kilkudziesięciu a może nawet ponad 100 km.  Pierwszy był biały, a drugi był żółty.

Siódmy błysk najbardziej mnie zszokował. Był biały z tą różnicą iż rozciągał się na wysokość 45 stopni ponad horyzont, i był szeroki na  90 stopni (rozświetli około 1/10 nieba!!!) (rozciągał się od wschodu do południa). Był najjaśniejszy (na oko mógł mieć ponad -4 mag) myśle że z pewnością rzucił cień lecz błysk był zbyt krótki żebym odwrócił się i go zobaczył. Zauważyłem go o 22:10. 

Ktoś wie co to mogło być?

Meteor nie bo, błysk był zbyt krótki , ,pojawiał sie i znikał jak błysk pioruna, W przypadku meteory błysk jaśnieje i zanika, a nie gwałtownie sie pojawia. Zresztą, to mało prawdopodobne że siedem bardzo jasnych meteorów pojawiło by sie w jednym obszarze nieba w ciągu 15 minut.

Chyba że byłby to upadek łańcuszkowy kilkunasto centymetrowych meteoroidów pod bardzo dużym kątem (np. 80 stopni).

Nic innego mi nie przychodzi do głowy, chyba że jakieś fajerwerki puszczane z miast, ale fajerwerki nie rozświetlały by tak mocno nieba. Pozatym raczej puścili by wszystkie od razu a nie co kilka minut jedną. Czy ktoś wie co to mogło by być? 

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie były wyładowania atmosferyczne. Nie wiem czy linie WN mogą się tak rozbujać żeby doszło do przebicia pomiędzy drutami, powietrze to przecież dobry izolator. Blitzortung wczoraj pokazywał wyładowania w tym rejonie. Wyładowania widać nocą na na prawdę duże odległości.

BLITZ.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wyładowania widziałem kiedyś przy rozpogadzającym się niebie o zmierzchu w Bieszczadach, trochę też wiało i nastąpiła idealna pogoda na noc obserwacji. Ale błyski z oddali przez jakiś czas nie ustawały, na szczęście obyło się bez burzy do następnego dnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.