Skocz do zawartości

Anticrepuscular rays oraz Księżyc nad Teneryfą i Gran Canarią


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Wbiegłeś na Tejde?

Tylko spokojnie wszedłem :) Dzień wcześniej widziałem  na Fejsie, iż Marcin Świerc biegał w okolicach Teide. Możliwe, ze chłop tam wbiegał. 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TUR napisał:

Wczoraj schodziłem z El Teide 3718 nmpm do schroniska Altavista 3260 nmpm.

A to pewnie tam łazili ci wszyscy biedni ludzie, których złapałem na timelapsie, jak nie zdążyli dojść na wschód słońca :P

 

Piękny ten cień, widać główny i mniejszy stożek wulkanu na szczycie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób, którym nie udało sie dostać pozowolenia na wejście na szczyt nocuje w schronisku, aby rano wejść na El Teide przed 9:00, również na wschód Słońca. Po tej godzinie strażnicy parku zaczynają pracę i nie wpuszczją na bramce szlaku nr. 10, czyli na ostatnie 700m ostrego podejścia trasy na szczyt. Tez pierwotnie miałem tak zrobić, ale całkiem dobrze wchodziło mi sie z Montana Blanca ca 2350 do schroniska, więc zdecydowałem się wejść na samą górę jednego dnia i zejść na nocleg do schroniska choć na sam koniec uważam, ze przyjazd z poziomu morza i wejście na szczyt tego samego dnia to niezbyt dobre rozwiązanie. Po drodze widziałem jak ludzie rzygali ze względu na wysokość. Mnie na górze tez juz ostro muliło :)

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, loki_p napisał:

Bardzo ładne promienie anty-zmierzchowe (Anticrepuscular rays)!

Dzięki ! Właśnie zastanawiałem się co to jest :)Promienie powstały o zachodzie Słońca i genialnie rozchodziły się ze stożka cienia El Teide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł pozwoliłem sobie dodać do tytułu te promienie bo stanowią najciekawszą cześć tematu. w przyszłości będzie je lepiej znaleźć.

Ze swej strony dodaję fotki z nizin czyli z terenu obserwatorium (2400 m) z cieniem Teide i widokiem na Gran Canarię.

 

_MG_9605.JPG

_MG_9606.JPG

_MG_9608.JPG

_MG_9609.JPG

_MG_9613.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zimę, wtedy Słońce wschodzi dokładnie nad Gran Canarią :)

DSC_6153s.thumb.jpg.da42cb68b471d72b849bd116d16ee48f.jpg

DSC_6275s.thumb.jpg.b1c0bd57ddbcbc839ba788c782f9e776.jpg

Jeśli ktoś jeszcze nie widział, to pod koniec mojego filmu jest timelaps z tym wschodem :) https://astropolis.pl/topic/66329-teneryfa-i-gran-canaria-film/

 

17 godzin temu, TUR napisał:

aby rano wejść na El Teide przed 9:00, również na wschód Słońca. Po tej godzinie strażnicy parku zaczynają pracę i nie wpuszczją na bramce szlaku nr. 10, czyli na ostatnie 700m ostrego podejścia trasy na szczyt.

Więc o to chodzi :) Cwaniaczki! No a czy poza absurdalną opłatą za wejście tego ostatniego odcinka są jeszcze jakieś problemy? W sensie, można to kupować bez ograniczeń, czy jest np jakiś limit ludzi? 

Ja tam sobie kulturalnie wjechałem kolejką i trochę mnie zdziwił ten brak wolnego wstępu na szczyt. No ale i tak bym nie wszedł, bo nocka ze sprzętem czekała :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

 

Za przejście tego ostatniego odcinka nie ma żadnych opłat. Trzeba sobie zarezerwować pozwolenie na wejście na stronie parku.

https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/Previo-inicio-reserva-oapn.aspx?cen=2&act= 1

Liczba wejść na szczyt jest bardzo ograniczona. Niestety rezerwacje trzeba robić kilka miesięcy do przodu, co jest trudne czasami do zrealizowania ze względów logistycznych. Nocleg w Altavista i poranne wejście to rozwiazanie pośrednie, ale legalne. Wejściówki oficjalne wydawane sa miedzy 9 a 17, co związane jest z godzinami jazdy kolejki Teleferico. Wcześniej i pózniej wejścia nie są regulowane. Ta opcja wejścia jest dla osób, które podjęły trud wejścia pieszo na samą górę ;)

Przy okazji dodam, ze warto przed wejściem sprawdzic warunki pogodowe oraz te na szlakach i drogowe, bo czasami zamykają. Warunki w okolicach El Teide mogą być różne. To w końcu spora wysokość.

https://www.volcanoteide.com/en/how-s-the-weather-on-mt-teide-today

https://www.mountain-forecast.com/peaks/Pico-de-Teide/forecasts/3718

 

Ps. Świetny timelaps nagrałeś !

 

pozdrawiam

Paweł

 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.