Jump to content
wiktor1012

Dziwne zjawiska na niebie...

Recommended Posts

Posted (edited)

Kilkanaście minut temu około godziny 22 zobaczyłem na niebie 7 jasnych błysków. Rozświetlały „duży” obszar nieba. Zaobserwowałem je będąc 20 kilometrów na południowy-zachód od Bydgoszczy. Każdy z nich trwał ułamki sekund (około 0,1 sekundy). Miały różne kolory. 

Pierwszy, drugi i trzeci błysk, zobaczyłem na południowo-wschodniej części nieba rozciągały się na około 10-15 stopni ponad horyzont i były szerokie na około 45 stopni. Pierwszy był niebieski, drugi był biały, a trzeci też był niebieski. Zobaczyłem je o 21:54, 21:57 i 21:59.

Czwarty błysk zobaczyłem też w południowo-wschodniej części nieba lecz różnił się tym od poprzednich, że wystawał około 20 stopni ponad horyzont. Szeroki był także na 45 stopni, był niebieski.

Piąty i szósty były dosyć dziwne, zobaczyłem je po sobie w odstępie czasowym około 0.5 sekundy, pierwszy zobaczyłem tam gdzie pozostałe, a drugi dokładnie na wschodzie. Zakładając że źródła ich światła były by centralnie pod nimi to była by to odległość kilkudziesięciu a może nawet ponad 100 km.  Pierwszy był biały, a drugi był żółty.

Siódmy błysk najbardziej mnie zszokował. Był biały z tą różnicą iż rozciągał się na wysokość 45 stopni ponad horyzont, i był szeroki na  90 stopni (rozświetli około 1/10 nieba!!!) (rozciągał się od wschodu do południa). Był najjaśniejszy (na oko mógł mieć ponad -4 mag) myśle że z pewnością rzucił cień lecz błysk był zbyt krótki żebym odwrócił się i go zobaczył. Zauważyłem go o 22:10. 

Ktoś wie co to mogło być?

Meteor nie bo, błysk był zbyt krótki , ,pojawiał sie i znikał jak błysk pioruna, W przypadku meteory błysk jaśnieje i zanika, a nie gwałtownie sie pojawia. Zresztą, to mało prawdopodobne że siedem bardzo jasnych meteorów pojawiło by sie w jednym obszarze nieba w ciągu 15 minut.

Chyba że byłby to upadek łańcuszkowy kilkunasto centymetrowych meteoroidów pod bardzo dużym kątem (np. 80 stopni).

Nic innego mi nie przychodzi do głowy, chyba że jakieś fajerwerki puszczane z miast, ale fajerwerki nie rozświetlały by tak mocno nieba. Pozatym raczej puścili by wszystkie od razu a nie co kilka minut jedną. Czy ktoś wie co to mogło by być? 

Edited by wiktor1012

Share this post


Link to post
Share on other sites

W radio coś dziś słyszałem że ludzie widuja jakieś błyski w północnych rejonach Mazowsza. 

Wojsko coś latalo gdzieś i nawet ludzie z jakiejś powaznej (haha) organizacji UFO sie zainteresowali. 

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duży wiatr i linie wysokiego napięcia dają koncert

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawdopodobnie były wyładowania atmosferyczne. Nie wiem czy linie WN mogą się tak rozbujać żeby doszło do przebicia pomiędzy drutami, powietrze to przecież dobry izolator. Blitzortung wczoraj pokazywał wyładowania w tym rejonie. Wyładowania widać nocą na na prawdę duże odległości.

BLITZ.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możliwe,po prostu kilka razy,nawet w zimie przy sile wiatru około 120 km widziałem duże rozbłyski bez widocznych wyładowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsze widziałem kilka lat temu w okresie letnim,wieczorem,przy super czystym niebie błyski gdzie nie było mowy o jakiejkolwiek burzy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za odpowiedzi, myśle że to były wyładowania atmosferyczne. Nie pomyślałem o nich bo u mnie niebo było wtedy zachmurzone w około 40%, w dodatku chmurami z których nie ma wyładowań atmosferycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W nocy na duże odległości widać też błyski powstające pomiędzy pantografem elektrowozu a linią zasilającą ale na pewno jakaś część z błysków widocznych w nocy to mogą być jakieś rzadkie rodzaje wyładowań atmosferycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponoć u mnie też było widać (ja spałem) czyli w okolicy Dęblina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie wyładowania widziałem kiedyś przy rozpogadzającym się niebie o zmierzchu w Bieszczadach, trochę też wiało i nastąpiła idealna pogoda na noc obserwacji. Ale błyski z oddali przez jakiś czas nie ustawały, na szczęście obyło się bez burzy do następnego dnia. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak znana sprawa. Dziadek zawsze powiadał ze błyska sie na pogodę.  -elektrowozy , daleki e burze, a na południe od Bydgoszczy elektrownia Pątnów , przełączenia na rozdzielni sieciowej potrafią rozświetlić całe niebo. 

 

Andrzej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.