Skocz do zawartości

Aberracja chromatyczna - gwiazdy vs. Księżyc


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Tutaj poruszę jeszcze jeden temat związany z aberracją chromatyczną, mianowicie różnicą jej wielkości na gwiazdach i Księżycu.

 

Mam refraktor Bresser 102XS. Postanowiłem rozdzielić nim gwiazdy podwójne, a także w dużych powiększeniach (ponad 50x) obserwować Księżyc.

Pomijam tutaj kwestię zastosowania różnego rodzaju filtrów, ponieważ nie mają one specjalnego wpływu na opisywane przeze mnie zjawisko.

 

Rozdzielanie gwiazd podwójnych to jedno, ale chciałem sprawdzić aberrację na jasnych gwiazdach i na Księżycu. Przycelowałem w kilka jasnych gwiazd, takich jak Syriusz, Arktur itp. i oczywiście wokół gwiazdy pojawiła się aberracja chromatyczna. Potem (w tym samym powiększeniu) skierowałem teleskop na Księżyc. I tutaj zaskoczenie - spodziewałem się całego obrazu w kolorze niebieskim i ew żółtym, zaś aberracja pojawiła się jedynie wokół tarczy Księżyca - obraz był bardzo ładny, jedynie na obrzeżu była niewielka aberracja.

 

Stąd moje pytanie - dlaczego na Księżycu (najjaśniejszym obiekcie ciemnego Nieba) aberracja jest niemal niezauważalna, podczas gdy na gwiazdach jest ona mocno widoczna?

 

Tak jeszcze informacyjnie podaję okulary użyte podczas obserwacji:

1. Baader Morpheus 9mm;

2. Baader Morpheus 4,5mm;

3. Omegon LE Planetary 3mm.

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko gwiazda jest pewnie jaśniejsza.

 

Jaki masz kolor obwódki na Ksiezycu? To moze byc różnie w zależności od teleskopu, a nawet uzytego okularu. Generalnie to jest tak, ze w duzym powiekszeniu widać AC na Ksiezycu w postaci koloru na cieniach. Cień powinien byc czarny, a w refraktorach z duzym AC jest np, szarofioletowy.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak w klasyczneym achro. EDki zwykle maja czerwona obwódkę (aczkolwiek ludzie mniej zwaracja uwage na kolor czerwony niz fioletowy), ale kątówka pewnie przemieszcza barwy na osi optycznej i stąd ten fiolet (?)

 

EDIT

Ale sporo moze dawać okular. Jakiego uzywasz?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Czyli jak w klasyczneym achro. EDki zwykle maja czerwona obwódkę (aczkolwiek ludzie mniej zwaracja uwage na kolor czerwony niz fioletowy), ale kątówka pewnie przemieszcza barwy na osi optycznej i stąd ten fiolet (?)

Może i tak, używam kątówki pryzmatycznej GSO 1,25", ale nie narzekam na nią - dobrze robi swoją robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, JSC napisał:

Ja tam tez wolę pryzmat w refraktorze :)

Wszystko zależy jaki pryzmat, te budżetowe z reguły robią z obrazu marmoladę. Ja w moim 120/600 zadowolony z obrazu byłem dopiero po zakupie kątówki dielektrycznej.

 

Co do AC to tak jak piszą koledzy wyżej - widać ją w miejscach, gdzie jest największy kontrast. Można to zaobserwować nawet w słoneczny dzień np na fasadach budynków gdzie mamy mocno oświetlony parapet i cień pod nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.