Skocz do zawartości

Filtr 1,25” czy 2”?


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz, w jakim teleskopie chcesz używać tego filtra (przede wszystkim z jakim wyciągiem - 1,25 czy 2 cale) i do czego (wizual, foto?).

Zakładam, że masz wyciąg 2-calowy, skoro rozważasz zakup 2-calowego filtra, ale może używasz kątówki i okularów 1,25 cala?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrzychK napisał:

Napisz, w jakim teleskopie chcesz używać tego filtra (przede wszystkim z jakim wyciągiem - 1,25 czy 2 cale) i do czego (wizual, foto?).

Zakładam, że masz wyciąg 2-calowy, skoro rozważasz zakup 2-calowego filtra, ale może używasz kątówki i okularów 1,25 cala?

 

Mam teleskop GSO 10”(https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-10-f-5-m-crf), wyciąg mam 2” z redukcją do 1,25” dlatego zastanawiam się nad rozmiarem filtra. Używał bym go do obserwacji wizualnych. Ewentualnie przyłożył bym aparat telefonu do okularu żeby zrobić zwykle zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz fajny teleskop. Ale nie kupuj tego filtra. 

Albo wydaj dobrze pieniądze albo ich nie wydawaj wcale. 

Porządny filtr mgławicowy to:

1. Lumicon UHC (ok 500zł używany z giełdy), 

2. Filtr DGM Optics Narrow Pass Band Nebula filter 2" (rewelacja znana w USA, u nas mało popularna. Jakość Lumicona, ale nie ma zielonkawego zabarwienia obiektów. Veil to bielutkie, a nie zielononiebieskie strzępy)

3. Ultra Block (dla mnie za ciemny) 

4. Filtr Lumicon Deepsky 2" (bardzo dobry filtr! Też jako filtr Light Pollution)

5. Lumicon O III

6. Tele Vue Bandmate UHC (mam taki 1.25 I chyba dubluje się trochę z Lumicon UHC a jakość podobna, wystawię go wkrótce na giełdę. BFH-0125. Używałem tego filtra w reflektorze SW 150/750 i w innych. Dzięki niemu zobaczyłem po raz pierwszy Welon i Rozetę, polepsza wyraźnie kontrast mgławicy M42 w Orionie, Hantli, Kraba. 
Barwi gwiazdy i mgławice lekko na zielono. Przy jego użyciu widać też więcej szczegółów na Jowiszu). 

Lumicon, Astronomic i to co wyżej to warto kupować. 

 

Pytanie jakie masz okulary, czy 1.25, czy 2 calowe. Filtr 1.25 z okularem 2 calowym pewnie może trochę obciąć światło. Musiałby wypowiedzieć się ktoś, kto to sprawdzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kjacek napisał:

Masz fajny teleskop. Ale nie kupuj tego filtra. 

Albo wydaj dobrze pieniądze albo ich nie wydawaj wcale. 

Porządny filtr mgławicowy to:

1. Lumicon UHC (ok 500zł używany z giełdy), 

2. Filtr DGM Optics Narrow Pass Band Nebula filter 2" (rewelacja znana w USA, u nas mało popularna. Jakość Lumicona, ale nie ma zielonkawego zabarwienia obiektów. Veil to bielutkie, a nie zielononiebieskie strzępy)

3. Ultra Block (dla mnie za ciemny) 

4. Filtr Lumicon Deepsky 2" (bardzo dobry filtr! Też jako filtr Light Pollution)

5. Lumicon O III

6. Tele Vue Bandmate UHC (mam taki 1.25 I chyba dubluje się trochę z Lumicon UHC a jakość podobna, wystawię go wkrótce na giełdę. BFH-0125. Używałem tego filtra w reflektorze SW 150/750 i w innych. Dzięki niemu zobaczyłem po raz pierwszy Welon i Rozetę, polepsza wyraźnie kontrast mgławicy M42 w Orionie, Hantli, Kraba. 
Barwi gwiazdy i mgławice lekko na zielono. Przy jego użyciu widać też więcej szczegółów na Jowiszu). 

Lumicon, Astronomic i to co wyżej to warto kupować. 

 

Pytanie jakie masz okulary, czy 1.25, czy 2 calowe. Filtr 1.25 z okularem 2 calowym pewnie może trochę obciąć światło. Musiałby wypowiedzieć się ktoś, kto to sprawdzał. 

Mam okulary 1.25” i 2”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybki test. Wkręciłem w kątówkę adapter z filtrem 1.25. 

W refraktorze 100/600 nie widziałem winietowania z okularem 28mm 82deg ani z 9mm 100deg.

Test wykonany w dzień. 

Na zdjęciu adapter z filtrem. 

 

2182019135351.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.